Arhīvs

Filma “Ausma” Irānā saskaras ar cenzūru

Aprīļa beigās Teherānā notiek Starptautiskais Fadžras filmu festivāls, kura konkursa programmā iekļauta Lailas Pakalniņas spēlfilma AUSMA. Šai groteskai par padomju sistēmu un tās izkropļotu sabiedrību tā ir jau kārtējā tikšanās ar starptautisko auditoriju, tomēr pirmo reizi filma tiks demonstrēta cenzētā veidā.

 

Fadžras festivāls ir lielākais filmu festivāls Irānā, tas notiek jau 34. reizi. Savulaik tajā demonstrētas arī citas Lailas Pakalniņas filmas, viņai pašai gan klāt neesot. Šoreiz režisore saņēmusi uzaicinājumu apmeklēt festivālu arī klātienē.

Liels bija režisores izbrīns, kad ar viņu sazinājās festivāla pārstāvji, ļoti atvainojoties, tomēr lūdzot atļaut izgriezt dažas filmas epizodes, kas Irānas sabiedrībā tiktu uzskatītas par nepiedienīgām. Lai arī Latvijā vārds “cenzūra”, par laimi, jau labu laiku piemirsts, Irānā joprojām darbojas Filmu Izvērtēšanas birojs, kas nosaka, kādas filmas drīkst un kādas nedrīkst demonstrēt šajā valstī. Nepakļaušanās šīs varas iestādes prasībām nozīmētu to, ka festivāls būtu spiests izņemt filmu Ausma no programmas.

Vairākkārt apsvērusi visus “par” un “pret”, Laila Pakalniņa nolēma dot atļauju īsināt par kaitīgām atzītās epizodes, uztverot to kā likteņa ironiju – lai filma par politiska režīma fanātisma izpausmēm nokļūtu pie skatītājiem, tā spiesta maksāt nodevas sistēmai, kas valda islāma valstī Irānā. Tas, ko Fadžras filmu festivālā neredzēs skatītāji, ir kādas sievietes celis, kas uz mirkli atsedzas, viņai rāpjoties pa kāpnēm. Par bīstamu tika atzīta arī kolhoza priekšsēdētājas Mirdzas saruna ar vīru, jo tā risinās, abiem sēžot gultā (tas gan notiek dienas vidū un pilnīgi godīgā padomju laika apģērbā, zeķes un kurpes ieskaitot). Un, protams, bērna barošana ar krūti.

Fadžras filmu festivāls piedāvā skatītājiem gan labāko vietējo filmu skati, gan starptautisku filmu programmu un nevairās no izaicinājumiem. Demonstrējot gan atzinību guvušu režisoru filmas, gan jauno talantu darbus, festivāls ieņem arī ievērojamu lomu irāņu kinematogrāfa attīstībā, iepazīstinot ar kino attīstības tendencēm pasaulē. Dažādos gados festivālā piedalījušies un filmas vērtējuši spilgti pasaules kino pārstāvji – Agņeška Holanda, Kšištofs Zanussi, Bela Tārs, Jans Troels, Rustams Ibragimbekovs, Andrejs Zvjagincevs un citi.

Par spīti filmas sarežģītajam ceļam pie Irānas skatītājiem, festivāls Ausmas seansus ir gatavojis ar lielu entuziasmu. Sagaidāms, ka režisores saruna ar skatītājiem 20. aprīļa vakarā būs viena no interesantākajām un savdabīgākajām, kāda līdz šim notikusi.

Dažas dienas vēlāk Laila Pakalniņa un Ausma būs sastopamas Go East filmu festivālā Vācijā, kas tradicionāli piedāvā labākā Austrumeiropas kino kolekciju. Un tur jau atkal Latvijas/Polijas/Igaunijas kopražojuma filma Ausma tiks rādīta mums zināmajā veidolā un 96 minūšu garumā!

Vairāk informācijas:
Zanda Dūdiņa,
zanda.dudina@gmail.com, 26488782

 

20.04.2016.

20/04/2016