Arhīvs

Divas Latvijas īsfilmu programmas Briselē

Starptautiskajā Briseles īsfilmu festivālā, kas notiks no 23. aprīļa līdz 3. maijam, iekļautas divas Latvijas īsfilmu programmas. Tās skatītājiem dos iespēju iepazīties ar Latvijas kino visā tā daudzveidībā – uz ekrāniem nonāks gan jaunākās filmas, gan arī vērtīgi darbi no kinoklasikas mantojuma.

Klasisko Latvijas dokumentālo kino atspoguļo trīs filmas no 20. gadsimta 60. gadiem – režisora Ivara Kraulīša Baltie zvani (1961), Ulda Brauna Strādnieks (1963) un Herca Franka Vecāks par desmit minūtēm (1978), kas ir spilgti tēlainās dokumentālistikas paraugi. Šajā laikā radās leģendārais Rīgas poētiskā dokumentālā kino stils, kas nozīmīgs arī pasaules kinovēstures kontekstā. Šo tradīciju turpina režisores Lailas Pakalniņas diplomdarbs Veļa (1991), programmā iekļauta arī Pakalniņas spēles īsfilma Ūdens (2006) un dokumentālā skice Īsfilma par dzīvi (2014).

Cits pasaulē plaši pazīstams Latvijas režisors ir Vladimirs Leščovs, kurš veido animācijas filmas dažādās tehnikās; viņa filmas regulāri tiek atlasītas pasaules festivāliem. Šajā programmā iekļautas divas viņa agrīnās filmas – Bezmiegs (2004) un Zuduši sniegā (2007). Briseles īsfilmu festivālā būs pārstāvēta arī Latvijas kinoveidotāju visjaunākā paaudze, demonstrējot vairākus studentu darbus, spēles īsfilmas – Didža Eglīša Sērkociņi (2007), Lienes Lindes Četri mielasti (2013) un Venta Grīnbauma Gonzales (2013). Klasiskā dokumentālā kino vērojošo tradīciju turpina jaunās režisores Astras Zoldneres Jūras nauda (2013).

Starptautiskajā Briseles īsfilmu festivālā (http://bsff.be/en/) ik gadu tiek izrādītas vairāk nekā 300 īsfilmas no dažādām pasaules valstīm, to apmeklē 24 tūkstoši skatītāju.

Latvijas kino programma Beļģijā ir daļa no Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē kultūras programmas, kuras pamatvērtības ir laikmetīgums, unikalitāte un izcilība. Tā tapusi, Latvijas prezidentūras ES Padomē sekretariātam sadarbojoties ar Latvijas vēstniecību Beļģijā un Nacionālo Kino centru.

Latvijas prezidentūras kontekstā Beļģijā līdz gada vidum plānotas vēl vairākas Latvijas filmu programmas. Piemēram, no 20. līdz 31. maijam Briseles Sinematēkā (Cinematek) tiks izrādīta Lailas Pakalniņas Kurpe (1998) un vairākas Jura Podnieka dokumentālās filmas, bet 27. maijā mākslas centrā Bozar viesosies Dāvis Sīmanis ar savām filmām Escaping Riga (2014) un Pēdējā tempļa hronikas (2012).

Vairāk informācijas:

Agnese Zapāne,
NKC vecākā referente Latvijas filmu popularizēšanā ārvalstīs,
agnese.zapane@nfc.gov.lv, 67358866, 26549754

20/04/2015