Sestdien, 23. augustā plkst. 12.00 Rīgas Kinomuzejā notiks Dzintras Gekas dokumentālās filmas ..un Igarka (Cerība un Taurenis) pirmizrāde. Filmas papildseansi – plkst. 14.00 un 16.00. Ieeja Kinomuzejā uz filmas seansiem – bez maksas.

Ar šo pirmizrādi Kinomuzejs atsāks demonstrēt Latvijas filmu programmas sestdienās.

…un Igarka ir smeldzīgs stāsts par Nadeždu un Sibīrijas pilsētu Igarku, kas tika uzcelta kā padomju darba nometnes – GULAGa – centrs. Šodien tā arvien vairāk tiek pamesta, mājas brūk un šķobās, iedzīvotāju palicis pavisam maz. “Cilvēki bēg no Igarkas. Kā no ļaunuma un posta rēga.”  
 
Filmas galvenā varone Nadežda ir represētā, kas atgriezusies Latvijā. Viņa piedzima izsūtījumā, tālu ziemeļos. Viņas vecāki satikās un iemīlējās, jau būdami ieslodzītie. 2007. gada rudenī Nadežda kopā ar filmēšanas grupu devās uz Igarku, lai izstaigātu savas jaunības takas un satiktu bērnības draugu Anatoliju Taureni, kurš palicis tālajā ziemeļu pilsētā.
Nadeždas mātei nebija laika iemācīt viņu runāt latviski, un, tāpat kā vecvecāki, māte uz mūžiem palika Sibīrijas plašumos, taču domās Nadeždas balss allaž skan latviski.
 
Tagad esmu iemācījusies nedaudz runāt, taču ne tik labi, lai stāstītu par sevi. Tas ir dīvaini, bet es spēju latviski domāt. Šajā filmā manas domas runā cita balss. Arī šī runāt nemācēšana ir Gulaga dāvana, tāpat kā nezūdošas sāpes visā ķermenī. Tagad es beidzot esmu Latvijā, esmu iepazinusi jūru, par kuru man tik daudz ir stāstījusi mana māte. Taču līdz galam priecāties par šo mātes jūru es nespēju. Jo liktenis mani ir atvedis te, bet māte palikusi Igarkas zemē, kas bijusi pret viņu ļauna un nežēlīga. Tas man nekad nedod mieru.
 
Dzintra Geka – latviešu kinorežisore un producente, savulaik strādājusi Stīvena Spīlberga veidotā holokausta SHOA projektā Latvijā, kurā filmējusi ebrejus un viņu atmiņas par notikušo. Tad radusies ideja, ka tāpat nepieciešams dokumentēt arī materiālus par represētajiem latviešiem. Kopš 1998. gada režisore vāc atmiņas par Sibīrijas bērniem. Uzņemtie materiāli pārvērtušies vairākās filmās – Sibīrijas bērni, Sibīrijas dienasgrāmatas, 600 stāsti. Mums tas bija jāizstāsta un citām.
 
Plašākai informācijai:
Agnese Zeltiņa
67358872, agnese.zeltina@nfc.gov.lv