Arhīvs

Filma “Vienas vasaras hronika / Chronique d’un été” (1961) Doma dārzā

Otrā jūlija ceturtdiena Rīgas Doma dārza brīvdabas kinoseansu programmā “Četri balti vakari”, kas veltīta kinorežijas klasiķa Rolanda Kalniņa 95. jubilejai, piedāvā iespēju nokļūt 1960. gada Parīzes vasarā, skatoties vienu no “cinema verite” stila centrālajām filmām – Žana Ruša  “Vienas vasaras hronika / Chronique d’un été” (1961). Pirms seansa ievadvārdus teiks kinozinātniece Zane Balčus, ieeja brīva, seansa sākums 22:30.

 

Programma Četri balti vakari, kuras veidošanā sadarbojas biedrība Ascendum, Nacionālais Kino centrs un Francijas Kultūras institūts, veltīta Latvijas kino klasiķim, režisoram Rolandam Kalniņam viņa 95 gadu jubilejā un apliecina režisora likumīgo vietu pasaules kino vēsturē – viņš ir viens no retajiem Latvijas kino klasiķiem, kura radošā darbība ļauj runāt par tiešu, kaut varbūt neapzinātu saistību ar pasaules kino vēsturi un tās spožākajām virsotnēm.

Tāpēc, pateicoties Francijas Kultūras institūtam, kas šogad svin 20 gadu darbības jubileju Latvijā, programmā iekļauti franču kino klasiķu darbi, tai skaitā arī dokumentālā kino teorētiķa un praktiķa Žana Ruša un sociologa Edgara Morēna sadarbībā tapis eksperimentāls pētījums Vienas vasaras hronika / Chronique d’un été (1961), kas filmēts 1960. gada vasarā Parīzē, izmantojot tā laika filmēšanas tehnikas jaunievedumus un uzsverot autoru īpašo attieksmi pret filmas veidošanu un tās varoņiem. Seansa ievadvārdus sagatavojusi kinozinātniece Zane Balčus, kura jau iepriekš padziļināti pētījusi gan Žana Ruša, gan Rolanda Kalniņa radošo darbību. Viņas raksts par Žana Ruša filmu jau lasāms portālā Kino Raksti.

Jāpiebilst, ka šis Doma dārza seanss lieliski papildina Francijas Kultūras institūta rīkoto nedēļas nogali “à la française”, kura, svinot Bastīlijas ieņemšanas gadadienu, bet galvenokārt Francijas institūta jubileju, šonedēļ plānota otrā pusē Daugavai – Kalnciema kvartālā. Tur 13. jūlijā skanēs franču mūzika, 14. jūlijā – franču kino, bet 15. jūlijā – franču tirdziņš un izklaides bērniem (vairāk informācijas ŠEIT).

Rīgas Doma dārza kinovakaru programma Četri balti vakari turpināsies vēl arī 20. jūlijā, kad kinokritiķe Daira Āboliņa runās par režisoru Žaku Demī un viņa muzikālo melodrāmu Lola (1961) ar eksotisko skaistuli Anuku Emē galvenajā lomā, bet 27. jūlijā varēsim it kā gluži no jauna ieraudzīt vienu no Rolanda Kalniņa populārākajām filmām Četri balti krekli (1967), saskatot tur tiešas un netiešas paralēles ar iepriekš redzēto franču kino un novērtējot atjaunotās kopijas kvalitātes. Ievadvārdus teiks kinovēsturniece Kristīne Matīsa.

Visos seansos ieeja bez maksas, seansu sākums 22:30.

Filmas tiek demonstrētas oriģinālvalodā ar angļu subtitriem.

Filmu programmu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds, organizē biedrība Ascendum, ar saturu piepilda Nacionālais Kino centrs un Francijas Kultūras institūts.

 

Informācijai:
Paula Jansone (biedrība Ascendum) – 26178073, paula@ascendum.lv
Kristīne Matīsa (Nacionālais Kino centrs) – 26129954, kristine.matisa@nkc.gov.lv)

12.07.2017.

12/07/2017