Arhīvs

Doma dārzā Kairiša un Krenberga filmas

Rīgas Doma dārzā turpinās Nacionālā Kino centra un sabiedriskās kustības “Mans Doms” organizētā brīvdabas kinoseansu programma; ceturtdien, 6. augustā pl. 22:30 – divas spēlfilmas, kuru autori brīvi improvizējuši par Raiņa darbu motīviem. Ievadvārdus pirms seansa teiks kinorežisors Viesturs Kairišs. Ieeja bez maksas!

 

Seansu iesāks režisora Viestura Kairiša pirmā (un līdz šim vienīgā) spēles īsfilma Kāzas (2000), kas uzņemta drīz pēc studijām Latvijas Kultūras akadēmijā un uzreiz tika augstu novērtēta profesionālajā vidē, Nacionālajā filmu festivālā Lielais Kristaps saņemot divas nominācijas un divas balvas, ieskaitot galveno – kā 2000. gada labākā spēlfilma. Vizuāli krāšņo mistēriju (māksliniece Ieva Jurjāne, operators Jānis Eglītis), kas brīžiem ironiski kariķē mūsdienu kāzu klišejas un rituālus, iedvesmojusi Raiņa luga Spēlēju, dancoju (1915), lai gan formāli par to atgādina tikai līgavas vārds Lelde. Lomās viss Jaunā Rīgas teātra zieds ar papildspēkiem no Valmieras un Liepājas teātriem – Guna Zariņa, Ģirts Krūmiņš, Andris Keišs, Regīna Razuma, Vigo Roga, Jānis Zariņš, Anita Kvāla, Aigars Vilims un citi.

Otrā filma seansā – režisora Imanta Krenberga pilnmetrāžas spēlfilma Zobena ēnā (1976), kas balstīta Raiņa traģēdijā Mīla stiprāka par nāvi (1927) un leģendā par Maiju, Turaidas Rozi; tiesa, atbilstoši laikmeta prasībām filmā Maijas un pils dārznieka mīlasstāsts apaudzēts ar “sociālo fonu”, radot tēlu un šķirisko attiecību sistēmu, kādas Rainim nav. Latvijas kinovēsturē filma Zobena ēnā ir unikāla ar savām vizuālajām kvalitātēm – operatori Ivars un Andris Selecki attēlu veido pamatā melnbaltu, bet īpašos emocionālo akcentu brīžos izmanto krāsainu attēla apstrādi – solarizāciju un izohēliju. Maijas lomā uz ekrāna debitē sešpadsmit gadus veca Liepājas skolniece, šobrīd pazīstamā talantīgā aktrise Indra Briķe, viņas iemīļotais Kaspars – Leonīds Grabovskis, bet poļu virsnieka Jakubovska lomu spoži atveido Ģirts Jakovļevs.

Seansa ievadvārdos savās pārdomās par Raiņa darbiem dalīsies režisors Viesturs Kairišs, kuram arī šobrīd nākas daudz domāt par Tautas dzejnieku, Nacionālajā teātrī iestudējot Raiņa lugu Uguns un nakts – uz Doma dārzu režisors ieradīsies tieši no mēģinājuma.

Programmu “Divi dzejnieki Doma dārzā” veido septiņi brīvdabas kinoseansi ceturtdienu vakaros, turpmāk atlicis vēl viens – 13. augustā pl. 22:00, kad ievadvārdus teiks aktieris Juris Strenga, Raiņa lomas tēlotājs četrās Rodrigo Rikarda dokumentāli inscenētajās filmās (trīs no tām būs skatāmas 13. augusta seansā).

Brīvdabas seansus “Divi dzejnieki Doma dārzā” organizē Nacionālais Kino centrs un biedrības Ascendum projekts “Mans Doms”, finansiāli atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds un Lattelecom. Sekojiet regulārai informācijai www.nkc.gov.lv un www.mansdoms.lv!

Kristīne Matīsa,
NKC vecākā referente nozares informācijas jautājumos
(kristine.matisa@nkc.gov.lv, 26129954, 67358879)

 

4.08.2015.

04/08/2015