No 3. līdz 7. septembrim Baltijas jūras dokumentālo filmu foruma ietvaros Nacionālais Kino centrs piedāvā skatītājiem filmu programmu KLUSUMA SPĒKS. Dokumentālo filmu cienītājiem tiek piedāvātas deviņas starptautisku atzinību ieguvušas filmas no ASV, Bulgārijas, Dānijas, Indijas, Lielbritānijas, Norvēģijas u.c. valstīm. Jau trešo gadu foruma filmas skatāmas arī ārpus Rīgas – Jēkabpilī, Rēzeknē un Valmierā.

Filmu programa KLUSUMA SPĒKS

Baltijas jūras dokumentālo filmu forums 2014

3. – 7. septembris

3., 4. un 5. septembrī skatītājiem pēc filmu noskatīšanās būs iespēja tikties ar filmu režisoriem un piedalīties diskusijās – gan klātienē Rīgā, kinoteātrī K.Suns, gan arī ar interneta tiešraižu palīdzību, kas būs skatāmas www.delfi.lv un www.nkc.gov.lv

Filmas tiek demonstrētas oriģinālvalodā, ar subtitriem angļu valodā, nodrošinot tulkojumu latviešu valodā.

Skolēni, studenti, pensionāri un kino profesionāļi aicināti apmeklēt Baltijas jūras dokumentālo filmu forumu bez maksas, pirms filmas seansa izņemot brīvbiļetes kinoteātru kasēs.

FILMAS

Bītlu labā feja (Good Ol’ Freda)
Rež. Raiens Vaits (Ryan White), Tripod Media, 86 min, 2013, ASV/Lielbritānija
Video pieteikums

The Beatles dvēsele visus desmit grupas pastāvēšanas gadus – viņu apburošā Frīda (Freda Kelly). Sekretāre un draugs, kas, pieņemot šo izaicinājumu, nemaz nenojauta, ka četri puiši no Liverpūles pārvērtīs ierasto pasaules mūzikas kārtību un ietekmēs viņas uzskatus. Patiess un citādāks skatījums uz ievērojamo mūziķu dzīvi sešdesmitajos un septiņdesmitajos gados.

Viena no dārgākajām „The Beatles” relikvijām ir 1967. gada plate „Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band”, ko parakstījuši visi grupas dalībnieki. Pirms gada izsolē Teksasā tā tika pārdota par 290 500 dolāriem. Savukārt par 11 gadus vecā Džona Lenona zīmējumu kāds grupas fans ir samaksājis 123 000 dolāru. Frīda nekad nav mēģinājusi izmantot savu draudzību ar „The Beatles”.

Dejo man! (Dance for Me)
Rež. Katrīne Filpa (Katrine Philp), Klassefilm, 78 min, 2012, Dānija
Video pieteikums

Piecpadsmit gadu vecumā, sekojot dejas aicinājumam, Jegors pārceļas uz Dāniju, lai kļūtu par Mijas partneri. 

Tā ir atsacīšanās no ierastās pusaudža dzīves kopā ar vecākiem, kā arī mēģinājums iejusties svešā ģimenē un atšķirīgā kultūrā. Izjusts stāsts par jaunību, vientulību, dejas kaisli un ambīcijām, uzvaras saldo, bet nenoturīgo garšu.

2012. gadā Pasaules čempionātā Ķīnā Jegors un Mija ieguva 26. vietu 54 pāru konkurencē. Gadu vēlāk pārim izdevās iekļūt ceturtdaļfinālā, paliekot 14. pozīcijā. Pēc šī starta jaunieši  nolēma sev meklēt citus deju partnerus.

Dvīnes (Twin Sisters)
Rež. Mona Frīsa Berteusena (Mona Friis Bertheussen), Moment Film AS, 58 min, 2013, Norvēģija
Video pieteikums

Ķīna apgalvoja: „Viņas nav dvīnes!” Tā sākās liktenīgais stāsts par divām ģimenēm, kuras piepilda savu sapni kļūt par vecākiem. Vieni, adoptējot apburošo Aleksandru Norvēģijas nomalē, otri – pieradinot skaisto Miju pie Amerikas plašumiem.

Filma par māsām, attālumu un pieķeršanos. Par pārrobežu saikni starp cilvēkiem, kurus kopā savedis brīnums.

