Arhīvs

Dubultseanss “Ziemeļkorejas patiesības”

Otrdien, 30. maijā, kinoteātrī “Kino Bize” tiks rādītas divas Latvijas kopražojuma filmas, kas katra savā veidā atsedz tālo un noslēgto Ziemeļkoreju. Dubultseansā “Ziemeļkorejas patiesības” no pl. 19:00 varēs noskatīties Vitālija Manska filmu “Saules staros”, sekos Uģa Oltes un Mortena Travika filma “Atbrīvošanas diena”. Šo filmu pieteikumi ir diezgan atšķirīgi, pat konfliktējoši, tāpēc skatītājiem būs lieliska iespēja izvērtēt, kura no patiesībām šķiet pieņemamāka.

Filmas Saules staros / Under the Sun (2015) filmas norises vieta ir Ziemeļkoreja, tas ir stāsts par ideālu dzīvi ideālā valstī un par to, kā šajā dzīves etalonā tiek ievadīti jauni, ideāli cilvēki. Filma ataino, cik daudz pašaizliedzīgu pūļu Ziemeļkorejas pilsoņi velta, lai uzturētu šo ideālo pasaules kārtību; katrs korejietis tam ziedo savu dzīvi. Filma seko ideāla radīšanas procesam. Filmas galvenā varone, ideālu vecāku meita, gatavojas pievienoties Bērnu Savienībai; viņas vecāki strādā ideālos uzņēmumos, dzīvo ideālā dzīvoklī, kas atrodas ideālas pilsētas centrā. Drīz viņa kļūs par daļu no sabiedrības, ko mūžīgi apspīd Saule kā varenā tautas līdera Kima Ir Sena simbols.

Savukārt filma Atbrīvošanas diena / Liberation Day (2016) stāsta par to, kā bijušās Dienvidslāvijas kulta grupa Laibach kļuva par pirmo ārzemju rokgrupu, kas koncertējusi izolētajā Ziemeļkorejā. Šis brīnums kļuva iespējams, pateicoties filmas režisora, sena grupas fana un aktīva kultūras diplomāta Mortena Trovika šķietami utopiskajām ambīcijām. Sastopoties ar stingru ideoloģiju un kultūru atšķirībām, Laibach mūziķiem caur cenzūras adatas aci jāizvelk savas dziesmas, lai izpildītu tās tādai auditorijai, kas vēl nekad nav dzirdējusi rokmūziku. Tikmēr uz robežas starp divām Korejām tiek uzstādīti propagandas skaļruņi, ieskandinot kara draudus.

KINO BIZE
Elizabetes 37-2, Rīga

29.05.2017.

30/05/2017