Arhīvs

Filma “Ausma” nonāk uz ekrāniem Latvijā

23. novembrī kinoteātrī “Splendid Palace” L. Pakalniņas filma “Ausma” piedzīvo nacionālo pirmizrādi, bet no 24. novembra dodas pie skatītājiem Rīgā, Jēkabpilī, Cēsīs, Talsos, Valmierā, Ventspilī un citur Latvijā.

“Vienmēr esmu bijusi pārliecināta, ka filmai ir jārodas vai nu no sāpēm, vai nu no prieka. Taču AUSMA ir īpaši traka filma – nezināju, ka sāpes un prieks var būt tik vienlaicīgi. Kā nomirt un piedzimt uzreiz…” Tā par savu jaunāko spēlfilmu saka režisore Laila Pakalniņa.
Latvijas/Polijas/Igaunijas kopražojuma spēlfilma Ausma vēsta par vērtībās apjukušu pasauli nesenā pagātnē – padomju laikā, kad tā saucamo ideālu vārdā pieaugušie un arī bērni zaudēja orientierus. Dēls nodeva tēvu, bet tēvs – dēlu.
Ausma ir paškritisks skatījums uz sabiedrību, kurā dzīvi nosaka politiska ideoloģija vai fanātisma izpausmes. Šī nav filma par vēsturi vai filma, kas tiecas uzrunāt tikai šauru festivālu gardēžu loku. Ausma vistiešākajā veidā iedod rokās spoguli skatītājam, liekot izvērtēt savu laiku, valsti un sevi pašu. Ausma ir laiks, kad sajaucas gaisma ar tumsu un tāpēc šī ir arī filma par cerību. Ar vēlmi modināt, ne baidīt.

Lailas Pakalniņas filmas ir biežs viesis gan spēlfilmu, gan dokumentālo filmu festivālu programmās un starptautiskajā arēnā tās ir ieguvušas savu atpazīstamību un sekotāju loku. Tomēr tiem, kas savulaik jau iepazinuši režisori un izveidojuši savu priekšstatu par viņas rokrakstu, Ausma varbūt sagādās pārsteigumus ar savu dinamiku. Jo šī ir cita Laila Pakalniņa, kas iedvesmojusies no Sergeja Eizenšteina nepabeigtās filmas Tērču pļava sižeta un radījusi savu – 2015. gada – padomjlaiku pasakas variantu.
Liela loma filmas atmosfēras radīšanā ir ne vien lieliskajam poļu operatora Vojteka Starona darbam (Wojciech Staron) un montāžas režisora Kaspara Kallasa (Kaspar Kallas, Igaunija) ieguldījumam, bet arī filmas mūzikai – Vestarda Šimkus debijai filmu komponista lomā. Un, protams, lieliskajam vadošo aktieru ansamblim – Vilim Daudziņam, Andrim Keišam, Viktoram Zborovskim (Wiktor Zborowski, Polija), Lienai Šmukstei, Rūdolfam Plēpim, Ģirtam Krūmiņam.

Filmas veidošanā piedalījušies arī gandrīz 900 masu skatu dalībnieki no Kurzemes pilsētām un ciemiem, tāpat arī plašs dzīvnieku ansamblis – zirgi, suņi, vistas, žurkas, gliemeži un citi kustīgi un mazāk kustīgi aktieri. Par to, kā tapusi filma un kas par to sakāms pašiem veidotājiem, iespējams uzzināt, ieskatoties avīzē AUSMA, kas pieejama filmas demonstrēšanas vietās.
Skatītājiem sagatavots vēl kāds pārsteigums – gaidot savu filmas Ausma seansu, Rīgā iespējams iegriezties kafejnīcā Tinto un nobaudīt tur īpaši radīto kafiju AUSMA!

Filmas veidotāji aicina visus piedalīties arī foto konkursā, uzņemot foto par tēmu Ausma un līdz 30. novembrim nosūtot to uz e pastu filmausma@gmail.com. Vizuāli un idejiski iespaidīgākie foto tiks publicēti Facebook profilā /filmausma, bet labāko fotogrāfiju autori saņems ielūgumus uz filmas seansiem.

Rīgā filma skatāma kinoteātros Splendid Palace, Kino Citadele, Kinobize.
Pasaules pirmizrādi AUSMA svinēja zīmīgajā 18. novembra datumā, Tallinas Starptautiskajā filmu festivālā Melnās naktis. Šis festivāls nesen ieguvis augstākās (A) kategorijas statusu un tagad Eiropas kino apritē atrodas līdzās Kannu, Berlīnes, Venēcijas un citiem prestižiem festivāliem.
Pēc pirmizrādes Ausma izpelnījusies arī nozīmīgā kinoizdevuma Hollywood Reporter un filmu kritiķa Stīvena Daltona (Stephen Dalton) uzmanību. Ar pilnu recenzijas tulkojumu iespējams iepazīties www.kinoraksti.lv, oriģināls ŠEIT.

Filma Ausma tapusi ar Nacionālā Kino centra un Valsts Kultūrkapitāla fonda, Polijas Filmu institūta, Igaunijas Filmu institūta atbalstu. Informatīvie atbalstītāji – LTV, IR, Studija, Radio SWH

Detalizētāka informācija:
Zanda Dūdiņa,
Kompānija Hargla
mob. tālr. + 371 26488782
zanda.dudina@gmail.com
facebook.com/filmausma/

23.11.2015.

23/11/2015