Ik gadu Latvijā tiek adoptēti aptuveni 250 bērni, no tiem tikai trešā daļa paliek Latvijā, bet 2/3 pārceļas uz dzīvi Amerikā, Francijā, Itālijā. u.c. 2014. gada jūlija statistikas dati liecina, ka Latvijā ir 1397 adoptējamo bērnu vecumā līdz 18 gadiem.

Laukums (The Square)
Rež. Džehana Nūdžeima (Jehane Noujaim), Noujaim Films, Worldview Entertainment, Roast Beef Productions, 108 min, 2013, Ēģipte/ASV/Lielbritānija
Līdz 16 gadu vecumam neiesakām
Video pieteikums

Filma dokumentē notikumus Ēģiptē laikā no 2011. līdz 2013. gadam, kad tika gāzta 30 gadus pastāvošā Hosni Mubaraka (Hosni Mubarak) diktatūra un pirmo demokrātisko vēlēšanu rezultātā pie varas nāca Musulmaņu brālības prezidents Muhameds Mursi (Mohammed Morsi). Pieaugot jaunās valdības korumpētībai un sabiedrības neapmierinātībai, arī viņš drīz bija spiests atkāpties.

Revolūcijas priekšgalā ir jauni cilvēki, kas cīnās ar digitālā laikmeta ieroču palīdzību un nebeidz tiekties pēc sava sapņa – domājošas sabiedrības triumfa Ēģiptē. Šis ir ļoti personisks stāsts par ticību, šaubām, ziedošanos un draudzību.

Pēc Muhameda Mursi atkāpšanās valstī sākās asiņaini nemieri. Ēģiptes armijas ieceltā pagaidu valdība pasludināja Musulmaņu brālību par teroristu organizāciju. 2014. gada maijā Ēģiptē atkal notika vēlēšanas, kurās ar pārliecinošu balsu vairākumu uzvarēja bijušais armijas komandieris Abdelfatahs as Sisi. 2014. gada jūnijā par nemieru organizēšanu Ēģiptes tiesa apstiprinājusi nāves spriedumu 183 Musulmaņu brālības locekļiem.

Lidijas īstās mājas (A Home for Lydia)
Rež. Elīne Helēna Šellekensa (Eline Helena Schellekens), KRO Youth, 17 min, 2013, Nīderlande

Lidija ir maza meitene ar stingriem uzskatiem un pieauguša cilvēka pārliecību. Viņa jūtas labi tur, kur pašlaik atrodas ģimene – vidē, kas kopš dzimšanas ne tikai teritoriāli, bet arī emocionāli ir viņas īstās mājas. Lidija baidās no aizbraukšanas, nemitīgās pārcelšanās, tāpēc meitenei ir būtiski dzirdēt apliecinājumus draudzībai un palikšanai. Šeit, Nīderlandē.

Pēdējo četru gadu laikā Nīderlandē ieceļojuši vairāk nekā 84 000 imigrantu. Vienlaikus apmēram 56 000 Nīderlandes iedzīvotāju ir pametuši valsti.

Metamorfozes (Metamorphosen)
Rež. Sebastians Mecs (Sebastian Mez), Filmakademie Baden-Württemberg, 84 min, 2013, Vācija
Video pieteikums

Rūpnīca Majak atrodas Urālu apgabalā Krievijā, kur ir viens no augstākajiem radiācijas līmeņiem uz mūsu planētas. 

1957. gadā šajā kodolieroču ražotnē notika eksplozija, izraisot radioaktīvu vielu noplūdi plašā teritorijā. Padomju Savienība avāriju noklusēja. Tāpēc vietējie turpināja dzīvot normālu dzīvi anormālos apstākļos – gleznaini skaistā un šķietami tīrā vidē. Nespējot izkāpt ārpus radioaktīvā apvalka, cilvēki ir iemācījušies ar to sadzīvot.

Bet Tečas upes radioaktīvais ūdens ik dienas ieplūst Obas upes sistēmā, kas sniedzas līdz pat Ziemeļu Ledus okeānam.

1986. gada 26. aprīlī notika lielākā kodolkatastrofa pasaules vēsturē – Černobiļas atomelektrostacijā tagadējā Ukrainas teritorijā. Latvijai 1/4 no importētās elektroenerģijas nodrošināja Ignalinas AES Lietuvā, kas 2009. gadā tika slēgta. Pašlaik Baltijas valstis un Polija piedalās jaunas atomelektrostacijas projekta izstrādē. Sākotnēji AES būvniecību Visaginā, Lietuvā, bija plānots uzsākt 2015. gadā.

