DVD formātā iznāk “Cilvēki tur” un “Ābols upē”

Sērijā “Latvijas filma” iznāk divi jauni DVD – pēdējos gados skaļi izskanējusī Aika Karapetjana spēlfilma “Cilvēki tur” (2012) un Latvijas kultūras kanonā iekļautā Aivara Freimaņa unikālā filma “Ābols upē” (1974).

2012. gadā uz kinoteātru ekrāniem iznākusī režisora Aika Karapetjana filma “Cilvēki tur” guva negaidīti plašu un skaļu rezonansi, un savu aktualitāti nezaudē arī šodien. Tā ir pirmā ar valsts atbalstu tapusī filma, kas filmēta krievu valodā, turklāt pirmizrāde notika pāris dienas pēc referenduma par otrās valsts valodas statusa piešķiršanu krievu valodai. Taču filma nav par “Purčiku”, krieviem vai latviešiem – rajons ir kā filmas varoņu iekšējā pasaule, alegorija, kurā viņi mēģina atrast savu identitāti, savu vietu šajā dzīvē. Un “Cilvēki tur” ir filma par cilvēkiem šeit – mūsdienu Latvijā, kur mūsu realitāte ir divkopienu sabiedrība kā integrācijas politikas neveiksmes spilgts apliecinājums, savukārt ierobežotā kino finansējuma apstākļos par pašsaprotamu ticis uzskatīts fakts, ka spēlfilmām, kas top Latvijā, jābūt latviešu valodā. Tomēr Aika Karapetjana darbs stāv pāri šīm uzkultajām “nacionālajām kaislībām”, jo tas loģiski un pārliecinoši ir ienesis Latvijas kinopieredzē līdz šim spēlfilmu veidotāju faktiski ignorētu realitātes slāni – noteiktas Latvijas krievvalodīgo daļas pieredzi un pasaules izjūtu.

Īsi par filmu: Jans kopā ar draugu Krekeru cīnās par savu vietu skarbajā mikrorajona pasaulē, viņu kontā jau ir vairākas zādzības un citi likumpārkāpumi. Pēc tikšanās ar Sabīni, skaistu meiteni no pārtikušas ģimenes, Jans vēlas mainīt savu dzīvi un meklē ceļu uz labāku sabiedrību. Taču izrādās, ka pievienoties “zelta jaunatnei” nav tik vienkārši – viņa cerības uz mīlestību un jaunām iespējām draud sabrukt, un šķiet, ka šajā dzīvē viņš var paļauties tikai pats uz sevi.

DVD izdevumā iekļauti arī dokumentāli materiāli no filmas tapšanas aizkulisēm, kā arī intervijas ar aktieriem.

Otrs izdevums sērijā “Latvijas filma” – pirmo reizi DVD formātā izdota viena no savdabīgākajām filmām latviešu kino vēsturē – “Ābols upē”. Filmā ieraudzīsim Rīgu, kāda tā bija nu jau tālā pagātnē, pirms vairāk kā četrdesmit gadiem, 1974. gadā, kad Salu tilta būve vēl tikko kā aizsākta. Scenārija autors un režisors ir viens no atzītākajiem kino dokumentālistiem Aivars Freimanis, operators Dāvis Sīmanis, lomās Akvelīna Līvmane un Ivars Kalniņš.

