Arhīvs

Esplanādē izrādīs Rolanda Kalniņa filmu ČETRI BALTI KREKLI

30. jūlijā plkst. 22:30 kultūras vasarnīcā Esplanāde 2014 turpinās pasākumu cikls Latvijas filmu vakari,ko organizē Nacionālais kino centrs. Šoreiz skatītājiem tiks piedāvāta Rolanda Kalniņa filma Četri balti krekli.

Filma Četri balti krekli stāsta par jauna dziesmu autora Cēzara Kalniņa un cenzējošās sistēmas saduri. Šodienas acīm skatoties, gana anekdotiskajā, pat absurdajā, taču tolaik dramatiskajā stāstā par to, kā pusmūža kultūras darbiniecei Anitai Sondorei (Dina Kuple) šķiet piedauzīgas vairākas Cēzara Kalniņa (Uldis Pūcītis) dziesmas, viņas iedarbinātā sabiedriskā nosodījuma un atbildīgo iestāžu represiju mehānisma graujošajā spēlē atspoguļojas dzēlīga filmas autoru ironija, kas precīzi ilustrē tā laika kultūras dzīves ideoloģisko uzraudzību.
 
Pirmā filma latviešu kinovēsturē, kas par patstāvīgu un līdzvērtīgu spēlētāju uzskata filmas mūziku. Pēc filmas pabeigšanas to atzinīgi novērtēja Rīgas Kinostudijā. Taču sarežģījumi radās, filmu iesniedzot PSRS Valsts Kinematogrāfijas komitejā. R. Kalniņa radītais mākslas cenzēšanas sistēmas uzšķērdums izrādījās pārāk trāpīgs, tātad – nepiedodams. Filmu aizliedza publiskai izrādīšanai, nolika uz plaukta. Pirmo reizi to izrādīja skatītājiem 1986. gadā, kad Imanta Kalniņa filmai komponētās dziesmas jau sen bija ieguvušas kulta statusu.
 
Latvijas filmu vakari Esplanādē turpināsies: nākamtrešdien, 6. augustā, tiks izrādīta programma Rīgas kinodokumentālās filmas par Rīgu, t.sk. projekta Rīgas kino ietvaros tapušās skolēnu filmas.
 
Latvijas filmu vakari notiek ar nodibinājuma Rīga 2014 atbalstu un ir viens no pasākumiem, kas iezīmē gatavošanos Rīgas Starptautiskajam kinofestivālam un Eiropas Kinoakadēmijas balvu pasniegšanas ceremonijai decembrī.

29/07/2014