Neatlaidīgās vecmāmiņas (Two Raging Grannies)
Rež. Hovars Bustness (Håvard Bustnes), Faction Film, EiE Film, Fridthjof Film, 78 min, 2013, Norvēģija/Itālija/Dānija
Video pieteikums

Divas aktīvas vecmāmiņas, labākās draudzenes, Šērlija (90) un Hinda (84) vairāk nekā citi Amerikas iedzīvotāji interesējas par ekonomiskās izaugsmes nākotnes perspektīvu. Lai noskaidrotu, vai augšupeja ekonomikā var turpināties mūžīgi, pēc vairāk nekā trīsdesmit gadu pārtraukuma abas kundzes atgriežas universitātē un cenšas satikt nozares speciālistus elitārās konferencēs. Par spīti neveiksmēm, šo meklējumu procesu caurstrāvo draudzeņu neatlaidība, vitalitāte un savstarpējā uzticēšanās.

Pasaules kopējais iekšzemes kopprodukts 1960. gadā bija 1,36 miljardi dolāru, 2011. gadā – 69,98 triljoni dolāru. Dzenoties pēc jauniem sasniegumiem globālajā ekonomikā, labklājības vārdā tiek izjaukts ekoloģiskais līdzsvars. Šobrīd vairāk kā miljardam (1/7) Zemes iedzīvotāju vairs nav pieejams tīrs dzeramais ūdens.

Sāls (My Name is Salt)
Rež. Farida Pača (Farida Pacha), Leafbird Films GmbH, 92 min 2013, Šveice/Indija
Video pieteikums

Indijas tuksnesī, kur nespēj izdzīvot augi un dzīvās radības, ir atrodams pats baltākais sāls. Ik rudeni šeit ierodas ap 40 000 indiešu ģimeņu no tuvākiem un tālākiem ciemiem, lai, liekot pēdu pie pēdas, iegūtu kvalitatīvākos sāls kristālus.

Tā ir dzīve ar saviem noteikumiem un vajadzībām, no ārpasaules neatkarīgu dienas ritējumu un atšķirīgu izpratni par svētlaimi. Kad pienāk kārtējais aprīlis, sāls meklētāji iesaiņo maisā gumijas zābakus, lai tos kopā ar darbarīkiem ieraktu zemē, pirms klajumu appludina musona lieti. Un gaida rudeni.

Indija ir trešā lielākā sāls ražotāja pasaulē. Little Rann of Kutch tuksnesī sāls tiek iegūts kopš 1872. gada. Nododot 100 kg sāls, indieši nopelna aptuveni 20 eirocentu (15 rūpijas).

Latvijā 2013./ 2014. gada ziemas sezonā valsts autoceļu uzturēšanai tika izlietotas 32 200 tonnas sāls.

Tēvocis Tonijs, Trīs muļķīši un VDK(Uncle Tony, Three Fools and the Secret Service)
Rež. Vesela Kazakova, Mina Mileva (Vesela Kazakova, Mina Mileva), activist38, 87 min, 2014, Bulgārija
Video pieteikums

Trīs muļķīši ir Bulgārijas pazīstamākais animācijas seriāls, kas pasaules slavu ieguva 20. gadsimta 70. gados.

Kamēr komunistiskajam režīmam lojālais filmas režisors Doņo Doņevs (Donio Donev) apceļoja filmu festivālus, iegūstot starptautisko atpazīstamību, par Antonija Trajanova (Antony Trayanov) patieso ieguldījumu filmu tapšanā netika runāts.

Atverot kasti pēc kastes ar saviem zīmējumiem, tēvocis Tonijs liek aizdomāties par lietu kārtību, cenzūras un politikas nozīmi mākslinieku dzīvē. Toreiz un tagad.

Kad pusgadu pēc šīs dokumentālās filmas pirmizrādes Doņeva mantinieki vienpusīgi lauza līgumu ar filmas veidotājiem par „Trīs muļķīšu” izmantošanas tiesībām, Bulgārijā aizsākās aktīvas diskusijas par autortiesību un cenzūras jautājumiem. Aizstāvot filmas režisoru tiesības un mākslinieku vārda brīvību, konfliktā iesaistījušās arī starptautiskas filmu veidotāju organizācijas.

SEANSI RĪGĀ

SEANSI JĒKABPILĪ

SEANSI RĒZEKNĒ

SEANSI VALMIERĀ