Arhīvs

Dokumentālās filmas “Tev, Rūķi!” pirmizrāde

9. maijā Valmieras Drāmas teātrī notiek Lienes Laviņas-Kalnaellas dokumentālās filmas “Tev, Rūķi!” pirmizrāde. Filmā režisore seko 91 gadu jaunajai aktrisei Rutai Birgerei iestudējuma tapšanas procesā Valmieras teātrī. Sastapšanās ar aktrises dzīves režisoriem un nepielūdzamo laiku šajā sirsnīgajā un asprātīgajā stāstā savijas ar teātra un mājas ikdienu. 

2015. gada pavasarī Ruta Birgere uzsāk darbu pie lomas režisores Ineses Mičules jauniestudējumā “Eņģeļa kreisais spārns”. Iestudējuma centrālā tēma ir vecās un jaunās paaudzes attiecības brīdī, kad vecāki paliek bez mājām. Lugā uzdotie jautājumi Rutai liek pārdomāt arī pašas dzīvē izdarītās izvēles un dod iespēju skatītājam aktrises ikdienu ieraudzīt no cita skatupunkta.

Režisore Liene Laviņa-Kalnaella par filmas veidošanas procesu stāsta: “Filmas tapšanas laikā es smēlos iedvesmu no Rutas un pārskatīju it kā vienkāršas, bet ļoti būtiskas cilvēku savstarpējās saskarsmes formas – piemēram, apņēmība, pozitīvisms, sirsnība un tolerance. Es meklēju atbildes uz sev svarīgiem jautājumiem – ko nozīmē vecums, kad tas sākas un cik atšķirīgs var būt cilvēku skatījums uz to? Tas it kā maz attiecas uz manu eksistenci šobrīd, tomēr jau kādu laiku es vēroju cilvēku satikšanos ar pienākošo vecumu, un šīs tikšanās ir ļoti atšķirīgas. Veidojot šo filmu, esmu sapratusi, ka vide un apkārtējie cilvēki ir tie, kas katrā cilvēkā notur gribasspēku dzīvot un būt laimīgam. Rutai tas ir teātris, kas dod neizsīkstošu mīlestību pret dzīvi. Viņa pati saka: “… es nekad neesmu gribējusi būt zvaigzne, es vienmēr esmu gribējusi kalpot teātrim, un to es darīšu līdz pēdējai minūtei.” Es patiešām novēlu šādu motivāciju atrast sev un ikvienam”.

Ruta Birgere (91) ir šobrīd vecākā joprojām spēlējošā aktrise Latvijas teātros. Kopš pirmās lomas 1950. gadā Ruta spēlējusi vairāk nekā 50 Valmieras drāmas teātra iestudējumos. Sadarbojusies ar režisoriem Oļģertu Kroderu, Vari Braslu, Fēliksu Deiču, Elmāru Seņkovu, Inesi Mičuli un citiem. Ruta Birgere ir Triju zvaigžņu ordeņa kavaliere (2009), 2007. gadā saņēmusi Latvijas Teātra gada balvu par mūža ieguldījumu, savukārt 2013. gadā uzņemta Latvijas teātra Zelta fondā. 2015. gadā nospēlējusi vecāsmātes lomu Renāra Vimbas filmā “Es esmu šeit”.

Filma Tev, Rūķi! veidota Jura Podnieka studijā. Režisore Liene Laviņa-Kalnaella, operators Aigars Sērmukšs, montāžas režisore Sandra Alksne, komponists Jānis Ozoliņš, skaņu režisors Anrijs Krenbergs, izpildproducente Marta Kontiņa, producente Antra Cilinska. Filmas tapšanu atbalstījis Nacionālais kino centrs, Valmieras pilsētas dome un Valsts Kultūrkapitāla fonds. Pirmizrādes atbalstītāji – Saules kliņģeris, ziedu salons “Vētras”, Valmiermuižas alus un Dzērienu fabrika. Biļetes uz filmas pirmizrādi 9. maijā Valmieras Drāmas teātrī pieejamas Biļešu Paradīzes kasēs. No 13. maija filma tiks piedāvāta skatītājiem kinoteātros visā Latvijā.

Filmas treileris pieejams:
https://www.youtube.com/watch?v=gE2QPt_U5nU
https://vimeo.com/162495281

Informāciju sagatavoja:
Marta Kontiņa
Jura Podnieka studija
+371 29343143
marta@jps.lv

9.05.2016.

09/05/2016