Arhīvs

Filmas.lv piedzīvo apmeklējuma rekordu

Portāla filmas.lv jaunā dzīve sākusies vētraini – Nacionālā Kino centra (NKC) piedāvāto iespēju sabiedrībai legāli un bez maksas skatīties Latvijas filmas pirmajā dienā izmēģinājis rekordliels interesentu skaits.

Gandrīz 20 000 apmeklētāju vakar atvēruši portālu www.filmas.lv un atzinuši to par kārtīgi izpētāmu informācijas avotu, jo dienas laikā veiktas vairāk nekā 120 000 lapu apskates; vēl pulksten 23:00 portālam bija apmēram 300 vienlaikus lietotāju. Šāda apsveicama interese tomēr radīja dažas tehniskas problēmas, pie kuru novēršanas intensīvi strādā portāla tehniskais nodrošinātājs Kultūras informācijas sistēmu centrs, vienlaikus atzīstot, ka kultūras satura vietnēs šādi apmeklējuma rekordi nav pieredzēti. Nacionālais Kino centrs savukārt cer, ka filmas.lv apmeklētāji, iepazinušies ar portāla saturu, atradīs laiku arī mierīgi apsēsties un noskatīties Latvijas producentu piedāvātās filmas.

Kā jau ziņots, lai palīdzētu Latvijas filmām nokļūt pie skatītājiem un apgūtu jaunus ceļus filmu izplatīšanā, Nacionālais Kino centrs radījis projektu “Latvijas filmas tiešsaistē”, kas ļauj visā Latvijas teritorijā, kur vien pieejams internets, jebkurā diennakts laikā skatīties portālā www.filmas.lv ievietotās Latvijas filmas.

“Internets kā “virtuālais kinoteātris”, kas pieejams 24 stundas diennaktī, ieņem arvien lielāku nozīmi kinocienītāju ikdienā, kļūstot par ļoti nozīmīgu kino izplatīšanas platformu. Esam gandarīti, ka, pateicoties Latvijas filmu producentu atsaucībai, radusies iespēja padarīt sabiedrībai pieejamu plašu Latvijas filmu kolekciju gan pieaugušajiem, gan bērniem; pamatā tie ir pēdējā dekādē tapuši darbi – spēlfilmas, animācija un dokumentālās filmas, kuras tiešām vērts iepazīt,” ­– atzīmē Nacionālā Kino centra vadītāja Dita Rietuma.

Projekta pirmajā kārtā portālā ievietotas vairāk nekā 60 filmas, kas publiskajā telpā parādīsies, sakārtotas tematiskos blokos. Pirmā tematiskā programma “VASARAS FILMAS” atgādina, kādai jābūt īstai vasarai – bezbēdīgi relaksētai kā Nila Skapāna animācijas filmā “Raganas poga” (2006) vai tveicīgu kaislību piesātinātai, kā Viestura Kairiša spēlfilmā “Tumšie brieži” (2006); vasarā virmo vētraini attiecību samezglojumi, kā Anda Miziša spēlfilmā “Medības” (2009, ar Saeimas deputātu Artusu Kaimiņu epizodiskā “ekstrēmā sportista” lomā), vasarā skan Dziesmu svētki, kā Lailas Pakalniņas spēlfilmā “Ķīlnieks” (2006) vai arī nenotiek gandrīz nekas, kā tās pašas Pakalniņas dokumentālajā filmā “Pa Rubika ceļu” (2010). Vasara ir arī kāzu laiks, kā to atgādina Viestura Kairiša īsfilma “Kāzas” (2000) ar Jaunā Rīgas teātra aktieriem un slēptām parafrāzēm par Raiņa lugas “Spēlēju, dancoju” motīviem; JRT zvaigžņu plejāde ir centrā arī spēlfilmā “Seržanta Lapiņa atgriešanās” (2010), ar kuru pilnmetrāžas formāta režijā debitēja Gatis Šmits.

Portāls www.filmas.lv ir arī Latvijas filmu nozares plašākā datu bāze, kas kopš 2006. gada veidota sadarbībā ar Rīgas Kino muzeju, – tur pieejama kataloga informācija par gandrīz 2600 Latvijā uzņemtām filmām, sākot ar 1920. gadu.

Portāls tapis pēc Kultūras ministrijas iniciatīvas ar Eiropas Savienības atbalstu, tā izveidē sadarbojas Nacionālais Kino centrs un  Kultūras informācijas sistēmu centrs, kas nodrošina portāla tehnisko darbību.

 

25.08.2015.

25/08/2015