Arhīvs

DVD sērijā “Latvijas filma” trīs jauni izdevumi

No 15. decembra tirdzniecības vietās un interneta veikalā ww.bestbaltic.lv nopērkami jaunākie izdevumi sērijā “Latvijas Filma” – leģendārā režisora Jāņa Streiča komēdija “Mans draugs – nenopietns cilvēks” (1975), 2016. gada Berlīnes kinofestivāla prestižās balvas “Kristāla lāča” laureāte, Renāra Vimbas “Es esmu šeit” (2016) un šī gada Rīgas starptautiskā kinofestivāla (Riga IFF) galvenās balvas ieguvēja, kas saņēmusi daudzas slavinošas kritiķu atsauksmes, – Dāvja Sīmaņa “Pelnu sanatorija” (2016).

Kinovēsturniece un kritiķe, portāla Kino Raksti redaktore Kristīne Matīsa saka: “Sērija Latvijas Filma gluži nemanot ir iekopusi jaunu žanru Latvijas kino – filmas, ko šajā ātri mainīgo tehnoloģiju laikmetā gribas paturēt mājās, ielikt kā labu grāmatu plauktā. Tā, protams, ir klasika – piemēram, Limuzīns Jāņu nakts krāsā (1981), Ezera sonāte (1976) un nu jau arī Mans draugs – nenopietns cilvēks (1975), bet tikpat labi arī pavisam jaunas mūsdienu filmas, kas tomēr jau tagad šķiet nolemtas izturēt laika pārbaudi un arī pēc dažiem vai vairākiem gadiem nenovecot – piemēram, Pelnu sanatorija, kas ir kā ārpus laika iekapsulēts tīrradnis, vai Es esmu šeit, kas rāda varbūt pārejošus sociālos apstākļus, tomēr nepārejošu cilvēka pieaugšanas cīņu.”

Sērijā Latvijas filma tiek izdotas filmas, kas kļuvušas par notikumu Latvijas kultūras dzīvē – tādas, kas ieņem būtisku vietu Latvijas kultūras kontekstā, izceļas ar māksliniecisko kvalitāti vai baudījušas īpašu skatītāju mīlestību. Šobrīd DVD sērijā Latvijas Filma iznākuši jau 15 DVD; starp izdevumiem atrodamas gan Latvijas kino zelta fonda filmas, gan arī filmas, kas plaši izskanējušas pēdējos gados – starptautiski novērtētās Jāņa Norda Mammu, es tevi mīlu (2013), Aika Karapetjana Cilvēki tur (2014) un pēdējo gadu Oskara balvas kandidātes no Latvijas – Signes Baumanes pilnmetrāžas animācijas filma Akmeņi manās kabatās (2014) un Jura Kursieša spēlfilma Modris (2014).

“Esmu priecīga, ka šogad Latvijas kino cienītājiem uz svētkiem varam piedāvāt trīs jaunus izdevumus – trīs lieliskas filmas,” stāsta  Latvijas Filma pārstāve Liene Ančupāne. “Pirmo reizi DVD formātā iznāk viena no Latvijas kino zelta klasikas pērlēm – Mans draugs – nenopietns cilvēks –, turklāt jaunā kvalitātē, ar digitāli restaurētu attēlu un skaņu. Tāpat katram interesentam kļūst  pieejamas šī gada svarīgākās debijas spēlfilmas, kuru starptautiskie panākumi pierāda, ka mūsu kino talanti var stāties līdzās pasaules labākajiem jaunajiem režisoriem.”

Jaunos DVD var iegādāties grāmatnīcās un mūzikas ierakstu veikalos, kā arī interneta veikalā www.bestbaltic.lv.
Interneta veikalā līdz 30.12.16. svētku piedāvājums –  visi Latvijas Filmas izdevumi, arī Mans draugs – nenopietns cilvēks, Es esmu šeit un Pelnu sanatorija nopērkami par īpašu cenu – EUR 5.90.

