Arhīvs

“Četri balti krekli” pēc skatītāju pieprasījuma papildseansā

Atsaucoties uz skatītāju ārkārtīgo interesi par Kannu kinofestivālā demonstrētās Rolanda Kalniņa filmas “Četri balti krekli” (1967) goda seansiem, kas maija beigās notika izpārdotās kinozālēs, kinoteātris “Splendid Palace” sezonas noslēgumā piedāvā vēl vienu īpašo seansu kopā ar filmas restauratoriem un radošo grupu – 18. jūnijā pulksten 19:00.

 

Tā bija visgrandiozākā kino ziņa šajā gadā – Rolanda Kalniņa filma “Četri balti krekli” iekļauta Kannu festivāla programmā Cannes Classics, uz viena ekrāna kopā ar Ingmaru Bergmanu, Alfredu Hičkoku, Vitorio de Siku un citiem milžiem! Pēc Kannu kinofestivāla noslēguma Rīgā, 23. maijā, notika divi filmas Goda seansi paralēli Splendid Palace Lielajā un Mazajā zālē, bet skatītāju pieprasījums licis kinoteātrim ieplānot vēl vienu īpašo seansu.

Četri balti krekli ir viena no pazīstamākajām Rolanda Kalniņa spēlfilmām ar ļoti sarežģītu likteni – uzņemta 1967. gadā, tā perfekti iederas tālaika kinopasaulē valdošajās modernisma tendencēs, taču savas brīvdomības, jauneklīgās enerģijas un dzēlīgās ironijas dēļ Latvijā pilnvērtīgu ekrāna dzīvi uzsāka tikai 20 gadus pēc tās uzņemšanas, bet līdz tam tika nolikta plauktā un izslēgta no Latvijas kino procesiem. Varam uzskatīt, ka beidzot taisnība ir triumfējusi – 51 gadu pēc filmas Četri balti krekli uzņemšanas, režisora Rolanda Kalniņa 96 gadu jubilejas dienās, filma nonāca visas kinopasaules uzmanības centrā.

Līdz ar filmas Goda seansiem iznāca arī autoru kolektīva grāmata Rolanda Kalniņa telpa, biedrības Ekrāns un apgāda Neputns sadarbības rezultātā tapis apjomīgs (400 lpp.) un bagātīgi ilustrēts pētījums, kas aptver dažādas režisora radošā mūža šķautnes. Grāmatu radījis autoru kolektīvs – Dita Rietuma, Daira Āboliņa, Aija Rozenšteine, Toms Zariņš, Zane Balčus, Jūlija Dibovska un Ieva Pitruka, grāmatas sastādītāja un tekstu redaktore Kristīne Matīsa, māksliniece Inta Sarkane, projekta vadītāja Agnese Zeltiņa. Vairāk informācijas par grāmatu – ŠEIT.

Filmas Četri balti krekli scenārijs veidots pēc Gunāra Priedes lugas Trīspadsmitā, režisors Rolands Kalniņš,  operators Miks Zvirbulis, mākslinieks Uldis Pauzers, kostīmu māksliniece Ieva Kundziņa, montāžas režisore Zigrīda Geistarte, otrais režisors Varis Brasla, komponists Imants Kalniņš, dziesmu vārdu autors Māris Čaklais, lomās – Uldis Pūcītis, Līga Liepiņa, Dina Kuple, Pauls Butkēvičs, Arnolds Liniņš un citi. Filma restaurēta Latvijas studijā Lokomotīve ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu.

Filma tiks demonstrēta latviešu valodā ar subtitriem angļu valodā.

Biļetes uz filmu pieejamas ŠEIT.

 

15.06.2018.

07/06/2018