Arhīvs

Grāmatniecības filmas “Mansardā” februārī

Grāmatu mājā “NicePlace Mansards” turpinās apgāda jubilejai veltīta Latvijas filmu programma par literatūru un rakstniekiem. Šonedēļ izziņota februāra programma regulārajiem filmu seansiem, jau 4. februārī uz ekrāna trīs lieli, bet pilnīgi atšķirīgi dzejnieki – Ojārs Vācietis, Andris Vējāns un Jānis Peters, ievadvārdus teiks kinokritiķe Anita Uzulniece.

Nākamajos seansos februārī – 11.02. padomjlaika varoņi Linards Laicens, Andrejs Upīts un Vilis Lācis; 18.02. Atmodas priekšnojautas filmās par Krišjāni Baronu un 25.02. Pētera Krilova īsfilmas – Jāņa Jaunsudrabiņa un Anšlava Eglīša darbu ekranizācijas. Detalizēts februāra seansu plāns šeit.

Ieeja seansos bez maksas, darbojas kafejnīca, bārs, grāmatu un papīrlietu veikals!

Šī ziema ir grāmatu apgāda Mansards jubilejas sezona – pirms desmit gadiem (2004. gada rudenī) apgāds juridiski dibināts, 2005. gada martā iznāca pirmā grāmata – Zigmunda Skujiņa Rakstu pirmais sējums. Jubilejā apgāds Mansards ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu sarūpējis dāvanu lasītājiem – literatūrā un grāmatniecībā balstītu filmu programmu līdz pat pavasarim.

Filmu programmu veido regulārs seansu cikls katru trešdienu pulksten 18:00 grāmatu un kultūrpreču mājā NicePlace Mansards Krišjāņa Barona ielā 21a (māja pagalmā). Katrā seansā tiek demonstrētas vairākas tematiski vienotas īsmetrāžas filmas, pirms tām – ievadvārdi. Programmas hronoloģiskās robežas – no 20. gs. 50. gadiem līdz mūsdienām, žanriskā daudzveidība – gan ekranizācijas (spēlfilmas un animācija), gan dokumentālās filmas (literātu portreti, dokumentāli apraksti, pētījumi un interpretācijas).

Apgāds Mansards ir viens no straujāk augošajiem apgādiem Latvijā, desmit gadu laikā tas izdevis jau vairāk nekā 300 grāmatu, turklāt pārsvarā tā ir oriģinālliteratūra – latviešu jaunākā dzeja, mūsdienu proza, kultūrvēsturiski nozīmīgi biogrāfiski darbi un klasiķu darbu apkopojumi. Atsevišķa Mansarda sērija veltīta nacionālajai, sociālajai un personību atmiņai, citos izdevumos uzmanība pievērsta mākslai trimdā un Latvijā, kinomākslai (sērija Kino Rakstu bibliotēka) un mūsdienu mūzikas leģendām. Aktuālāko 20. un 21. gadsimta Eiropas dzejā un prozā meistarīgos tulkojumos izceļ daudzu autoru, tostarp Nobela prēmijas laureātu darbi.

Filmu programmu atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds un Latvijas Nacionālā arhīva Valsts Kinofotofonodokumentu arhīvs.

Vairāk informācijas:
programmas kuratore Agnese Logina 26868729

FEBRUĀRA PROGRAMMA:

4.02.
TAUTAS DZEJNIEKI. OFICIĀLI UN NEOFICIĀLI
No šiem trim vīriem tikai vienam oficiāli piešķirts Tautas dzejnieka goda nosaukums, taču mīl un lasa visus trīs un visā Latvijā – no Latgales līdz Kurzemei, no 60. gadiem līdz mūsdienām.
seansa garums 69 min, ievadvārdi – Anita Uzulniece
Ceturtā dimensija
(1977, dokumentālā filma par Ojāru Vācieti, scenārija autore un režisore Laima Žurgina, operators Juris Podnieks, 11 min)
Dzejnieka sirds
(1984, dokumentālā filma par Andri Vējānu, Telefilma-Rīga, scenārija autors Reinis Ādmīdiņš, režisors Oļģerts Dunkers, 20 min)
Jānis Peters un mūsu laiks
(1989, scenārija līdzautore Māra Misiņa, režisore Biruta Veldre, 38 min)

11.02.
PADOMJLAIKA VAROŅI
Kreisas idejas dažādos laikos un dažādā intensitātē – no 20. gadu Latvijas strādniecības caur 30. gadu Benjamiņa kundzes salonu uz padomjlaiku nomenklatūru.
seansa garums 85 min, ievadvārdi – Raimonds Briedis
Linards Laicens
(1970, Telefilma-Rīga, scen. autors Broņislavs Tabūns, režisors Edvīns Spriņģis, operators Egils Ermansons, 15 min)
Tautas rakstnieks Andrejs Upīts
(1972, Telefilma-Rīga, scenārija autors Antons Stankēvičs, režisors Zigurds Zariņš, operators Visvaldis Frijārs, 30 min)
Tautas rakstnieks Vilis Lācis
(1969, Telefilma-Rīga, scenārija autors Voldemārs Kalpiņš, režisors un operators Aivars Līcis, 40 min)

18.02.
BARONTĒVA VAKARS
Seanss kā liecība par to, ka Dainu tēva hrestomātiskā biogrāfija un viņa 150. jubilejas tuvošanās 80. gadu vidū kļuva par legālu iemeslu latviešu tautas pašapziņas modināšanai, ļaujot skaļi runāt par latviešu folkloras bagātībām un tādējādi bruģējot ceļu Atmodai.
seansa garums 66 min
Krišjānis Barons
(1984, Telefilma-Rīga, scenārija autors un režisors Rodrigo Rikards, operators Sergejs Maksimovs, filmā piedalās aktieris Ints Burāns, 45 min)
Krišjānis Barons
(1984, scenārija autors Knuts Skujenieks, režisors un operators Andris Slapiņš, komponists Pēteris Vasks, 21 min)

25.02.
PĒTERA KRILOVA FILMAS
Divas kolorītas īsfilmas, kurās uz ekrāna atdzīvojas laba literatūra un dažādas, bet no padomju realitātes vienlīdz tālas pasaules – 30. gadu mākslinieku bohēma un 40. gadu juku laiki kara beigu virpulī.
seansa garums 86 min, ievadvārdi – Pēteris Krilovs
Kā mēs aizgājām no mājām
(1986, spēles īsfilma pēc Jāņa Jaunsudrabiņa grāmatas Es stāstu savai sievai (1946-1951) motīviem, scenārija autors un režisors Pēteris Krilovs, operators Andris Pavlovskis, māksliniece Brigita Rozenbrika, lomās Valdemārs Zandbergs, Helga Dancberga un citi, 30 min)
Maestro
(1990, spēles īsfilma pēc Anšlava Eglīša stāsta motīviem, režisors Pēteris Krilovs, operators Andris Pavlovskis, māksliniece Brigita Rozenbrika, lomās Eduards Pāvuls, Ligita Viduleja, Juris Gornavs, Leonīds Grabovskis un citi, 56 min)

03/02/2015