Šodien, 7. decembrī, izvērtējot divu projektu konkursu rezultātus, Nacionālais Kino centrs (NKC), saskaņā ar ekspertu komisijas lēmumu, piešķīra finansējumu trīs spēles īsfilmām un divām pilnmetrāžas filmām.

Spēles īsfilmu projektu konkurss

Spēles īsfilmu (filmas garums nepārsniedz 30 minūtes) projektu konkursā no iesniegtajiem 12 tika atbalstīti trīs projekti. Pieejamais konkursa finansējums 40 000 latu sadalīts šādi: studijas Camera Obscura projektam Es atgriezīšos kā kvēlojoša roze piešķirti 16 897 latu, studijas Ego Media projektam Trauslā sirds piešķirti 14 126 latu un studijas Tasse Film projektam Zivs piešķirti 8 977 latu.
 
Šī projektu konkursa mērķis ir dot iespēju jauniem režisoriem un scenāristiem īstenot mākslinieciski un tehnoloģiski inovatīvas, kā arī eksperimentālas ieceres.Piešķirtais finansējums paredz filmu pabeigšanu un publisku demonstrēšanu 2013. gadā.

Režisores Signes Birkovas filma Es atgriezīšos kā kvēlojoša roze (SIA Camera Obscura) ir stāsts par Kasandru, vientuļu, 45 gadus vecu strādnieci, kurai ārsts uzstāda letālu diagnozi. Notikumi skolas salidojumā neatgriezeniski sagrauj viņas ilggadējo rutīnu. Kasandra bēg no pilsētas. Mežā viņu sevī ierauj upe un aiznes neapdzīvotā jūras krastā, kur, ilgstošā vienatnē, Kasandra piedzīvo neparastu izdziedināšanu un atdzimšanu.
 
Režisores Astras Zoldneres filma Trauslā sirds (SIA Ego Media) ir absurds stāsts par neiespējamu mīlestību, kurš notiek Ziemassvētku laikā, kad tomēr ne visi ir laimīgi un mīlēti. Divi svešinieki sastopas savdabīgā vidē – morgā. Pirmajā brīdī šķiet, ka tiešām noticis Ziemassvētku brīnums – Viņš ir augšāmcēlies no miroņiem, Viņa – atradusi mīlestību, tomēr šis nebūs stāsts ar laimīgām beigām.
 
Režisores Ksenijas Zaķes filma Zivs (SIA Tasse Film) ir stāsts par kādu vecu vīru vārdā Alberts, kurš pēc sievas nāves dzīvo vientulībā un izmisumā, līdz piekrīt autoveikala pārdevējas Veltas vadītam spiritisma seansam, cerībā mirušo sievu atgūt. Seanss neizdodas, Alberts zaudē samaņu, un aizsākas virkne sirreālu notikumu. 

 
Projektu izvērtēšanas sistēma
 
Konkursa pirmajā kārtā NKC izvērtē projektu un to iesniedzēju atbilstību administratīvajiem kritērijiem un konkursa mērķim. Visi 12 konkursā iesniegtie projekti administratīvajiem kritērijiem atbilda un tika vērtēti konkursa otrajā kārtā. Turpmāk, izmantojot punktu sistēmu, ekspertu komisija izvērtēja katra projekta profesionālās un mākslinieciskās kvalitātes, kā arī veica tā nozīmīguma un aktualitātes izvērtējumu. Nozīme tika piešķirta projekta iesniedzēja un autora iepriekšējai pieredzei un kompetencei, kā arī projekta finanšu, laika un darbības plāna samērojamībai.  

 
Projektu vērtēšanas ekspertu komisija
 
Konkursos iesniegtos projektus vērtēja NKC izveidotā spēlfilmu ekspertu komisija, ko veido viens NKC darbinieks un pa vienam Latvijas kinematogrāfistu savienības (LKS) un Latvijas Kinoproducentu asociācijas (LKPA) izvirzītam pārstāvim. Ekspertu komisijā NKC pārstāv vadītājas vietnieks filmu ražošanas jautājumos Uldis Dimiševskis, LKS izvirzījusi Dāvi Sīmani un LKPA izvirzījusi Uldi Cekuli.
 
Dāvis Sīmanis ir kinorežisors, scenārists, operators, analītisku un filozofisku rakstu autors. Ieguvis maģistra grādu Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultātē, šobrīd turpina studijas Latvijas Kultūras akadēmijas doktorantūrā. Latvijas Kultūras akadēmijas lektors.
 
Uldis Cekulis ir filmu producents, operators, Vides filmu studijas dibinātājs un līdzīpašnieks. Ieguvis maģistra grādu fizikā Latvijas Universitātē un mākslas zinātņu maģistra grādu mediju un kultūras menedžmentā Hamburgas Teātra un mūzikas akadēmijā. Rīgas starptautiskās ekonomiskās un biznesa administrācijas augstskolas lektors. 

 
Līdzfinansējuma projektu konkurss 

Savukārt tiem filmu projektiem, kuri ir saņēmuši Eiropas Komisijas audiovizuālās programmas Media finansējumu, bija iespēja saņemt atbalstu projekta īstenošanai, piedaloties līdzfinansējuma konkursā. Pieejamais finansējums 26 981 latu apmērā tika piešķirts diviem projektiem: studijas Tasse Film projekta Es esmu šeit attīstīšanas pabeigšanai – 17 082 lati (līdzfinansējums Media programmas piešķīrumam 28 112 latu apmērā) un Studijas Ego Media projekta Neredzamā pilsēta attīstīšanai un ražošanas pirmajam posmam – 9 899 lati (līdzfinansējums Media programmas piešķīrumam 17 570 latu apmērā).

Media programma darbojas Latvijā kopš 2003. gada un ar tās atbalstu šajā laika periodā filmu nozares projektiem piešķirti vairāk nekā trīs miljoni latu Eiropas finansējuma.
 
Režisora Renāra Vimbas spēlfilma Es esmu šeit (SIA Tasse Film)
 
Raja (17) pēc tēva nāves spiesta ieņemt vecāku vietu ģimenē un rūpēties par jaunāko brāli Robi (12) un nelielo lauku saimniecību. Bērni joprojām cer saņemt kādu ziņu no Londonas, uz kurieni pirms pāris gadiem darba meklējumos devusies viņu māte. Vecmamma Olga, kura kļuvusi par Rajas un Robja aizbildni, pretēji viņu gribai plāno īpašumu pārdot. Taču situācija negaidīti mainās un Raja un Robis nokļūst izvēles priekšā. 
 
Režisora Viestura Kairiša dokumentālā filma Neredzamā pilsēta (SIA Ego Media)
 
Filmas centrā ir divas pilsētas – Černobiļa (Ukraina) un Visagina (Lietuva), abas uzbūvētas padomju laikā, lai apkalpotu atomelektrostacijas darbību. Černobiļas atomelektrostacijā 20. gs. 80. gados notika katastrofa. Visaginā plānots būvēt jaunu atomelektrostaciju. Filmā nākotne caurvijas ar pagātni, radot stāstu par vienu pilsētu – par zaudēto un atgūto paradīzi.

Informācija par 2013. gada plānotajiem NKC filmu projektu konkursiem un to mērķiem būs pieejama gada sākumā.