Arhīvs

„Bermontiāda” par notikumiem, kurus atzīmējam Lāčplēša dienā

Dokumentālā filma „Bermontiāda” par trauksmainajiem notikumiem, kurus atzīmējam Lāčplēša dienā.

BERMONTIĀDA

2009., 90’
Studija Centrums sadarbībā ar Subjektiv Filma
Scenārija autors un režisors Askolds Saulītis; operators Andris Priedītis; komponists un skaņu režisors Jānis Brunovskis, producents Bruno Aščuks.
 
Šajā nelielajā Baltijas reģionā satikās trīs pasaules uzskati – nacionālas valsts ideja, boļševiku pasaules revolūcijas ideja un monarhijas atjaunošanas ideja. Katru no šiem spēkiem pārstāvēja konkrēti cilvēki un to atbalstītāji. Nacionālas valsts ideju pārstāvēja Latvijas tauta un pirms gada proklamētās Latvijas Republikas Pagaidu valdība Kārļa Ulmaņa vadībā. Boļševiku pasaules revolūciju pārstāvēja uz Latvijas austrumiem ar kaujām atspiestās sarkano latviešu un Padomju Krievijas karaspēka daļas. Reakcionāro monarhistu intereses Baltijā pārstāvēja vairākas personas, no kurām mūsu stāsta priekšplānā izvirzās vācu ģenerālis Rīdigers fon der Golcs un krievu pulkvedis Pāvels Bermonts.

Filmā izmantots plašs kino un foto arhīvs, īpaši jaunāko paaudzi saistoši datorgrafikas specefekti, kas palīdzēs iejusties pagātnē. Filmas inscenētās epizodes filmētas reālajās notikumu vietās.
Stāsta galvenos tēlus un iesaistītās konflikta puses atveido trīs aktieri. No Latvijas – populārais Jaunā Rīgas teātra aktieris Andris Keišs. Bermonta lomā – Ivans Švedovs, krievu aktieris, kurš pašlaik dzīvo Prāga un filmējas dažādās Eiropas valstīs. Teātra un kino aktieris no LībekasHartmuts Lange atveido Golcu un vācu kareivi.
 
11. novembrī
LTV1 (21:20)
Spīķeros – jauniešu piedzīvojumu spēles “Rīgas hronikas” ietvaros (18:00)
Kā arī citur Latvijā – Baložos, Talsos, Tīnūžos, Salaspilī, Ķegumā, Cēsīs, Valmierā, Dikļos, Kārsavā, Jaunjelgavā, Ventspilī.
Valsts svētku nedēļā
Gaujienā, Dikļos, Sunākstē, Svitenē, Berģos, Secē, Daudzesē, Jēkabpilī.
No 5. līdz 18. novembrim
Kino Cinamon(16:30, 18:30).
 
Filmu finansējis Nacionālais Kino centrs un Valsts Kultūrkapitāla fonds.
 

                Bermontiāda

10/11/2010