Arhīvs

Filma “RUMBA” saņēmusi balvu Spānijā

6. augustā noslēdzies “Rural Film” festivāls Spānijā, kur balvu saņēmusi Lailas Pakalniņas dokumentālā filma “Rumba”. Filma atzīta par labāko konkursa sadaļā “Eco Films”, kurā tika demonstrētas 24 ar dabas un ekoloģijas tēmām saistītas spēlfilmas, dokumentālās un animācijas filmas.

Festivāls norisinājās no 2. līdz 6. augustam, piedāvājot īsfilmu kolekciju no visas pasaules – Spānijas, Portugāles, Vācijas, Krievijas, Šveices, Ugandas, Brazīlijas, Čīles, Meksikas, Irānas, u.c. valstīm. Rumba bija vienīgā filma, kas festivālā pārstāvēja Baltijas valstis.

Lai arī režisorei nebija iespējams pašai saņemt balvu Rural Film festivālā, viņa uzrunāja žūriju un skatītājus ar videosveiciena palīdzību, paliekot uzticīga savam pārsteigumu un līdzību bagātajam rokrakstam.

Rumba ir savdabīga dokumentālā komēdija par to, kā dzīve kūsā ap Ventas rumbu – Eiropā platāko ūdenskritumu. Šis režisores Lailas Pakalniņas asprātīgais vērojums ir tapis, sadarbojoties jau ierastajā komandā ar operatoru Uldi Janci un skaņu režisoru Anriju Krenbergu.

Savu pasaules pirmizrādi filma par Ventas Rumbu – piedzīvoja šī gada aprīlī Šveicē, prestižajā dokumentālo filmu festivālā Visions du Réel. Latvijā filma pirmo reizi satika savus skatītājus 4. maijā – gan Kuldīgā, gan Rīgā, Nacionālā Kino centra Latvijas filmu maratona ietvaros.

Visions du Réel direktors Lučiano Barisone par šo filmu teicis: “Filmēdama horizontālo dimensiju – ūdenskritumu, Latvijas režisore skar vertikāli, nolaižoties līdz cilvēces sirdij – smieklīgai, maigai un viegli ievainojamai”.

Bet Laila Pakalniņa, kuras bērnība saistīta ar Kuldīgu, atzīst: “Es jūtos tā, it kā man būtu īpaši ekskluzīvas tiesības uz šo vietu, jo es uzaugu, to „kadrējot” – biju pārāk sīka, lai redzētu Ventas rumbu pāri Kuldīgas tilta malām, tāpēc daudz laika pavadīju, galvu iebāzusi tilta margu apakšējos caurumos. Un jau kopš tā laika esmu pārliecināta – gandrīz nevienam nepietiek tikai ar skatīšanos uz Rumbu. Man, piemēram, bija vēlēšanās tur uzņemt filmu. Bet citiem arī ir visādas ar Rumbu saistītas vēlēšanās. Par to piepildījumu tad arī ir mana filma Rumba”.

Lailas Pakalniņas filma Rumba tapusi ar Nacionālā Kino centra atbalstu.

 

9.08.2016.

 

09/08/2016