Arhīvs

Diskusija “Ko bērns drīkst skatīties?”

Piektdien, 12. oktobrī kinoteātrī “Kino Bize” pirms filmas “Frīdas vasara” seansa norisināsies diskusija “Ko bērns drīkst skatīties?”. Diskusijas mērķis ir izprast, vai bērnam rādītais saturs ir jāierobežo un vai pastāv konkrēts tēmu loks, par kurām būtu atļauts runāt. Diskusija plkst. 18:00 norisināsies bez maksas, pēc tam apmeklētāji aicināti papildināt dzirdēto, noskatoties ģimenes filmu “Frīdas vasara” plkst. 19:15.

Pastāv apgalvojums, ka bērni savas emocionalitātes, nelielās pieredzes un izglītības trūkuma dēļ ir viegli manipulējami, viņiem ir grūti atšķirt melus no patiesības un kritiski izvērtēt apkārtējās pasaules īpatnības. Taču vai tas nozīmē, ka filmās ar bērniem nedrīkst runāt par neērtām un sarežģītām tēmām? Vai ir cītīgi jāpievērš uzmanība saturam, ko bērns patērē? Kā kultūras iestāžu piedāvātais saturs sasaucas ar Saeimas absurdi pieņemtajiem “tikumības grozījumiem” 2015. gadā?

Diskusijas dalībnieki:

Džemma Sudraba – podkāsta Starp mums, meitenēm, runājot vadītāja, komiķe, mamma, sieva, sieviete, feministe.
Lauris Bokišs – tēvs, bērnu un pieaugušo izglītotājs, kurš savu profesionālo dzīvi saista ar mazāk aizsargāto sabiedrības grupu tiesību aizsardzību un sabiedrības izglītošanu cilvēcībā.
Zane Valeniece – Latvijas televīzijas filmu iepirkšanas nodaļas vadītāja, kuras pārraudzībā ir seriālu un bērnu satura atlase un iepirkšana.
Laura Čaupale – režisore, kuru teātra kontekstā padziļināti interesē jautājumi par savas pieredzes analīzi, personības apzināšanos un attiecību veidošanas mākslu. Darbos pievēršas personības pieaugšanas fenomenam, uzsverot, ka vecumam šajā ziņā nav nozīmes.
Diskusiju vadīs Ieva Viese-Vigula – rakstniece, kritiķe, pētniece un animācijas kuratore.

 

Nenoliedzami filmas spēj ietekmēt bērnu apziņu un to būtu nepieciešams apzināties gana filmu veidotājiem, gan vecākiem, taču katrs bērns konkrēto saturu interpretēs citādāk – atbilstoši savam vecumam, pieredzei un interesei. Būtiskākais ir nodrošināt katrai vecuma grupai atbilstošu saturu, lai pēc iespējas vairāk veicinātu interesi par apkārtējās dzīves norisēm un bagātinātu ar dažādām pozitīvām pieredzēm. Katrs bērns ir atšķirīgs, un vecākiem ieteicams sekot, lai uz ekrāniem redzamais būtu bērnam saistošs un emocionālo pārdzīvojumu rosinošs. Taču viedokļi par to, kas ir atbilstošs saturs, atšķiras.

Pirms neilga laika uz kinoekrāniem Latvijā nonākusi ģimenes filma Frīdas vasara. Lai gan parasti ar vārdiem “ģimenes kino” tiek saprastas piedzīvojumu, fantastikas vai komēdijas žanra filmas, režisores Karlas Simonas filma Frīdas vasara ir drāma.

Kā raksta Dace Čaure: “Līdz šim pierastā izpratne par “ģimenes filmu” kā uz emocionālām reakcijām orientētu darbu patiesībā neizslēdz arī pārdomu radīšanas aspektu. Tādas filmas kā Frīdas vasara ir solis jaunas sabiedrības veidošanā – tādas sabiedrības, kurā bērns ir pilnvērtīgs kino skatītājs, un no viņa aiz dziesmām un dejām netiek slēpta patiesība.” (portāls Kino Raksti)

Šī filma atkāpjas no vispārpieņemtā uzskata par ģimenes kino un vēsta par sešgadīgo Frīdu, kura pēc lieliem pārdzīvojumiem tiek aizvesta no lielpilsētas dzīves Barselonā pie mammas brāļa laukos. Frīda tur tiek uzņemta sirsnīgi, taču meitenei nākas pielāgoties jaunajai ģimenei, apstākļiem un dzīvei Spānijas laukos.

Karlas Simonas filmu varēs noskatīties 12. oktobrī pēc diskusijas Ko bērns drīkst skatīties?.

 

Plašāka informācija pieejama www.kinobize.lv
KINO BIZE
Elizabetes 37, Rīga
+371 29167738

11.10.2018.

11/10/2018