Arhīvs

Dokumentālo īsfilmu cikla “Latvijas kods” pirmizrāde kinoteātrī

Svētdien, 12. novembrī, festivāla “Lielais Kristaps” ietvaros, kinoteātrī “Splendid Palace” uz lielā ekrāna pirmizrādi piedzīvos dokumentālo īsfilmu cikls “Latvijas kods. Latvija šodien. Latvijai 99”. Pieci dažādu paaudžu režisori piecās 26 minūšu īsfilmās izstāstīs stāstus par cilvēkiem, kuru individualitāte palīdz atsegt šim laikmetam raksturīgas tendences dažādās dzīves jomās. Seansu sākums – plkst.16.00 un 18.00.

 

Latvijas kods ir Latvijas Televīzijai ļoti nozīmīgs projekts. Tas gadu gaitā ir veiksmīgi sevi pierādījis kā profesionālu un atpazīstamu zīmolu Latvijas dokumentālā kino jomā, ko augstu novērtējuši gan kinoprofesionāļi, gan televīzijas skatītāji. Būtiski, ka dokumentālās filmas veido oriģinālu vizuālo liecību kopumu par sabiedrībā notiekošo un aktuālām problēmām,” gandarījumu pauž LTV valdes priekšsēdētājs Ivars Belte, aicinot visus pārliecināties par to festivālā Lielais Kristaps un LTV ēterā novembrī un decembrī.

“Filmu cikls “Latvijas kods. Latvija šodien” tiek organizēts jau piekto gadu un tāpat kā līdz šim, arī šogad filmas piedāvā oriģinālu skatījumu par atrastajiem Latvijas kodiem, kas katrs veido Latviju šeit un tagad”, atzīst projekta vadītāja Zane Valeniece. Cikla producents ir Latvijas Televīzija, un tas tiek īstenots ar Valsts Kultūrkapitāla fonda finansiālu atbalstu un Nacionālā kino centra līdzdalību.

Projekta satura konsultante Rita Ruduša stāsta: “Šogad īsfilmu režisori no dažādiem rakursiem aplūkojuši ģimenes un piederības tēmu. Kā mēs izjūtam to, kas ir mūsējie – cilvēki, kuriem līdzās dzīvojam savu dzīvi vai kādu tās nogriezni? Kas rada mūsu piederības izjūtu konkrētai vietai un kopienai? Katram varonim atbilde ir niansēs atšķirīga, bet visas kopā tās veido kopīgu kodu.”

Filmas Rezidenti režisori ir Ivars Zviedris un Inese Kļava. Filmas sižets stāsta par notikumiem šogad – tiek atklāts Stradiņa slimnīcas jaunais korpuss, pie Gaiļezera slimnīcas būvē IKEA lielveikalu, streiko ģimenes ārsti. Medicīnas budžets pieaug, demogrāfiskā bedre padziļinās. Virs Rīgas plīvo lielākais Latvijas karogs. Rezidenti Laura un Kārlis svin kāzas. Par visu vairāk viņi vēlas palikt Latvijā un strādāt savā profesijā, lai gan apzinās, ka Makdonaldā varētu nopelnīt vairāk.

Režisoram Varim Piņķim filma Ģimene ir debija dokumentālajā kino. Filma stāsta par cerību un iespēju, par ikvienu no mums. Par vēlmi kļūt labākiem. “Bruknas ģimene” saskaras ar reāliem izaicinājumiem – kāds te nokļuvis, bēgot no alkohola atkarības, cits no narkotikām vai azartspēlēm, kāds cits – bēgot no nespējas dzīvot. Taču šis ir dzīvs stāsts par melnzemi un debesīm – par vēlmi būt dzīvam un īstam.

