Arhīvs

Ciklā “Diagnoze – kino” pēdējais seanss – “Šķērsiela” (1988)

LKA Rīgas Kino muzeja tradicionālajā ciklā “Diagnoze – kino” ceturtdien, 1. decembrī, šāgada pēdējais seanss – režisora Ivara Selecka titulētā dokumentālā filma “Šķērsiela”. Šajā projektā Latvijas kino klasika tiek demonstrēta ar angļu subtitriem, tādējādi padarot to pieejamu arī publikai, kas nerunā latviski. Ieeja bez maksas!

Šķērsiela ir maza, tikai 800 metrus gara ieliņa Latvijas galvaspilsētas Rīgas nomalē, un tās dažādie iedzīvotāji ar saviem likteņiem, ikdienas gaitām un kaimiņu attiecībām veido sabiedrības mikromodeli Atmodas laikā. Izteiksmīgi tipāži, sirsnīgi ironiska aizkadra balss, silti iejūtīga autoru attieksme pret filmas varoņiem un patiesa interese par tā saukto “mazo cilvēku”.
Šķērsiela ir viena no titulētākajām filmām Latvijas kino vēsturē – šķietami vienkārša un nepretencioza, bet tieši tādēļ iespaidīga filma, kas iekarojusi Eiropas prasīgāko auditoriju, saņemot Eiropas Kinoakadēmijas balvu kā gada labākā dokumentālā filma (1989) un vēl citas prestižas starptautiskas balvas. Pirmajai filmai sekojuši jau divi turpinājumi – Jaunie laiki Šķērsielā (1999) un Kapitālisms Šķērsielā (2013), veidojot dokumentālu kinoromānu.

2016. gadā Rīgas Kino muzejs pievēršas latviešu kino klasikai vai topošajai klasikai, īpaši domājot par Rīgas starptautisko publiku un piedāvājot noskatīties šīs filmas ar angļu subtitriem. Šī iespēja ir unikāla, ņemot vērā to, ka lielākoties šīs filmas, it īpaši runājot par latviešu kino zelta fondu, nav pieejamas publikai, kas nerunā latviešu valodā, tāpēc angļu subtitri ļaus nodrošināt iespēju ārzemniekiem iepazīties ar Latvijas kino klasiku.

Scenārista Tālivalža Margēviča un režisora un operators Ivara Selecka filma Šķērsiela būs skatāma 1. decembrī plkst. 18:30 Rīgas Kino muzejā, Peitavas 10 (ieeja no Alksnāja ielas). Ieeja brīva! Šis ir 2016. gadā pēdējais seanss projekta Diagnoze – kino ietvaros.

Projektu Diagnoze – kino atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.

29.11.2016.

29/11/2016