Drosmīgas Latvijas filmas festivāla “Lampa” Valsts mājā

Tuvākajā nedēļas nogalē, 28. un 29. jūnijā, Cēsu pils parkā notiek jau tradicionālais sarunu festivāls “Lampa”, kur šogad atsevišķu telti – “Valsts māju” –  ar saturu piepildīs 24 valsts pārvaldes iestādes. Vakaros Nacionālais Kino centrs šajā teltī piedāvā drosmīgu Latvijas filmu programmu, pirmajā vakarā 21:30 arī Ditas Rietumas ievadvārdi.

Sarunu festivāls Lampa, kas definē sevi kā platformu jēgpilnām diskusijām un sarunām, aicina asināt prātu, paplašināt redzesloku un izaicināt savus priekšstatus, divu dienu garumā runājot un daudz ko uzzinot par Latvijai, Eiropai un pasaulei būtiskiem jautājumiem. 2015. gadā dibinātais festivāls šogad notiek jau piekto reizi, 2018. gadā to apmeklēja apmēram 16 000 interesentu un piedalījās 270 organizācijas. Šāgada festivāla virstēma ir Drosme, uzsverot to kā attīstības priekšnoteikumu gan indivīda, gan sabiedrības līmenī.

Festivālā aktīvi darbosies Valsts māja (festivāla kartē – telts ar 24. numuru), kurā daudzpusīgu programmu nodrošinās 24 valsts pārvaldes iestādes. Arī filmu nozares vadošā institūcija, Nacionālais Kino centrs, ir valsts pārvaldes iestāde un piedalās Valsts mājas programmas veidošanā, sadarbībā ar Latvijas filmu studijām un producentiem nodrošinot drosmīgu filmu programmu divos festivāla vakaros un naktīs.

Kinematogrāfijā būt drosmīgam nozīmē atšķirties no pamatstraumes – būt citādam, būt negaidītam, paskatīties no cita leņķa un ieraudzīt to, ko vēl neviens nav saskatījis. Filmas var runāt drosmīgā sarunvalodā un drosmīgā kinovalodā, meklēt jaunu saturu un jaunu formu, uzdrīkstēties neizdabāt un nelaipot, ignorēt klišejas un stereotipus. Latvijas filmas arī to var, jo mums ir drosmīgi varoņi, drosmīgi stāsti un drosmīgi kinematogrāfisti.

Filmu programma sākas piektdien, 28. jūnijā, 21:30 ar kinozinātnieces, kinokritiķes un Nacionālā Kino centra vadītājas Ditas Rietumas ievadvārdiem par drosmīgu kino. No 22:00 pusstundas garumā sakārtotas četras izteiksmīgas animācijas filmas pieaugušajiem – režisoru Edmunda Jansona, Lizetes Upītes, Ginta Zilbaloža un Indras Sproģes animācijas īsfilmas rāda gan dažādas tehnikas (melnbalts vai tonāli izsmalcināts zīmējums, datorgrafika, plastilīna animācija), gan dažādus rakursus, kā iespējams izspēlēt kontrastu starp drosmi un bailēm.

Piektdienas vakarā būs skatāmas arī divas ļoti atšķirīgas dokumentālās filmas, ko uzņēmis jau labi pazīstams tandēms, režisori Ivars Zviedris un Inese Kļava, – ciklā Latvijas kods veidotā komiskā īsfilma Rezidenti (2017), kur Latvijas medicīnas nozares problēmas skatītas ironiskā stilistikā, parodējot padomjlaika kinožurnālu naivo pozitīvismu, un nu jau leģendārā un savulaik ļoti populārā filma Dokumentālists (2012) – stāsts par skarbo un vientuļo purva Intu, kura gatava filmas autoram uzlikt lāstu un lamāt rupjiem vārdiem, tomēr galu galā izrādās, ka dokumentālists pamazām kļūst par pilnīgi nepieciešamu viņas dzīves sastāvdaļu…

Piektdienas programmu naktī (seansa sākums 00:25) noslēdz Latvijas un Norvēģijas kopražojuma filma Atbrīvošanas diena (2016), kas savulaik saņēmusi Nacionālo kino balvu Lielais Kristaps kā labākā pilnmetrāžas dokumentālā filma un Valsts mājā radīs jaudīgu vasaras mūzikas festivāla gaisotni, – stāsts par radikālās rokgrupas Laibach pirmo koncertu totalitārajā Ziemeļkorejā, kur nekad vēl nav skanējusi īsta rokmūzika…

Sestdienas vakara, 29. jūnija programmā plānotas divas dokumentālas īsfilmas un viena pilnmetrāžas spēlfilma. Seanss sākas 20:30, un vasarīgas sakritības dēļ abās pirmajās filmās darbība notiek pie un uz Latvijas ūdeņiem, tomēr katrai filmai ir pavisam atšķirīga emocionālā toņkārta. Lailas Pakalniņas “gandrīz komēdija” Rumba (2016) režisorei raksturīgajā novērojuma stilistikā koncentrējusi īsfilmas formātā vienu vasaru pie Eiropā garākā ūdenskrituma – Ventas rumbas, kur tūristi un vietējie iedzīvotāji jūtas pilnīgi brīvi variācijās par selfiju tēmu un citām ūdens izklaidēm.

