Arhīvs

Eiropas Mākslas kino diena Rīgas kinoteātros

Jau otro gadu pēc kārtas art-house kinoteātru organizācijas CICAE un “Europa Cinemas” rīko Eiropas Mākslas kino dienu, kurā simtiem kinoteātru visā pasaulē svin Eiropas filmu bagātību un daudzveidību ar programmām, kas veidotas īpaši par godu šim notikumam. Rīgā visos trijos Elizabetes ielas kinoteātros (“Splendid Palace”, “K.Suns” un “Kino Bize”) svētdien, 15. oktobrī, var visas dienas garumā izvēlēties starp kopumā 11 Eiropas filmām, kinoteātrī “K.Suns” visi seansi bez maksas.

 

Beidzot Eiropas kino apmeklētājiem un kaislīgajiem art house kinoteātru darbiniekiem ir pašiem savas svinības – Eiropas Mākslas kino diena! Šī tradīcija tika iedibināta pirms gada, lai pievērstu uzmanību Eiropas kino daudzveidībai un kino personībām, kas strādā dažādās valstīs; lai atbalstītu kinoteātrus reģionos, kur nav savas lokālās art-house kinoteātru biedrības, un kopumā vairotu art-house filmu atpazīstamību un nozīmi. Eiropas Mākslas kino diena svin kino mākslu, piedāvājot aizrautīgiem kino cienītājiem vairāk nekā 1000 kinoteātros visā Eiropā piedzīvot kultūras pieredzes apmaiņu. Jaunus un vecus, pilsētās un laukos – visus šajā dienā vieno aizrautība ar kino.

Pasākuma iniciatīva nāk no Eiropas organizācijām CICAE ART Cinema un Europa Cinemas, kuras jau vairāku gadu desmitu garumā mērķtiecīgi atbalsta un apvieno filmu izrādītājus, kas strādā ar Eiropā veidotajām filmām un izplata tās ārpus nacionālo ražotājvalstu robežām. Pagājušajā gadā projektā iesaistījās 34 valstis un filmas tika rādītas uz 4000 ekrāniem; programmu šai dienai izvēlas katrs kinoteātris pēc saviem ieskatiem.

Kinoteātris Splendid Palace (Elizabetes ielā 61) piedāvās publikai trīs Eiropā veidotas filmas, kas jau ieguvušas atzinību pasaules kinofestivālos un pavisam nesen guvušas skatītāju atsaucību arī Rīgas Starptautiskajā kino festivālā (Riga IFF).
Svētku programma sāksies 15. oktobrī pulksten 15:00 ar 2016. gadā Norvēģijā uzņemto filmu Skats no balkona / Fra balkongen (režisors Ūle Jēvers). Filma ir odiseja cauri laikam un telpai, kas sākas uz režisora balkona. Gadu ilgs ceļojums, piepildīts ar absurdām, eksistenciālām, triviālām un sentimentālām domām, lai saprastu, vai iespējams aptvert… tikvien kā dzīves jēgu.
Pulksten 16:45 būs iespēja noskatīties šogad Francijā tapušo režisora Arno Deplešēna filmu Ismaela rēgi / Les fantômes d’Ismaël. Filmu var raksturot kā viena režisora dzīves trilleri. Daudzslāņains stāsts kā tīša daudzu stāstu lausku mozaīka, kurā mulsinoši mijas komēdija, mistika un traģēdija ar atsaucēm uz iepriekšējām Deplešēna filmām un pat Hičkoka Vertigo. Nenomaldīties un nokļūt līdz galam palīdzēs izcilais skaņu celiņš, kura autori ir Gregors Hetcels un Maiks Kurcers.
Eiropas kino programmu pulksten 19:00 noslēgs 2017. gada Francijas filma Nebeidzamā dzeja / Poesia sin fin, režisors Alehandro Hodorovskis. Filma ir turpinājums Alehandro Hodorovska autobiogrāfiskajam stāstam, kas aizsākās filmā Realitātes deja (2013). Neraugoties uz tēva sašutumu, pagājušā gadsimta 40. gados Hodorovskis pamet mājas, lai īstenotu sapni kļūt par dzejnieku. Viņš iepazīstas ar māksliniekiem, kas reiz kļūs par literatūras dižgariem.
Biļetes uz šiem seansiem var iegādāties www.splendidpalace.lv vai kinoteātra Splendid Palace kasēs.

