Filma-leģenda “Nameja gredzens” piedzīvo TV pirmizrādi

Dienu pirms Latvijas simtās dzimšanas dienas – 17. novembrī – Latvijas Televīzija piedāvās skatītājiem noskatīties vērienīgo vēsturisko filmu “Nameja gredzens”, kuras pirmizrāde kinoteātros tika piedzīvota vēl tikai šī gada sākumā. Pirms filmas – dokumentāls stāsts par “Nameja gredzena” tapšanas aizkulisēm.

 

 

Režisora Aigara Graubas filma neatstāj vienaldzīgu, ne vienkāršu skatītāju, ne kinokritiķi. Tas ir stilizēts stāsts par 13. gadsimta Zemgali laikā, kad bagātās un varenās baltu pagānu zemes ir iekārojams mērķis arī Romai. Turklāt tieši Zemgale kontrolē tirdzniecības ceļus un nekad nepakļaujas nevienam. Pāvests uz Zemgali nosūta savu bastardu Maksi, kurš gatavs iesaistīties cīņā par iespēju valdīt Zemgalē. Pēc valdnieka Viestura nāves varas gredzens un tiesības valdīt tiek jaunajam Namejam.

Filmas aktieru plejādē ir gan pašmāju teātra un kino zvaigznes, gan ārvalstu profesionāļi. Galveno – Nameja – lomu atveido zviedru aktieris Edvīns Endre (Edvin Endre), ļaundara Makša lomā iejūtas britu uzlecošā zvaigzne Džeimss Blūrs (James Blur), bet galvenā sieviešu loma – Nameja līgava Lauga – tika uzticēta lietuviešu aktrisei Aistei Diržūtei (Aistė Diržiūtė). Pārējās lomas atveido latviešu aktieri – Ivo Martinsons, Andris Keišs, Artūrs Skrastiņš, Egons Dombrovskis, Dainis Grūbe, Elīna Vāne, Anete Berķe, Ieva Aleksandrova-Eklone un daudzi citi. Filma izvirzīta Nacionālajai kino balvai Lielais Kristaps divās nominācijās – Ivo Martinsona spēcīgais Valda tēlojums novērtēts ar nomināciju balvai par labāko otrā plāna aktiera spēli, bet Sandra Sila nominēta par labāko kostīmu mākslinieces darbu.

Pirms filmas televīzijas pirmizrādes būs iespēja ieskatīties filmas tapšanas aizkulisēs – tā būs iespēja uzzināt, ko par filmas tapšanu domāja tās režisors Grauba un aktieri, kā tika būvēta zemgaļu apmetne, cik milzīgu darbu ieguldījuši grima mākslinieki un stilisti, lai mūsdienu cilvēku padarītu līdzīgu 13. gadsimta varonim un apģērbtu milzīgo skaitu masu skatu dalībnieku.

Dokumentālais stāsts Nameja gredzena aizkadrā – 17. novembrī plkst. 21:25, bet uzreiz pēc tam – plkst. 22:00 – filmas Nameja gredzens televīzijas pirmizrāde!

 

9.11.2018.