Filma Mūsējie ir par piederības sajūtu Latvijai (režisors Matīss Spaile un scenārists Dāvids Ernštreits). Filma ir vēstījums sabiedrībai – viņi ar darbiem padara Latviju labāku un viņi vēlas, lai pasaule to redz, jo viņi ir mūsējie. Lai kļūtu par čempionu, ir ilgi un smagi jāstrādā. Bet ir lietas, kuras atlēti nespēj ietekmēt. Viena no tām ir vieta, no kurienes esi nācis. Mūsdienās daudzi sportisti maina pilsonību, lai nokļūtu labākos treniņu apstākļos un vieglāk spētu sasniegt rezultātus. Latvijā ir vairāki sportisti, kurus vēlas redzēt pārstāvam cita karoga krāsas, bet viņi paliek uzticīgi savai valstij Latvijai. Kāpēc? Igors Vihrovs, Anastasija Grigorjeva, Deniss Vasiļjevs. Viedums, pieredze un jaunības maksimālisms. Katrs no viņiem ir savā dzīves posmā, katram ir savi mērķi, taču viņus vieno ciešā saite ar Latviju. Pat tad, ja Latvijā izdodas pabūt tikai pāris nedēļas gada laikā.

Didzis Eglītis ir režisors filmai Meklētāji, tie ir cilvēki, kas brīvajā laikā meklē, bez vēsts pazudušus, cilvēkus. Sapratis, ka pazudušo tuviniekiem, nonākot nelaimē, pietrūkst, kur vērsties pēc palīdzības, Aleksandrs Faminskis 2009. gadā nodibināja organizāciju Bezvests.lv. Dažādu iemeslu vadīti, tajā sapulcējušies dažādu profesiju pārstāvji. Visi meklētāji to dara brīvajā laikā, bez atlīdzības. Organizācijas biedri regulāri organizē treniņus, lai nepārtraukti attīstītu savas prasmes. Jebkurš meklēšanas pasākums var beigties ar trim dažādiem rezultātiem – meklētais netika atrasts, meklētais atrasts miris, vai meklētais atrasts dzīvs. Bieži pazudušie tiek atrasti miruši, bet arī tas sniedz atvieglojumu tuviniekiem, jo ir kliedēta neziņa par tuvinieka likteni.

Jaunajam režisors Tomasam Beķerim filma Izkrāsotā ģimene ir debija. Biedējoši zīmējumi uz ķermeņa, tuneļi un kliedzošs apģērbs. Monami Frost jeb Irēna Straume ir ekstravaganta, tetovēta YouTube zvaigzne no Latvijas, kura savu atpazīstamību izpelnījās, pateicoties nestandarta izskatam un atklātām bildēm. Šobrīd modele savos Instagram un YouTube kontos pulcē nu jau vairāk nekā miljonu fanu no visas pasaules. Viņas savādais izskats un ķermenis, kas gandrīz pilnībā klāts ar tetovējumiem, izraisa sašutumu, taču Monami ir ikonisks tēls pusaudžu un jaunāko meiteņu vidū, kuras visiem spēkiem mēģina līdzināties savam elkam un aktīvi seko modeles ikdienas gaitām. Viena no tām ir arī viņas meita, uz kuras audzināšanu vecākiem ir visai pretrunīgs skatījums. Filma uzbur ainas par ģimenes dzīvi, kur varoņi dalās ar savām pārdomām par Latviju un dzīvi ārpus tās, meitas audzināšanu un pārliecībām. Tetovētais pāris viesosies Latvijā un atklās, kāpēc tik nepierasts dzīvesveids viņiem ir kļuvis par normu un kā ir dzīvot “prožektoru gaismā”, kad tavai ģimenes dzīvei seko vēl simtiem tūkstoši cilvēku.

Latvijas kods. Latvija šodien filmu TV pirmizrādes LTV1 ēterā būs skatāmas no 15. novembra līdz 13. decembrim, ik nedēļu trešdienās pulksten 20.00.

Papildinformācija:
Edgars Lākutis
LTV Komunikācijas speciālists
Tālr. 67200751
Mob. 29644138
E-pasts: edgars.lakutis@ltv.lv

 

 

10/11/2017