Kinoteātris Kino Bize (Elizabetes ielā 37-2) 15. oktobrī programmu sāks pulksten 11:00 ar bērniem veltītu seansu animācijas filmai Burvju māja par pamestu kaķēnu, kas nokļūst burvju mākslinieka apgādībā. Pēc seansa tiks rīkotas radošas situāciju spēles, kurās atklāsies sadarbības un draudzīguma priekšrocības.
Turpinājumā sekos vācu kinorežisora Kristiana Pecolda pēdējos desmit gados veidoto filmu izlase. Pecolds ir viens no ievērojamākajiem mūsdienu vācu režisoriem, ko saista ar Berlīnes skolas reālismu un politiskajām tēmām. Pēdējās trīs Pecolda filmas ieguvušas arvien spožākus apbalvojumus, kinokritiķu un skatītāju uzslavas. Eiropas Mākslas kino dienas programmā iekļautas filmas Jerihova / Jerichow (2008, nominācija Venēcijas kinofestivālā, seanss 14:00), Barbara / Barbara (2012, Berlināles balva par labāko režiju, seanss 16:00) un Fēnikss / Phoenix (2014, Sansebastjanas kinofestivāla FIPRESCI žūrijas balva, seanss 18:00).
Eiropas Mākslas kino diena noslēgsies ar kinoteātra Kino Bize pirmizrādi godalgotā režisora Domes Karukoski jaunākajai filmai Toms no Somijas / Tom of Finland (2017) – drosmīga mākslinieka un geju kultūras ikonas Touko Lāksonena dzīvesstāsts, ko septembrī izrādīja Rīgas Starptautiskajā kinofestivālā (Riga IFF).
Visas filmas tiks demonstrētas ar subtitriem latviešu valodā, bērnu rīta animācija būs ierunāta latviešu valodā.
Ieejas maksa – 5,00 Eur (skolēniem, studentiem, senioriem 3,50 Eur). Iespējams iegādāties biļeti uz visu Eiropas Mākslas kino dienas programmu – 12 Eur (skolēniem, studentiem, senioriem 9 Eur). Biļetes nopērkamas kinoteātra Kino Bize kasē, kā arī iepriekšpārdošanā www.bezrindas.lv/lv/kino/kino-bize.

Kinoteātrī K.Suns (Elizabetes ielā 83/85), svinot pie reizes arī Kino galerijas 25 gadu jubileju un pateicoties sadarbībai ar Eiropas valstu vēstniecībām, visi Eiropas Mākslas kino dienas seansi ir BEZ MAKSAS.

14:00
Sadarbībā ar Gētes institūtu Rīgā
Riko, Oskars un melnum melnās ēnas / Rico, Oskar und die Tieferschtten
(2014, Vācija, režisore Nēle Leana Folmāra, 96 min)
Piedzīvojumu filma bērniem, ieteicama no 8 gadu vecuma
Aizraujošs stāsts par draudzību starp diviem zēniem, kas ir tik atšķirīgi kā diena un nakts. Riko, kuram ir uzmanības deficīta sindroms, uztver dzīvi savā naivajā veidā un dēvē sevi par „dziļi apdāvinātu“. Oskars ir pavisam citāds – bailīgais supergudrinieks no mājas uzdrošinās iziet tikai ar aizsargķiveri galvā. Abi kaimiņos dzīvojošie zēni ātri vien sadraudzējas, un dažādi spraigi piedzīvojumi ļauj pierādīt viņu neparastās draudzības spēku.
Filma vācu valodā ar sinhrono tulkojumu latviešu valodā.

16:00
Sadarbībā ar Norvēģijas Karalistes vēstniecību
Ceļvedis / Veiviseren / Pathfinder
(1987, Norvēģija, režisors Nils Gaup, 1 h 26 min)
Līdz 12  gadu vecumam nav ieteicama
Spraiga sižeta filma, kuras pamatā ir 12. gadsimta sāmu leģenda par jaunu puisi Aiginu un viņa cīņu, lai glābtu sevi un sava ciema ļaudis no nežēlīgas sirotāju bandas. Pārrodoties mājās no medībām, Aigins kļūst par liecinieku tam, kā čudi (cilts, kas apdzīvoja mūsdienu Krievijas Ziemeļu teritoriju) nežēlīgi nogalina viņa vecākus un mazo māsu. Aigins krīt laupītāju gūstā, un tie viņu piespiež būt par ceļvedi. Par spīti visam, zēnam izdodas apmānīt savus pāri darītājus un aizvest pār klinti, kur viņus gaida nāve.
Ceļvedis ir režisora debijas filma, kas guvusi lielus panākumus un savulaik iekļauta ASV kinoakadēmijas balvas Oskars nomināciju sarakstā. Filma sniedz ieskatu sāmu kultūrā un reliģijā, tā ir pirmā spēlfilma, kas uzņemta sāmu valodā.
Filma sāmu valodā ar subtitriem angļu valodā un sinhrono tulkojumu austiņās latviešu valodā.

18.00
Sadarbībā ar Dānijas Kultūras institūtu
Svinības / Festen
(1998, Dānija, režisors Tomass Vinterbergs, 1 h 45 min)
Līdz 18  gadu vecumam nav ieteicama
Tomasa Vinterberga filma Svinības uzskatāma par leģendārās kustības Dogma 95 pirmo paraugu. Grandiozās 60 gadu jubilejas svinības izvēršas par traģisku ģimenes drāmu, kurā atklājas šausminoši meli. Vecākā dēla Kristiana pēcvakariņu uzruna izprovocē daudzus klātesošos un pēc tēva un dēla nepārprotamā un viesus mulsinošā dialoga maskas krīt visiem.
Filma dāņu valodā ar subtitriem angļu un sinhrono tulkojumu austiņās latviešu valodā.

12.10.2017.

 

 

12/10/2017