Arhīvs

“Eurimages” atbalsta Latvijas un Lietuvas kopražojuma spēlfilmu “Spēlmanis”

Eiropas Padomes filmu atbalsta fonds Eurimages ir publiskojis pirms Jāņiem notikušās 127. sesijas rezultātus, kas skan iepriecinoši arī Latvijai – atbalsts 100 000 eiro apmērā piešķirts pirmajam Lietuvas un Latvijas spēlfilmas koppražojumam Spēlmanis (rež. Ignas Jonynas), kurā Latvijas pusi pārstāv Studija Lokomotīve un producents Roberts Vinovskis.

Filma, kuras operators ir pieredzējušais un talantīgais Jānis Eglītis (Cilvēki tur, Nerunā par to, Sauja ložu u.c.) ir saņēmusi arī Nacionālā kino centra atbalstu šī gada spēlfilmu konkursā.

 
Spēlmanis ir psiholoģiska drāma ar kriminālstāsta un kazino filmas elementiem, kas provocē jautājumu par izvēli, ko cilvēks izdara kritiskā situācijā, kad nav reāla pamata, kā noteikt morāles kritērijus. Valstī, kas atrodas laikmetu un režīmu krustcelēs, iespējama kļūst pat spēle uz nāvi.
 
127. sesijā Eurimages sadalījis finansējumu 5 530 000 eiro apmērā, atbalstot 17 pilnmetrāžas filmu projektus, kuru vidū bez Spēlmaņa ir arī tādu pasaulē pazīstamu režisoru kā Larss fon Trīrs (Dānija) un Paolo Sorentino (Itālija) jaunākie darbi.
Fonds Eurimages apvieno 36 Eiropas valstis un finansiāli atbalsta dalībvalstu kopražojumu uzņemšanu un izplatīšanu, Latvija šajā fondā iestājās 2002. gadā. Četras reizes gadā fonds, kura gada budžets ir apmēram 20 miljoni eiro, izsludina projektu konkursu, projektus vērtē visu dalībvalstu eksperti (Latvijas pārstāvis fondā ir NKC vadītājas vietnieks Uldis Dimiševskis) un šis process nozīmē arī nopietnu kvalitātes kontroli iesniegtajiem projektiem. Latvijai par godu jāpiebilst, ka lielākā daļa no Eurimages iesniegtajiem projektiem ar mūsu studiju piedalīšanos tikuši arī atbalstīti – piemēram, spēlfilmas Miglā (2012) un Jāņu nakts (2007), dokumentālā filma Friči un blondīnes (2008), kā arī pilnmetrāžas animācijas filmas Lote no Izgudrotāju ciema (2006), Trīs musketieri (2006) un Zelta zirgs (ražošanā).  
 
Studija Lokomotīve ir viena no visaktīvākajām Latvijas filmu studijām, kas šogad jau pabeigusi un veiksmīgi izplatījusi Aika Karapetjana spēlfilmu Cilvēki tur un rudenī sola pirmizrādes vēl divām spēlfilmām (Ivara Tontegodes Sēņotāji un Aika Karapetjana šausmu filma M.O.J.), kā arī Viestura Kairiša dokumentālajai filmai Pelikāns tuksnesī. Līdz šim studija galvenokārt strādājusi ar dokumentālo kino un veidojusi tādas gan pašmāju, gan starptautisku ievērību guvušas filmas kā Filozofs izbēdzis, Versija. LNO, Darbaļaužu balets, Valkyrie Limited un citas.

27/06/2012