Pavisam cita noskaņa valda neparastajā īsfilmā Lidija (2017), kas saņēmusi Nacionālo kino balvu kā gada labākā dokumentālā īsfilma un ir pirmkārt jau drosmīga pēc formas – vienā kadrā uzņemts ceļojums pa upi cauri visai dzīvei. Vēl svarīgāk, protams, ka šajā ceļojumā, filmas autoru aicināta, dodas politiskā disidente Lidija Lasmane-Doroņina, ar savu dzīvesstāstu apliecinot, ka arī nevardarbīga pretošanās ir liela drosme.

Drosmīgo filmu programmu Valsts mājā noslēgs Nacionālā Kino centra programmas Latvijas filmas Latvijas simtgadei jaunākā filma, krimināldrāma 1906, kuru uzņēmis režisors Gatis Šmits (seansa sākums 21:30), stāstot par revolūcijas romantiku un jaunības maksimālismu, pārgalvīgu drosmi un nāves tuvumu. Filmas scenārija līdzautore ir Marta Elīna Martinsone, operators Jurģis Kmins, lomās – Mārtiņš Kalita, Inese Pudža, Kaspars Zvīgulis, Toms Auniņš, Kaspars Dumburs, Gatis Gāga, Inese Kučinska, Vladislavs Nastavševs, Lauris Dzelzītis un citi.

Latvijas filmu programmu Valsts mājai sastādījusi Nacionālā Kino centra filmu nozares informācijas speciāliste, kinovēsturniece Kristīne Matīsa, detalizēts programmas apraksts pielikumā.

Ieeja uz Latvijas filmu seansiem un Valsts mājas pasākumiem, tāpat kā visur festivālā Lampa, – BEZ MAKSAS!

FILMU PROGRAMMA:

PIEKTDIEN, 28. jūnijā, 21:30 – 02:05

21:30 – 21:50
IEVADS – kinozinātniece un Nacionālā Kino centra vadītāja DITA RIETUMA par drosmīgu kino Latvijā

22:00
ANIMĀCIJAS PROGRAMMA PIEAUGUŠAJIEM
Roņu sala (2014, režisors Edmunds Jansons, 7 min)
Roņu medniekiem ir vajadzīga drosme, bet drosme nogalināt taču ir muļķīga.
Nakts pastaigas (2018, režisore Lizete Upīte, 6 min)
Iziet naktī mežā, izslēgt lukturīša gaismu un klausīties – tur vajadzīga drosme, pat ja esi kopā ar tēti.
Nedzirdams (2015, režisors Gints Zilbalodis, 7 min)
Muzikantam, kas zaudējis dzirdi, tikai apņēmīga drosme var palīdzēt sākt jaunu dzīvi.
Ievads epilogam (2018, režisore Indra Sproģe, 9 min)
Dzīve vienmēr būs mūžu gara, un bailēm no nāves nav jēgas, jo katra cikla noslēgums ir jauns pakāpiens.

22:30
Rezidenti
(2017, dokumentālā filma, režisori Ivars Zviedris un Inese Kļava, 27 min)
Drosmīgi atklāts saturs ekstrēmi neparastā formā – Latvijas medicīnas nozares problēmas skatītas ironiskā stilistikā, parodējot padomjlaika kinožurnālu naivo pozitīvismu.

23:00
Dokumentālists
(2012, dokumentālā filma, režisori Ivars Zviedris un Inese Kļava, 82 min)
Drosmīgais dokumentālists nebaidās no skarbās un vientuļās purva Intas, kura gatava viņam uzlikt lāstu, nolamāt rupjiem vārdiem un vēl uzsūtīt puišus, kas piekaus. Dokumentālists neatlaižas un iekaro Intas sirdi, tomēr drīz vien spiests to salauzt…

00:25
Atbrīvošanas diena
(2016, dokumentālā filma, režisori Uģis Olte un Mortens Traviks, Latvija / Norvēģija, 100 min)
No ārpasaules izolētajā Ziemeļkorejā vēl nekad nav noticis nevienas Rietumu rokgrupas koncerts. Bijušās Dienvidslāvijas kulta grupa Laibach, kuru par radikālu un drosmīgu uzskata pat liberālajā Eiropā, ir pirmā, kas dodas sarīkot vienu koncertu – dzelžainas cenzūras apstākļos, publikai, kas nezina, kā jāuzvedas rokkoncertā…

Programma beidzas 02:05

SESTDIEN, 29. jūnijā, 20:30 – 23:00

20:30
Rumba
(2016, dokumentālā filma, režisore Laila Pakalniņa, 20 min)
Kinokamera drosmīgi iebrien ūdenī un ironiski skatās uz tūristiem, kas nezina, kā nu vēl īpašāk izdarīties un iemūžināties, ja reiz nonākuši pie Eiropā garākā ūdenskrituma – Ventas rumbas.

20:50
Lidija
(2017, dokumentālā filma, režisors Andrejs Verhoustinskis, 37 min)
Nevardarbīga pretošanās ir drosme visa mūža garumā – to pie dažādiem režīmiem piedzīvojusi politiskā disidente Lidija Lasmane-Doroņina. Un drosmīga ir arī filma par Lidiju – mākslinieciski augstvērtīgs, vienā kadrā uzņemts ceļojums pa upi cauri visai dzīvei.

21:30
1906
(2018, spēlfilma, režisors Gatis Šmits, 90 min)
Jaunākā Simtgades filma par azartisku drosmi, kas robežojas ar pārgalvību, krimināldrāma par jaunības maksimālismu un revolūcijas romantiku. Segvārdi, konspiratīvie dzīvokļi, pārdrošas bruņotas operācijas un turpat blakus – nejaušība, nodevība un nāve.

Programma beidzas 23:00