Čehijas TV balva studijas “Mistrus Media” projektam

Filmu studijā “Mistrus Media” topošais dokumentālās filmas projekts “Cilvēki no nekurienes” saņēmis Čehijas televīzijas speciālbalvu EUR 7150 vērtībā.

Čehijas televīzijas speciālbalva tika pasniegta lielākajā Austrumeiropas dokumentālo filmu projektu forumā East Doc Platform Prāgā, kurā daudzsološākie filmu projekti no Centrālās un Austrumu Eiropas tiek prezentēti industrijas pārstāvjiem: starptautisko festivālu programmu veidotājiem, izplatītājiem un pārdošanas aģentiem, filmu fondu un organizāciju pārstāvjiem, kā arī dažādu valstu televīziju pārstāvjiem. Pasākumu organizē Institute of Documentary Film sadarbībā ar One World International Human Rights Documentary Film Festival.

cilveki no nekurienes

Filmu studijas “Mistrus Media” dokumentālās filmas projekts “Cilvēki no nekurienes” tika atlasīts dalībai forumā, izturot 200 projektu konkurenci. Filmas stāsta pamatā ir kāda personīga aukstā kara spiegu stāsta restaurācija, pagātnes notikumus izmeklē CIP un VDK dubultaģenta meita.

Piešķirot projektam “Cilvēki no nekurienes” speciālbalvu, Čehijas televīzija atzīmēja: “Mēs augstu vērtējam filmas spēju sniegt dziļāku ieskatu slepeno organizāciju – VDK un CIP darbībā aukstā kara laikā, atklājot unikālu vienas ģimenes stāstu. Mēs ticam, ka talantīgā igauņu režisora Jāka Kilmi prasme šos vēsturiskos notikumus pasniegt delikāti, ar īpašu humora izjūtu, ir tas, ko novērtēs arī Čehijas auditorija.”

Filma vēstīs par 1978. gada notikumiem, kad LPSR VDK darbinieks un Latvijas Kultūras sakaru komitejas vadītājs Imants Lešinskis, strādādams Ņujorkā ANO pārstāvniecībā kā tulks PSRS delegācijas sastāvā, nolēma pāriet ASV pusē kopā ar savu dzīvesbiedri Rasmu un meitu Ievu, kas tolaik pavadīja brīvlaiku ASV. Viņiem tika piešķirtas jaunas personu identitātes un piedāvāts sākt dzīvi kā citām personām. 80. gadu vidū, pēc tam, kad Imants Lešinskis bija publiski nācis klajā ar VDK darbību Latvijā izgaismojošiem faktiem, viņš nenoskaidrotos apstākļos nomira. Filma ir Imanta Lešinska meitas Ievas stāsts par šiem notikumiem, mēģinājums noskaidrot patiesību par savu tēvu un tiem aukstā kara notikumiem, kuros viņa pati bija iesaistīta.

Filmas projekts “Cilvēki no nekurienes” tiek attīstīts kopš 2014.gada pavasara ar Nacionālā Kino centra un VKKF atbalstu, tas top sadarbībā ar igauņu režisoru Jāku Kilmi, kurš režisējis un producējis vairākas starptautiski atzītas īsfīlmas, dokumentālās filmas un divas spēlfilmas. Zināmākā Jāka Kilmi dokumentālā filma Disko un atombumba / Disko ja tuumasöda (2009) guvusi atzinību neskaitāmos Eiropas filmu festivālos un joprojām tiek pārraidīta pasaules televīzijās.

Filmas ražošanu, kas paredz filmēšanu Latvijā, Krievijā, Vācijā un ASV, iecerēts sākt šī gada vasarā, lai gatavo filmu nodotu skatītāju vērtējumam 2016. gada nogalē.

“Pirms vairākiem gadiem šis stāsts šķita vienkārši interesants kāda savāda laika piedzīvojums, bet šobrīd šķiet – mēs dzīvojam laikā, kad visas zīmes rāda, ka pasaule dodas pretī jaunam aukstajam karam. Šī negaidītā ģeopolitiskā situācija Ievas stāstu padara vērtīgu un aktuālu tieši tagad,” atzīmē “Mistrus Media” producente Antra Gaile.

Filmas projekta komanda: režisors un scenārija autors – Jāks Kilmi un Gints Grūbe, operators – Aigars Sērmukšs, skaņu operatore – Anete Vanaga, scenārija konsultante – Ieva Lešinska–Geibere. Publicitātes vizuālā materiāla autors – Verners Timoško.

Sagatavoja:
Antra Gaile
Filmu studijas “Mistrus Media” producente
Tālr. 29195876
E-pasts: antra.gaile@mistrusmedia.lv