Par filmām:

Viena no svarīgākajām leģendārā režisora Jāņa Streiča filmām Mans draugs – nenopietns cilvēks ir absurda komēdija, kas stāsta par dzīvi padomju laikā un cilvēku, kurš cīņā ar paviršību un sistēmu nezaudē savu sirdsapziņu, pat ja tādēļ nākas atteikties no labklājības un komforta. Arvīds Lasmanis ir Jāņa Paukštello pirmā nozīmīgā loma – principiāls un godīgs, necieš haltūristus, un kolēģiem tas neiet pie sirds, tādēļ bieži nākas mainīt darbavietas. Tomēr sieva un divi puikas prasa ēst, un nākas piepelnīties ar kaprača darbu. Humora pilns, naivs, bet spītīgs ideālists, kurš gatavs graut pastāvošo padomju brāķdaru sistēmu – tādu “nenopietno cilvēku” Arvīdu spēlēja Paukštello. Kaut nelielā, taču ļoti kolorītā lomā parādās arī latviešu teātra dīva Lilita Bērziņa, tāpat filmā redzams arī leģendārais aktieris Ēvalds Valters. Filma nav zaudējusi skatītāju mīlestību arī pēc četrdesmit gadiem, ierindojoties starp visu laiku labākajām latviešu filmām.
Izdevumā iekļautas arī īpašas versijas vājredzīgajiem un vājdzirdīgajiem.

Viena no 2016. gada skaļākajām filmām – Renāra Vimbas Es esmu šeit tūlīt pēc pasaules pirmizrādes Berlīnes kinofestivālā saņēma Kristāla lāci, tā augstu novērtēta arī citos festivālos un turpina ceļot pa pasaules ekrāniem. Pateicoties aizkustinošajam stāstam un galvenās varones atveidotājas Elīnas Vaskas aktierspēlei, filmu iemīļojuši arī skatītāji Latvijā. Filma stāsta par meiteni Raju un viņas jaunāko brāli, kas dzīvo kopā ar vecmammu Olgu, jo viņu tēvs miris un māte aizbraukusi meklēt darbu Anglijā. Pēc Olgas pēkšņās nāves Rajai nākas pieņemt lēmumus, kas ne katram pieaugušajam būtu pa spēkam. Filma ir smalks sievietes rakstura veidošanās portretējums – pieaugšanas stāsts, kuru caurvij vientulības, vilšanās un pirmās mīlestības pārdzīvojums.

Savukārt starptautiski augstu novērtētā dokumentālo filmu režisora Dāvja Sīmaņa debijas spēlfilmas Pelnu sanatorija darbība norisinās kara pēdējās dienās Kurzemē – atvaļināts vācu kara ārsts Ulrihs tiek nosūtīts uz nomaļu sanatoriju, kur uzturas kontuzēti un mentāli traumēti kareivji, bet sanatorijas apkaimes mežos klīst kāds mežonīgs zēns, kuru Ulrihs cenšas izglābt un atgriezt civilizācijā. Zēna pieradināšana pie cilvēciskām emocijām kļūst par atbrīvošanu arī pašam Ulriham – kā glābiņš no karā pieredzētā, kā apliecinājums cilvēcības glābjošajam spēkam traģiskos un bezcerīgos apstākļos. Taču karš vēl nav beidzies, agrāk vai vēlāk tas draud sasniegt arī šo patvēruma vietu. Galveno lomu filmā spēlē vācu teātra un kino zvaigzne Ulrihs Matess (Ulrich Matthes), viens no izcilākajiem mūsdienu vācu aktieriem. Filmas pirmizrāde notika vienā no pasaules vecākajiem A klases kinofestivāliem Maskavā, kur izpelnījās daudzas slavinošas kritiķu atsauksmes, Pelnu sanatorija arī saņēma galveno balvu šī gada Rīgas starptautiskajā kinofestivālā.

Visiem Latvijas Filmas izdevumiem ir subtitri krievu un angļu valodās, atsevišķiem izdevumiem arī vācu, franču, itāļu, spāņu un citās valodās.

Izdevumi tapuši ar Valsts Kultūrkapitāla fonda un Rīgas Kino muzeja atbalstu. Filmas Mans draugs – nenopietns cilvēks skaņas un attēla digitālā restaurācija notika Studijā Lokomotīve pēc Nacionālā Kino centra pasūtījuma un ar Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva atbalstu.

Latvijas Filma youtube kanāls: www.youtube.com/user/LatvijasFilma

Papildu informācija:
Liene Ančupāne
Tālr. 26443883

15.12.2016.

15/12/2016