Arhīvs

Eiropas Jauniešu filmu dienas žūrijā 137 dalībnieki

Šogad 3. maijā Nacionālais Kino centrs trešo reizi rīkoja Eiropas Kinoakadēmijas (EKA) Jauniešu filmu dienu. Jauniešu žūrija kinoteātrī “K.Suns” noskatījās trīs Eiropas filmas un kopīgā balsojumā ar vēl 24 valstu jauniešiem piešķīra īpašo Eiropas Kinoakadēmijas Jauniešu balvu. Jauniešu filmu dienu atklāja Nacionālā Kino centra vadītāja Dita Rietuma, žūrijas darbu vadīja Artūrs Grugulis un Daniēls Portnajs no Improvizācijas teātra “TeaTree Impro“. Par uzvarētāju Latvijā un Eiropā atzīta viena un tā pati filma – itāļu režisora Gabriela Salvatores “Neredzamais zēns”.

Latvijas žūrijā strādāja 137 jaunieši vecumā no 11 līdz 15 gadiem, vērtējot filmas no dažādiem aspektiem (piemēram, režisora, operatora, aktieru darbs, mūzika). Latvijas žūrijas balsojums iekļāvās 25 pasākuma dalībvalstu kopvērtējumā, nosakot labāko Eiropas filmu jauniešu auditorijai. Pēc filmu noskatīšanās visu valstu žūrijas pārstāvji video tiešraidē paziņoja balsojuma rezultātu, un balva tika pasniegta Vācijas pilsētā Erfurtē, ceremonijā piedaloties nominēto filmu režisoriem. Ceremonija bija skatāma tiešsaistē internetā yaa.europeanfilmawards.eu plkst. 21.00 pēc Latvijas laika.

EKA ir nozīmīgākā kino institūcija Eiropā, kas radīta ar mērķi popularizēt Eiropas kino un radīt alternatīvu Amerikas Kinoakadēmijas Oskara balvai. EKA darbojas vairāk nekā 3000 kino profesionāļi – režisori, producenti, aktieri, operatori, scenāristi, montāžisti u.c. no Eiropas. EKA ik gadu pasniedz balvas par sasniegumiem kino, pagājušā gada nogalē balvu pasniegšanas ceremonija notika Rīgā, tiešraidi pārraidīja 35 valstu nacionālās televīzijas. Jauniešu filmu dienas rīkošana ir auglīgs turpinājums Nacionālā Kino centra sadarbībai ar Eiropas Kino akadēmiju.

Šogad EKA ceturto reizi rīkoja Eiropas Jauniešu filmu dienu ar mērķi pievērst jauniešu auditorijas uzmanību Eiropas filmām, kas kvalitatīvi, daudzpusīgi un sirsnīgi stāsta par jauniešiem aktuālām tēmām. 3. maijā visas dienas garumā jauniešu žūrija strādāja vienlaikus divdesmit piecās Eiropas valstīs – Dānijā, Nīderlandē, Grieķijā, Spānijā, Serbijā, Slovākijā, Ungārijā, Rumānijā, Vācijā, Turcijā, Slovēnijā, Ukrainā, Lielbritānijā, Zviedrijā, Kosovā, Maķedonijā, Bulgārijā, Igaunijā, Gruzijā, Izraēlā, Itālijā, Maltā, Polijā, Horvātijā un jau trešo gadu arī Latvijā.

Komisija, kuras sastāvā ir Eiropas bērnu un jauniešu filmu festivālu pārstāvji, šogad balvai bija izvirzījusi zviedru režisores Sannas Lenkenas (Sanna Lenken) filmu „Mana tievā māsa / My Skinny Sister” (Berlīnes kinofestivāla konkursa Generation Kplus galvenā balva Kristāla Lācis), kas stāsta par Stellu un viņas vecāko māsu, kura cieš no ēšanas traucējumiem; itāļu režisora Gabriela Salvatores (Gabriele Salvatores) filmu „Neredzamais zēns / The Invisible Boy” par 13 gadus veco zēnu Mikeli, kurš apveltīts ar neparastām spējām, un īru režisora Marka Nūna (Mark Noon) filmu „Tu arī esi pretīgs / You’re Ugly Too” (nominēta Berlīnes kinofestivāla Kristāla Lāča balvai), kas stāsta par pusaudzes Steisijas un viņas onkuļa Vila attiecībām laikā, kad abi mācās kļūt par ģimeni.

Jauniešu filmu diena ir viens no auditorijas izglītošanas pasākumiem, ko īsteno Nacionālais kino centrs, lai veicinātu radošumu, spēju orientēties audiovizuālajā pasaulē un padziļinātu izpratni par kino valodu. Ar līdzīgu mērķi aprīlī nācis klajā metodiskais materiāls skolotājiem „Kino skolās” par Latvijas filmu izmantošanu vispārizglītojošo skolu mācību procesā, savukārt ar projektu „Rīgas kino” aizsāktās radošās filmu un animācijas darbnīcas skolēniem turpināsies rudenī un šoreiz būs veltītas Raiņa daiļradei.

Informācija:

Marta Bite
Nacionālais kino centrs
Peitavas iela 10, Rīga LV 1050
Tel. 29404443
jauniesufilmudiena@gmail.com
draugiem.lv/jauniesufilmudiena
nkc.gov.lv
rigaskino.lv

03/05/2015