Arhīvs

“Dokumentālists” apceļo Latviju

Nacionālajā filmu festivālā Lielais Kristaps par labāko pilnmetrāžas dokumentālo filmu atzītais Ivara Zviedra un Ineses Kļavas darbs ar simbolisku nosaukumu Dokumentālists, ilgu laiku noturējies uz galvaspilsētas ekrāniem un pulcējis ievērojamu skatītāju skaitu, tagad dodas arī uz citām Latvijas pilsētām Kurzemē, Vidzemē un Latgalē.

Filma Dokumentālists pirmizrādi piedzīvoja Nacionālā filmu festivāla Lielais Kristaps ietvaros 12. aprīlī, noslēguma ceremonijā izrādījās atzīta par labāko pilnmetrāžas dokumentālo filmu konkurencē, bet jau tūlīt pēc festivāla tika iekļauta divu Rīgas kinoteātru repertuārā – Forum Cinemas un Splendid Palace. Kopš tā laika filmu noskatījušies jau aptuveni 5000 skatītāju, tā izraisījusi kaislīgas diskusijas gan interneta portālos, gan drukātajos medijos (arī žurnālā Rīgas Laiks); vairāki citāti no filmas jau gluži vai folklorizējušies un tās jēdzieni kļūst par sadzīvē lietojamām metaforām – piemēram, Lauris Reiniks reiz maijā teicis, ka, redzot Latvijas priekšnesumu Eirovīzijas konkursā, viņam gribējies lamāties kā Intai no Dokumentālista

 
Filmā ir tikai viena darbības vieta un tikai divas darbojošās personas – Viņš un Viņa. Viņš ir pats filmas režisors un operators Ivars Zviedris, Viņa – dziedniece Inta, par kuru Ivars gribētu uzņemt filmu, taču Inta par šo ideju nav sajūsmā. Rezultāts – saspringta attiecību veidošanās visas filmas garumā, emociju uzplūdi un atplūdi, strīdi un salabšana gluži kā ikviena pāra attiecībās. Un fināls ir negaidīts, lai gan likumsakarīgs.
 
Filmas veidošanā sadarbojušās divas filmu studijas – VFS Films un Anša Epnera studija AVE, finansiāli atbalstījuši Nacionālais Kino centrs, Valsts Kultūrkapitāla fonds un Rīgas Dome. Filmu veidojuši režisori Ivars Zviedris un Inese Kļava, dramaturģe Inga Ābele, producente Aija Bērziņa.
 
5. jūlijā ar bezmaksas seansu Valmieras pilsētas svētkos sākas Dokumentālista ceļojums pa Latviju, no 3. augusta Valmierā filma skatāma kinoteātra repertuārā.
13. jūlijā notiks filmas pirmais seanss Liepājā, tur repertuārā Dokumentālists iekļauts no 14. jūlija. Jūlija beigās filma nonāks Daugavpilī, 4. augustā – bezmaksas seansā Kuldīgas brīvdabas kinoteātrī un pēc tam arī pilsētas kinoteātra repertuārā, savukārt septembrī filma būs skatāma Jelgavā, Ventspilī un Siguldā.
 

 
                             Dokumentālists

29/06/2012