Arhīvs

Gaisma iestaro Muzeju salā Vecrīgā

Akcija Muzeju gaismas festivāla Staro Rīga ietvaros 14.novembrī no 18:00 līdz 22:00 Rīgas Kinomuzejs un Latvijas Fotogrāfijas Muzejs aicina uz Muzeju salas izgaismošanu Vecrīgā, Alksnāja ielā.

Sestdienas vakarā abi muzeji iesaistās gaismas festivāla Staro Rīga un 14 Rīgas Muzeju akcijā Muzeju gaismas, kas veltīta izglītojošam muzeja apmeklējumam.

Fotogrāfijas muzejā varēs iepazīties ar jaunu ekspozīcijas daļu, kas veltīta 20. gadsimta sākuma Liepājas populārākajiem fotogrāfiem – brāļiem Bokumiem. Tikai šajā vakarā tiks demonstrēta arī daļa no unikāliem stikla foto plašu negatīviem, kurus plkst. 18:00 komentēs muzeja speciāliste, vēsturniece Daiga Jamonte. Savukārt Rīgas Kinomuzejā plkst 18:00 par gaismas un tumsas nozīmi kinodarbos runās režisors un kinoteorētiķis Dāvis Sīmanis, bet Dr. fizikas doktora Vismanta Zaula lekcijas temats – Gaismas fizika kā artefakts. No plkst. 19:00 Kinomuzeja kinoseansa programmā  dažādu žanru īsfilmas, kuras interpretē maģisko gaismas tēmu.

LATVIJAS FOTOGRĀFIJAS MUZEJS 
Adrese: Mārstaļu iela 8 (ieeja no Alksnāju ielas)
Tālr.: 67222713, www.fotomuzejs.lv
Ieejas maksa: 1 LVL

Lekcija Izgaismot Bokumus plkst. 18:00
Bokumi – Juris un Ģirts – divi brāļi fotogrāfi, kuru darbnīca bija zināma kā viena no populārākajām foto darbnīcām Liepājā 20. gadsimta pirmajā pusē, jo īpaši ar Liepājas apkartnes iemūžināšanu skatu kartēs. Gadu desmitiem ritot, vēsturiskie foto materiāli zuda pagātnes tumsā, līdz tika celti gaismā kā spoži atklājumi. 14. novembra vakarā Latvijas Fotogrāfijas muzejā tiks atklāta ekspozīcijas daļa, veltīta brāļiem Bokumiem. Muzeja speciāliste, vēsturniece Daiga Jamonte lasīs lekciju un demonstrēs Liepājas fotogrāfu attēlu kolekciju, kura iegūta ar Latio atbalstu.
 
RĪGAS KINOMUZEJS
Adrese: Peitavas 10/12 (ieeja no Alksnāja ielas, pretī Galerijai Daugava)
Tālr.: 67358873, www.nkc.gov.lv, www.filmas.lv
Ieejas maksa: 2 LVL
NB Sakarā ar ierobežoto vietu skaitu, lūdzam uz lekcijām pieteikties iepriekš!
Gaismai un ēnai veltītu Latvijas filmu seanss + lekcija
Lekcijas Gaisma kinovalodā un  Gaismas fizika kā artefakts plkst. 18:00
Gaisma ir ne tikai fizikāls lielums, kas iedarbojas uz kinolentes emulsiju un tā rada attēlu, bet arī simbolisks jēdziens un kinovalodas elements. 
Lektori – režisors un kinoteorētiķis Dāvis Sīmanis, dr. fizikas doktors Vismants Zauls, LU Cietvielu fizikas institūts.
 
Kinoseansa programma plkst. 19:00
19:00 Pavasaris Vārnu ielā
Rež. E. Jansons, 2009/ 22 min., animācija – saules gaisma kā aktīvs kadra elements.
19:25 KK-2678
Rež. U.Olte, 2008/ 16 min., spēles īsfilma – spilgta gaisma kā ārpasaules simbols.
19:45 Valkyrie Limited
Rež. D.Sīmanis, 2008/ 52 min., dokumentālā filma ar inscenējumiem – gaisma un ēna kā līdzeklis stilizācijai mēmā kino estētikā.
20:40 Kuģis
Rež. E.Mednis, 2007/ 8 min., animācijas filma – pilsētas gaismas kā civilizācijas un apdraudējuma simbols.
20:50 Spēlēju, dancoju!
Rež. R.Stiebra, 2007/ 33 min., animācijas filma – nakts pilsētā kā mistiska un noslēpumaina vide, pazemes un viņpasaules simbols.
21:25 Zīmētājs
Rež.D.Sīmanis, 2007/ 18 min.,  dokumentālā filma – koncentrēta gaisma un pretgaisma kā tēlotājmākslu papildinošs izteiksmes līdzeklis.
21:45 Bezmiegs
Rež. V.Leščovs, 2004/ 8min., animācijas filma – mēnesgaisma kā īpaša dvēseles stāvokļa zīme.
21:55 Figurants
Rež. K.Želve, 2004 / 10 min. dokumentālā filma – vakara saule.
22:05 Tramvajs, vārdā Kalpotājs
Rež. G.Bandēns, 2005/ 34 min., dokumentāla filma – nakts pilsētā, apgaismojuma maiņa kā cita, neikdienišķa pasaule.
 
Par akciju Muzeju gaismas festivāla Staro Rīga ietvaros
14. novembrī, piedaloties Rīgas domes Kultūras departamenta rīkotajā gaismas festivālā Staro Rīga, četrpadsmit Rīgas muzeji īsteno projektu Muzeju gaismas. Atšķirībā no tradicionālās muzeju nakts, kuras vadmotīvs līdz šim ir bijis pēc iespējas vairāku muzeju apmeklējums festivāla atmosfērā par brīvu, akcijas Muzeju gaismas uzstādījums ir izteikti izglītojoša rakstura.
Akcijā Muzeju Gaismas piedalās – LNMM Izstāžu zāle Arsenāls, Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs, Ārzemju mākslas muzejs, Latvijas okupācijas muzejs, Paula Stradiņa medicīnas vēstures muzejs, Farmācijas muzejs, 1991.gada barikāžu muzejs, Mencendorfa nams, Latvijas Fotogrāfijas muzejs, Rīgas Kinomuzejs, Latvijas Dabas muzejs, Andreja Upīša memoriālais muzejs, A.Čaka memoriālais dzīvoklis un Jāņa Akuratera muzejs.
Akcijas Muzeju gaismas programma: www.muzeji.lv.

11/11/2009