Arhīvs

Festivālu nedēļā filmas.lv piedāvā pasaules hitus

Šonedēļ Latvijā līdz ar Nacionālā filmu festivāla Lielais Kristaps atklāšanu sākas kinofestivālu laiks, un Nacionālais Kino centrs savā virtuālajā platformā www.filmas.lv starp 63 Latvijas filmām, kas sabiedrībai pieejamas legāli un bez maksas, izceļ festivālu hitu izlasi – filmas, kas iekarojušas daudzu starptautisku kinofestivālu uzmanību.

Starptautiski pazīstamākā Latvijas kinorežisore ir Laila Pakalniņa, savukārt viena no pēdējā laika augstākajām virsotnēm Latvijas kino starptautiskajos sasniegumos ir Pakalniņas spēlfilmas Klusums (2009) iekļaušana Kannu kinofestivāla īsfilmu konkursa skatē. Starptautiski pieprasītas ir visas Lailas Pakalniņas filmas, savukārt ekstravagantā Papa Gena (2001), kas balstīta Mocarta “Burvju flautas” mūzikā, tapa speciāli Latvijas dalībai Venēcijas biennālē un saņēmusi vairākas starptautiskas balvas Oberhauzenē un citur.

Samērojot uzņemto filmu skaitu un garumu ar pasaulē iegūto atzinību un balvām, Latvijas kontekstā līdere vienmēr bijusi animācija. Starp daudzu pazīstamu režisoru vārdiem pēdējā laikā stabilu vietu pasaules animācijas elitē ieņēmis režisors Edmunds Jansons, un platforma filmas.lv piedāvā noskatīties tās divas filmas, ar kurām Jansons strauji iekaroja pasaules festivālu uzmanību, iegūstot arī Igaunijas Mākslas akadēmijas maģistra grādu animācijas režijā – Kora turneja (2012) un Starptautiskā Tēva diena (2012). Abas šīs filmas atklāj animācijas pārsteidzošās iespējas, kas nebūtu realizējamas nevienā citā mākslas veidā, pat ne vārdos aprakstāmas.

Īpašs fenomens Latvijas animācijas kontekstā ir melnbaltā, ar ogli zīmētā filmiņa Ursus (2011) – starptautiski atzītais grāmatu ilustrators Reinis Pētersons ar šo filmu debitēja kā animācijas režisors un uzreiz saņēma Nacionālā filmu festivāla Lielais Kristaps balvu par labāko debiju, bet filma kopš tā laika piedalījusies vairāk nekā 70 starptautiskos festivālos un guvusi atzinību ne tikai Latvijā un Igaunijā, bet arī Japānā, Norvēģijā, ASV un citur.

Kā jau ziņots, lai palīdzētu Latvijas filmām nokļūt pie skatītājiem un apgūtu jaunus ceļus filmu izplatīšanā, Nacionālais Kino centrs sadarbībā ar Latvijas filmu producentiem radījis projektu “Latvijas filmas tiešsaistē” – kopš 24. augusta visā Latvijas teritorijā, kur vien pieejams internets, jebkurā diennakts laikā var skatīties portālā www.filmas.lv ievietotās Latvijas filmas, un apmeklētāju aktivitāte joprojām nenoplok, apliecinot Latvijas kinoskatītāju lielo interesi par pašmāju filmām.

Portāls www.filmas.lv ir arī Latvijas filmu nozares plašākā datu bāze, kas kopš 2006. gada veidota sadarbībā ar Rīgas Kino muzeju, – tur pieejama kataloga informācija par gandrīz 2600 Latvijā uzņemtām filmām, sākot ar 1920. gadu.

Portāls tapis pēc Kultūras ministrijas iniciatīvas ar Eiropas Savienības atbalstu, tā izveidē sadarbojas Nacionālais Kino centrs un  Kultūras informācijas sistēmu centrs, kas nodrošina portāla tehnisko darbību.

 

15.09.2015.

15/09/2015