Arhīvs

Daces Pūces debijai “Bedre” – galvenā balva Lībekā

Režisores Daces Pūces pilnmetrāžas debijas spēlfilma “Bedre / The Pit” piedzīvojusi pasaules pirmizrādi un saņēmusi galveno balvu – Grand Prix kā labākā pilnmetrāžas spēlfilma – Lībekas kinofestivālā Vācijā. Festivāls šogad notika 62. reizi, un pirmo reizi tā vēsturē galveno balvu saņēmusi filma no Latvijas.

“Fantastiskā debija no Latvijas mūs pilnībā apbūra. Filmas centrā ir vientuļš zēns, kurš mēģina atrast savu ceļu nomācošos apstākļos; tas ir aizraujošs stāsts ar lieliskiem aktieriem, sirdi plosoša filma, bet ne brīdi ne salkana, ar neaizmirstamiem, poētiskiem kadriem. Bedre būtībā ir par to, kā māksla var mierināt un glābt dzīvības. Jau tagad ļoti gaidām Daces Pūces nākamo filmu,” pausts žūrijas vērtējumā.

Lībekas kinofestivāls norisinās kopš 1956. gada, tas ir vienīgais festivāls Vācijā (un viens no tikai diviem kinofestivāliem Eiropā), kas veltīts ekskluzīvi Ziemeļeiropas kinomākslai, kļūstot par svarīgu platformu Baltijas un Ziemeļvalstu filmām un to autoriem.

“Esmu ļoti gandarīta ne tikai tāpēc, ka mana debijas pilnmetrāžas filma pirmizrādi piedzīvoja vienā no vecākajiem Eiropas kinofestivāliem, bet arī tāpēc, ka Lībekas festivāls ir pirmais starptautiskais festivāls, kurā filma iesniegta žūrijas vērtējumam, uzreiz gūstot tik lielu atzinību. Kā Latvijas patriote, sākoties valsts svētku laikam, priecājos, ka ar savu darbu varu likt Latvijas vārdam izskanēt pasaulē. Lielu pateicību gribu izteikt ikvienam, kurš ieguldījis savu darbu filmas tapšanā – daudziem no mums šī filma bija debija pilnmetrāžas formātā, tāpēc nupat Vācijā piedzīvotā atzinība ir īpašs notikums,” atzīst filmas režisore Dace Pūce.

Spēlfilma Bedre, kas tapusi pēc Janas Egles stāstu motīviem, stāsta par desmitgadīgo Markusu, kuram jāpielāgojas jaunai dzīvei laukos pie omes. Pēc incidenta ar kaimiņu meiteni Emīliju ciema iedzīvotāji uz zēnu sāk lūkoties ar neiecietību un aizdomām, līdz nejaušības rezultātā Markuss patvērumu un draudzību rod pie noslēpumainā vientuļnieka Jūrnieka, kurš dzīvo meža nomalē. Kā uzsver filmas autori, filma ir mūsu sabiedrības šķērsgriezums, skarot vairākas mūsdienās aktuālas tēmas – savstarpēja iecietība, atvērtība pret citādo, bērni, kas aug bez vecākiem un saskaras ar emocionālu vardarbību.

Šonedēļ filma startēs arī Tallinas starptautiskajā kinofestivālā Melnās naktis / Tallinn Black Nights Film Festival / PÖFF, kur filma atlasīta Baltijas filmu konkursam. Latvijai tuvākais A klases kinofestivāls Tallinā kopš 2015. gada ierindojies līdzās Berlinālei, Kannām, Venēcijai, Sansebastjanai un citiem, kopā 15 pasaules kinofestivāliem, ko starptautiskā producentu apvienība FIAPF akreditējusi kā atbilstošus A klasei. Pirmizrādi Latvijā filma Bedre piedzīvos 2021. gada rudenī.

Režisores Daces Pūces debijas spēlfilma pulcējusi izcilu aktieru ansambli – filmā piedalās Dace Eversa, Indra Burkovska, Inese Kučinska, Aigars Vilims un Egons Dombrovskis, viena no lomām uzticēta godalgotajai Polijas aktrisei Agatai Buzekai. Desmit gadus vecā Markusa lomā iejuties jaunais aktieris Damirs Onackis. Filmas radošajā komandā ir scenārija autori Dace Pūce, Monta Gāgane un Pēteris Rozītis, operators Gatis Grīnbergs, māksliniece Laura Dišlere, montāžas režisors Jussi Rautaniemi, producentes Kristele Pudane un Elīna Jozauska. Filmas mūzikas autors ir Valters Pūce, skaņu režisors — Varis Kurmiņš, mūzikas miksu veidojis Normunds Šnē. Mūzikas ierakstā piedalījās Sinfonietta Rīga mūziķi un Rīgas Doma zēnu koris Mārtiņa Klišāna vadībā. Filmā skan arī dāņu komponistes Cecīlijas Noeras (Cecilie Noer) skaņdarbs Ouvre.

Filma atbalstīta Nacionālā Kino centra konkursā bērnu, jauniešu un ģimeņu auditorijai, turpinot Simtgades filmu programmu. Latvijā filmu izplata kinoprojekts Spektrs, izplatītājs ārvalstīs — TVCO.

Papildu informācijai:
Ligita Mieze, filmas Bedre komunikācijas konsultante, 27885502, ligita@deepwhite.lv

 

8.11.2020.

 

 

10/11/2020