Arhīvs

Darbu sāk Kinomuzeja sinematēka

Ar posteru kampaņu darbu sāk Kinomuzeja sinematēkaMerilina Monro, Džeimss Dīns un Hamfrijs Bogarts – tagad Rīgā! Ar šādu devīzi un posteru kampaņu Rīgā Kinomuzejs piesaka sinematēkas darbības sākumu. No 8.janvāra Kinomuzeja telpās Vecrīgā, Peitavas ielā darbību uzsāk sinematēka – publiski pieejama filmu bibliotēka, kas muzeja apmeklētājiem īpaši iekārtotā telpā ļaus noskatīties kādu no kinoklasikas filmām.
 
Gadiem ilgi publiski pieejama filmu bibliotēkas- sinematēkas neesamība Rīgā, Latvijā ir bijusi viena no problēmām gan kinokultūras zemajam prestižam, gan iemeslam, kālab attieksmē pret kino valda pavirša un patērējoša attieksme.
 
Kino muzeja speciālisti ar Rietumu bankas atbalstu ir izveidojuši filmu kolekciju, kas studentiem un citiem kultūras vērtībām atvērtiem interesentiem, ļaus iepazīt filmas, kas atstājušas pēdas pasaules kino kultūrā.
 
Par Kinomuzeja Sinematēkas sejām posteru kampaņā, kas šonedēļ redzama Rīgas ielās, ir kļuvuši Rīgas Jaunā teātra aktieri Baiba Broka, Andris Keišs un Edgars Samītis, kuri iejutušies ASV kino ikonu – Merilinas Monro, Hamfrija Bogarta un Džeimsa Dīna lomās. Posterus, stilizējot atbilstoši amerikāņu 30.-50.gadu filmu nosacītībai, veidojuši fotogrāfs Kristaps Kalns, modes mākslinieks Rolands Pēterkops un mākslinieks Guntars Petris.
„Tas gan nenozīmē, ka filmu kolekcijā dominē ASV kino kultūras vērtības – šie trīs aktieri, amerikāņu kinovēstures ikonas – izvēlēti kā tēli, zīmes, kas spēj uzrunāt cilvēku, kurš varbūt pagaidām ir imūns pret kinoleģendu, kinovēstures valdzinājumu,” stāsta muzeja konsultante, kritiķe Dita Rietuma. „Ceram, ka iespēja, kāda kopš 8.janvāra būs Vecrīgā, Peitavas ielā individuāli noskatīties vērtīgu filmu, uzdot jautājumus speciālistam rosinās interesi par izcilām filmām un kino pagātni. Līdzīgu iespēju piedāvā vairums kino muzeju pasaulē,” piebilst D.Rietuma.
 
Kinomuzeja sinematēkā būs iespējams noskatīties gan vairākus simtus Eiropas un ASV kino filmas, gan arī kopš 90.gadu sākuma Latvijā uzņemtās filmas.
Sinematēkas filmu kolekcija tapusi, sadarbojoties ar distribūcijas kompānijām Forum Cinemas Home Entertainment un ACME. 
 
Sinematēkas atklāšanas ietvaros 9. janvārī plkst 18:00 notiks kinozinātnieces Valentīnas Freimanes lekcija no cikla, kas veltītas spožām XX gs. kino ikonām aktrisēm Luīzei Bruksai un Ritai Heivortei – Skaistums uz ekrāna kā laikmeta estētiskā un sabiedriskā zīme. Jaunā gada pirmā lekcijā par Ritu Heivorti tiks demonstrēti filmas Gilda fragmenti! ( Rež. Čārlzs Vidors, 1946).

NB! Sakarā ar ierobežoto vietu skaitu, lūdzam uz lekcijām pieteikties iepriekš!

04/01/2008