Arhīvs

Filmu „Tēvs Nakts“ demonstrē ASV Kinoakadēmijas locekļiem Losandželosā

Ceļu pie skatītājiem ASV uzsākusi režisora Dāvja Sīmaņa Simtgades filma “Tēvs Nakts / The Mover” – Latvijas pieteikums ASV Kinoakadēmijas balvai „Oskars“ kategorijā „Labākā ārzemju filma“, kur šogad atlasīts rekordliels skaits – pavisam 93 filmas no visas pasaules.

Jau 13. novembrī notika pirmais filmas Tēvs Nakts seanss ASV Kinoakadēmijas locekļiem Losandželosā. Kā informēja filmas publicitātes veidotāja ASV, aģentūras Keen&Kollar pārstāve Jana Kīna, vairāki ASV Kinoakadēmijas locekļi pēc seansa atzīmējuši spēcīgo filmas stāstu. Nākamais filmas īpašais seanss un pieņemšana ASV Kinoakadēmijas locekļiem Losandželosā notiek 3. decembrī ar filmas režisora Dāvja Sīmaņa un Latvijas  Republikas goda konsula Kalifornijā Jura Buņķa piedalīšanos, bet 8. decembrī filma tiks izrādīta Santa Monikā.

Filma Tēvs Nakts ir patiess stāsts par latvieti Žani Lipki, kurš 2. pasaules kara laikā Rīgā izglāba vairāk nekā piecdesmit cilvēkus. Filma veidota studijā Mistrus Media, finansēta Nacionālā Kino centra programmā Latvijas filmas Latvijas simtgadei. Filmas starptautiskā pirmizrāde notika Maskavas Starptautiskā festivāla ietvaros 2019. gada aprīlī, bet jau 2018. gadā filmas režisors Dāvis Sīmanis, operators Andrejs Rudzāts, māksliniece Kristīne Jurjāne un aktrise Ilze Blauberga par savu sniegumu saņēma katrs savu Nacionālo kino balvu Lielais Kristaps.

“Žaņa Lipkes stāsts nav vienkāršs, un filma par Žani Lipki nav tipiska holokausta filma. Viņa personība bija ļoti pretrunīga – Žanis bija ļoti empātisks, tajā pašā laikā arī azartisks, viņš bija cilvēks no kura neviens neko negaidīja. Tieši šo savu īpašību dēļ viņš vācu okupācijas laikā Rīgā varēja no drošas nāves izglābt daudzus ebrejus. Un, kas ir apbrīnojami, Žanis šīs glābšanas operācijas spēja paveikt bez kādiem palīglīdzekļiem – atšķirībā no citiem slaveniem glābējiem, kā Šindlers, kuram piederēja fabrika, vai Vallenbergs, kuram bija pieejami dažādi diplomātiski kanāli. Tieši Žaņa Lipkes personības mistērija bija viens no lielākajiem iedvesmas avotiem filmas tapšanas laikā,” tā intervijā novembra vidū ASV kinopublicistei Sidnijai Levinai stāstīja filmas režisors Dāvis Sīmanis.

Filma jau demonstrēta vairāk nekā 40 kinofestivālos visā pasaulē. Novembra beigās filma bija skatāma Eiropas Savienības filmu festivālā Kanādas pilsētās – Toronto, Otavā, Vankūverā un Kalgari, bet 18. novembra vakarā filmu demonstrēja Lielbritānijā Londonas Ebreju filmu festivālā. Oktobrī 35. Starptautiskajā Haifas filmu festivālā, konkursa programmā Between Israeli ans Jewish Identity Competiton filma ieguva labākās ārzemju filmas balvu. Konkursa žūrija, kurā strādāja Izraēlas filmu festivāla Parīzē direktore, rakstniece un žurnāliste Helene Šūmane, bijušais Telavivas sinematēkas direktors Alon Garbuzs un operators Amnons Zlajets, savu lēmumu apbalvot filmu Tēvs Nakts pamatoja, ka filma ir stāsts par cilvēku, kurš, negribēdams būt varonis, ar savu rīcību parādījis izcilu cilvēcisku lielumu.

 

2.12.2019.

 

05/12/2019