Arhīvs

“Es par Kultūru”

Es par Kultūru – 16. oktobra pasākums Kinomuzejā.

Visas dienas garumā (no plkst. 11.00 – 18.00) Rīgas Kinomuzejs un Nacionālais Kino centrs piedāvā bez maksas apmeklēt muzeja izstādi Rīgas puika Sergejs Eizenšteins, kas veltīta pasaulslavenās kinofilmas Bruņukuģis Potjomkinsautoram.

 
Tiem, kas vēlas noskatīties Nacionālajā filmu festivālā Lielais Kristaps ievērību guvušas filmas, plkst. 15.00 Rīgas Kinomuzeja zālē piedāvājam režisores Ilzes Burkovskas-Jakobsenas dokumentālo filmu Bekons, sviests un mana mamma (Lielā Kristapa balva par labāko īsmetrāžas dokumentālo filmu), savukārt plkst. 17.00 demonstrēsim režisora Dāvja Sīmaņa dokumentālo filmu Valkyrie Limited (starptautiskās kinokritiķu asociācijas FIPRESCI balva).
 
Informācija par filmām:
 
Bekons, sviests un mana mamma (52 min., Latvija / Norvēģija, 2008)
Režisore, scenārija autore – Ilze Burkovska-Jakobsena
Operatori – Agris Birzulis, Trond Jacobsen, Viktors Gribermans, Haralds Vecvagars
Producenti – Guntis Trekteris, Trond Jacobsen
Ego Media / Bivrost Film & TV
Filma ir stāsts par pēckara paaudzi Latvijā no neatkarības atgūšanas laika līdz šim brīdim, sapni par „vecajiem, labajiem laikiem”, politiskām un sociālām pārmaiņām, kas skar vienkārša cilvēka dzīvi – filmas galveno varoni – Ilzes mammu. Filmas stāsts ir personisks, taču vienlaicīgi tā ataino plašākā kontekstā Latvijas attīstību pēcatmodas laikos.
 
Valkyrie Limited (51 min., Latvija, 2009)
Režisors, scenārija autors – Dāvis Sīmanis
Operators – Andrejs Rudzāts
Lomās: Januss Johansons, Inga Misāne, Ģirts Rāviņš, Gatis Gāga, Elīna Vāne
Producents – Roberts Vinovskis, studija Lokomotīve
Sekojot līdzi Riharda Vāgnera operas “Valkīra” iestudēšanas procesam Latvijas Nacionālajā operā, filma traģikomiski mēģina atklāt to, cik iespējami vai neiespējami māksliniekam ir realizēt savu ideālu vīziju ierobežojumos, kurus nosaka gan viņa paša priekšstati, gan Vāgnera operu vēsturiskais “smagums”, mitoloģizācija un sižeta atsvešinātība, gan reālo mēģinājumu ikdienas problēmu haoss. Maldoties starp divām krasi atšķirīgām pasaulēm – iztēli un realitāti – mākslinieks, līdzīgi saviem varoņiem, izcīna iekšējas kaujas, lai tajā visā nepazaudētu savu ideju – izstāstīt saprotamu stāstu par cilvēkiem, nevis dieviem.
Cik daudz ir jāupurē un ar ko jāsamierinās, lai to izdarītu? Vai šī cīņa jau sākotnēji ir zaudēta un māksliniekam ir neizbēgami jākrīt kopā ar saviem varoņiem? Vai arī tas, kas notiek ar viņu šajā procesā, ir izrādījies visvērtīgākais? 
 
Rīgas Kinomuzejs atrodas Peitavas 10/12 (ieeja no Alksnāju/ Mazās Peitavas ielas, iepretī Galerijai Daugava)
Tālr.: 67358873,  kinomuzejs@nfc.gov.lv

 

                 Bekons, sviests un mana mamma

14/10/2009