Arhīvs

Festivāla “RojaL” balvas sadalītas

Nedēļas nogalē tika pasniegtas balvas 6. kino, mākslas un mūzikas festivāla „RojaL” starptautiskā konkursa uzvarētājiem. Festivāla konkursa sadaļā piedalījās filmas no Latvijas, Lietuvas, Dānijas un Polijas, tās vērtēja žūrija – kinorežisors Dāvis Sīmanis, Rīgas Starptautiskā kino festivāla radošā direktore Sonora Broka un Baltijas Starptautiskā filmu festivāla direktore Berlīnē Matilde Gudruna. 

28., 29. un 30.jūlijā Kurzemes piejūras pilsētiņā Rojā jau sesto gadu pēc kārtas norisinājās kino, mākslas un mūzikas festivāls „RojaL”. Žūrija par konkursa labāko filmu, piešķirot Zelta RojaLu, atzina Dānijas un Francijas kopražojuma filmu “Nesavaldītais”, ko uzņēmusi režisore Žuljeta Vigere, savukārt žūrijas īpašo atzinību saņēma Maceja Būhvalda filma “Paģiras”. Arī par skatītāju simpātiju ieguvēju kļuva poļu režisora Maceja Būhvalda filma “Paģiras”.

Festivālā šogad bija skatāma arī īsfilmu programma, ko sarūpējis festivāls „2 Annas”, latviešu kino programmā bija iekļauta šogad Berlīnes kinofestivālā triumfējusī Renāra Vimbas debijas filma „Es esmu šeit”, kā arī Unas Celmas drāma „Seko man”, ko pieteica filmas aktrises Baiba Broka un Guna Zariņa.

Latviešu animāciju festivālā pārstāvēja Vladimira Leščova, Kārļa Vītola un arī Jurģa Krāsona jaunākās filmas pieaugušajiem, bet animācijas darbnīcu bērniem vadīja pieredzējusī animatore Ilze Ruska.

Pasaules kino sadaļā „RojaL” šogad uzsvaru lika uz dāņu kinematogrāfu. Vēsturiski ļoti nozīmīgo reģionu Rojas festivāla skatītājiem atklāja sešas filmas, ko piedāvāja Dānijas Kultūras institūts Igaunijā, Latvijā un Lietuvā. Programmā iekļauta pirmā dāņu filma, kas ieguvusi Amerikas Kinoakadēmijas balvu kategorijā „Labākā ārzemju filma”, – Gabriela Aksela „Babetes svētki” (1987), Oskaram nominētā drāma „Atmiņas par laulību” (1989), Larsa fon Trīra trešā mākslas filma „Eiropa” (1991), animācijas filmas ģimenei „Lielais lācis” (2011) un „Degunradzis Otto” (2013), un ģimenes filmu „Karla un Jonass” (2010).

„RojaL” laikā tika atklāta mākslinieka Pētera Sidara darbu izstāde. Par savu trīsdimensiju gleznu „Jūra” viņš saka: „Jūra mani iedvesmoja pirmajiem radošajiem darbiem glezniecībā un citos dažādos materiālos. Jūra ir mans skatupunkts, un es vienmēr esmu priecīgs to redzēt. Es eju pa ielu un redzu jūru. Un, kad es satiekos ar jūru, man ir klusums domāšanai. Vienmēr mani ir interesējusi dažādu it kā nesavienojamu lietu sintēze, spēja ieraudzīt jaunas dimensijas dažādos ikdienas materiālos. Tā ir sava veida meditācija ar dabā sastapto un tām iztēles kaislībām, kas rosās manā prātā, mākslinieka prātā, kurā dominējošas ir emocijas un jūtas, nevis matemātisks aprēķins.” P. Sidars Roju greznoja ar jauno trīsdimensiju gleznu „Jūra”. „Trīsdimensiju glezna ieņem īpašu savu stāvokli telpā, jo tā ir apskatāma no vairākiem skatu punktiem, tādējādi izveidojot tveramās kustības meditāciju”, saka mākslinieks.

Festivāla pēdējā vakarā pludmalē notika koklētājas Laimas Jansones koncerts „Klusuma skaņas”, bet 6. Kino, mākslas un mūzikas festivālu „RojaL” noslēdza brīvdabas seanss jūras krastā – Unas Celmas 1999. gadā uzņemtā filma “Seko man” un 1976. gadā Dānijā uzņemtā komēdija „Olsena banda sadusmojas”.

„RojaL” organizēšanu finansiāli atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rojas novada dome un uzņēmēji.

Vairāk info: www.rojal.lv

31.07.2016.

01/08/2016