Arhīvs

Eži, rūķi, lupatiņi – dāvana bērniem Ziemassvētkos

No 21. decembra kinoteātrī Citadele sāks izrādīt krāšņu jaunāko Latvijas animācijas filmu izlasi. 

Programmā iekļautas ne vien skatītāju iemīļotas filmas, bet arī tādas, kas Latvijā izrādītas pirmo reizi, turklāt režisora Ēvalda Lāča animācijas filmai Eži un lielpilsēta šī vienlaikus ir pasaules pirmizrāde. Meža iemītnieki piedzīvo daudz dīvainu lietu, kad pēkšņi pie viņiem ierodas lielpilsēta. Ingas Prauliņas Blēņu stāsts par vilkiem sniegs atbildes uz jautājumiem par to, kāpēc vilki gaudo uz mēnesi un mākoņiem ir tik dīvainas formas. Savukārt Starptautiskās tēvu dienasrežisors Edmunds Jansons stāsta par putnu papa darbadienu.

 
Korida (rež. Jānis Cimermanis) un Zīļuks (rež. Dace Rīdūze) ir atkalredzēšanās ar iemīļotiem varoņiem – trīs Avārijas brigādes neveiklie, bet drosmīgie un izdomas bagātie vīri dosies uz Spāniju glābt kādu toreadoru. Korida ir pirmā filma, kas stāsta par šādu starptautisku misiju. Jānis Cimermanis un Māris Putniņš iecerējuši, ka Avārijas brigāde pēc kārtas viesosies visās Eiropas Savienības valstīs, mēģinot glābt, kas nu kur glābjams.
Zīļuks noteikti liks vecākiem grāmatu plauktos pameklēt savas bērnības mīļākās grāmatas, jo Dace Rīdūze ir likusi pa skudru takām soļot tik pazīstamajam Margaritas Stārastes Zīļukam. Jānis Cimermanis pievērsies arī mūžam aktuālajai latviešu un igauņu kaimiņu būšanai – šoreiz tas ir stāsts par kādu latviešu lāci, kas devies apciemot Ruhnu salu. Filmas nosaukums Karu tuleb! ir igauņu valodā un tā nozīmi skatītājs varēs atklāt filmas laikā.
 
Nils Skapāns aicina priecāties un sniegt prieku arī citiem ar filmu Es gribu redzēt rūķīšus par neredzīgas meitenes lasīto pasaku par pirātmeitenes piedzīvojumiem rūķu un šokolādes salā. Gandrīz melnbalta ir režisora Reiņa Pētersona filma Ursus, kas stāsta par cirka lāča ilgām un draudzību. Šī ir režisora pirmā filma, kas īsā laikā ieguvusi ne vien nacionālā festivāla Lielais Kristaps balvu, bet arī filmu profesionāļu atzinību ārvalstīs.
Reinis Petersons skatītājiem ir zināms jau iepriekš – viņš ir mākslinieks Edmunda Jansona filmai Kā Lupatiņi mazgājās un šo filmu daudzi mazie skatītāji Latvijā varbūt jau zina no galvas. Kinoteātrī būs iespējams noskatīties arī nākamos Lupatiņu piedzīvojumus – Kā Lupatiņi šūpojās un Kā Lupatiņi uzminēja, tikmēr Inese Zandere jau gatavo Lupatiņiem jaunus uzdevumus.
 
Filmas skatītājiem piedāvā studijas Animācijas Brigāde, Atom Art, Jet Media un Jura Podnieka Studija. Filmu tapšanu atbalstījis arī Nacionālais Kino centrs un Valsts Kultūrkapitāla fonds. Šīs Latvijas režisoru filmas novērtētas daudzos ārvalstu festivālos: Berlīnes festivālā Vācijā, Klermonferānas festivālā Francijā, Hirosimā Japānā, Zlinā Čehijā, festivālos Korejā, Brazīlijā, Portugālē, Meksikā, Zviedrijā, Lielbritānijā u.c.
 

                Eži un lielpilsēta

20/12/2012