Filma iekļauta Latvijas kultūras kanonā. Kā raksta kinokritiķe Dita Rietuma, šī filma ir neparasts gadījums Latvijas kino vēsturē — dokumentālā vidē uzņemta spēlfilma, iespējami maz iejaucoties īstās dzīves norisēs, vairumā gadījumu tās tikai provocējot, ne inscenējot. Rezultātā — patiesa un nevainīgi tīra laikmeta skice, kas nonākusi sava laika pasaules kino avangardā, unikāla filma Latvijas kino kontekstā, kas tapusi kā improvizācija un radošs eksperiments. Galvenās lomas atveidot uzaicināja iesācējus, toreiz vēl popularitātes neskartos jaunos aktierus Akvelīnu Līvmani un Ivaru Kalniņu, liekot viņiem iekļauties Zaķusalas reālajā dzīvē un cilvēkos, vienlaicīgi izdzīvojot mīlas stāstu. Pretēji klasiskajiem spēles kino scenārijiem, neviens dialogs vai epizode nebija iepriekš uzrakstīti uz papīra, režisora uzstādījums bija maksimāls dabiskums, mudinot aktierus savus tēlu rīcību modelēt pēc “vidējā jaunieša” uzvedības principiem. Filma, kas tika iesākta kā dokumentāls vērojums, galu galā kinostudijas plānā tika klasificēta kā spēlfilma un kļuva par īpašu parādību Latvijas kino vēsturē. Šai DVD izdevumā skatāmajai filmas versijai ir pilnībā digitāli restaurēts attēls un skaņa.

Izdevums papildināts ar unikālu izziņas materiālu – dokumentālu filmu “Ābols upē. Filmas arheoloģija”, ko veidojušas režisore Agita Cāne-Ķīle un scenāriste Daira Āboliņa. Šī radošā komanda skatītājiem pazīstama jau no agrākām filmām, kas pētījušas vairāku kinoleģendu – filmu Vella kalpi, Ceplis, Pūt, vējiņi, Pie bagātās kundzes – tapšanas vēsturi.

Daira Āboliņa atzīst: “Aivara Freimaņa filma “Ābols upē” ir kino vēsturē unikāls projekts. Dokumentālā un aktierkino sakausējums, filma, kas smaržo pēc jaunības. Filma par dzīvesveidu un pilsētu, kādas vairs nav, par zudušo Rīgu, kas dzīvo cilvēku atmiņās un sajūtās.”

Drīzumā gaidāms nākamais sērijas “Latvijas filma” izdevums, nesen Latvijas kinoteātros izrādītā režisora Jura Kursieša filma “Modris” –   uz patiesiem notikumiem balstīts stāsts par 17 gadus veco Modri, bez tēva augušu pusaudzi, viņa atkarību, tās izraisītu zādzību un sodu; par attiecībām, kurās viens ar otru nesarunājas un viens otru nesaklausa. Galvenajās lomās – Rēzija Kalniņa un Kristers Pikša.

Sērijā “Latvijas filma” tiek izdotas filmas, kas kļuvušas par notikumu Latvijas kultūras dzīvē. Tās ieņem būtisku vietu Latvijas kultūras kontekstā, izceļas ar māksliniecisko kvalitāti vai baudījušas īpašu skatītāju mīlestību – gluži kā pirmais nacionālais grāvējs “Zvejnieka dēls”, kas tālajā 1939. gadā pulcēja nebijušu daudzumu kino skatītāju. Sērijas izdevumi top ar mērķi saglabāt Latvijas kino kultūrvēsturisko mantojumu, papildinot DVD saturu ar izziņas materiāliem par filmu tapšanas procesu. Visiem Latvijas filmas izdevumiem ir subtitri krievu un angļu valodās.

No 31. marta sērijas “Latvijas Filma izdevumus “Cilvēki tur”un “Ābols upē”, kā arī citas Latvijas filmas iespējams iegādāties mūzikas ierakstu un grāmatu veikalos visā Latvijā, kā arī Baltijas filmu interneta veikalā www.bestbaltic.lv.

Kadri no filmām “Cilvēki tur” un “Ābols upē”: https://www.dropbox.com/sh/6gsnipbycir7bhl/AABg1SLJ2zHsZYgj2S4u-E4_a?dl=0
“Cilvēki tur” treileris: https://www.youtube.com/watch?v=IMJZVQa4jn8
“Ābols upē” fragmenti: https://www.youtube.com/watch?v=Xm6zLSP2g-A
”Ābols upē filmas arheoloģija” treileris: https://www.youtube.com/watch?v=Kb_3FZrZuwo

Sīkākai informācijai:
Liene Ančupāne
“Latvijas Filma” pārstāve
Mob. tel.: 26443883