Arhīvs

Baltijas filmu dienas labi apmeklētas visās trīs valstīs

Tradicionālās Baltijas filmu dienas, kas šogad notika visai sarežģītos apstākļos, tomēr pulcinājušas salīdzinoši daudz skatītāju gan Latvijā, gan Lietuvā un Igaunijā, kur uz Simtgades filmu “Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi” ieradusies pat vesela skolēnu klase. Rīgā visvairāk skatītāju apmeklēja Igaunijas dokumentālo filmu “Visu gadu teātrī”.

 

Baltijas filmu dienas ir trīs valstu kino institūciju – Nacionālā kino centra, Lietuvas kino centra un Igaunijas Filmu institūta  – iniciatīva un kopīgi veidots pasākums, stiprinot trīs Baltijas valstu sadarbību kino jomā un vairojot skatītāju zināšanas par kaimiņvalstu filmām. Pirmo reizi šāda trīs valstu akcija tika sarīkota 2017. gadā, lai iesildītos visu kaimiņvalstu Simtgades filmu programmām.

Baltijas filmu dienas tradicionāli notiek kinoteātros, un arī šogad kinoinstitūcijas nolēma nevis pārcelt pasākumu uz interneta vidi, bet atbalstīt kinoteātrus un filmu skatīšanās kultūru kinozālēs. Kinoteātris Splendid Palace pasākumam bija sagatavojies atbilstoši sociālās distancēšanās un epidemioloģiskās drošības noteikumiem, kinoteātra Lielajā zālē skatītājiem tika atvēlētas tikai apmēram 300 vietas (agrāko 500 vietā) un katram skatītājam iepriekš bija jāpiereģistrējas uz konkrētu vietu zālē, atstājot kontaktinformāciju, lai epidemioloģisko situāciju būtu iespējams kontrolēt arī pēc kinoseansiem.

Šogad Baltijas filmu dienām katra valsts bija izvēlējusies divas filmas no kaimiņu jaunākajiem darbiem; no Latvijas uz Igauniju ceļoja Jura Kursieša spēlfilma Oļegs (2019) un Edmunda Jansona Simtgades animācijas filma Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi (2019), bet Lietuvā mūsu valsti pārstāvēja Jāņa Ābeles spēlfilma Jelgava ’94 (2019) un Annas Vidulejas Simtgades filma Homo Novus (2018), kuru sociālajos tīklos kopā ar režisori reklamēja Lietuvā dzimusī Aurēlija Anužīte-Lauciņa, Daģa kundzes lomas tēlotāja.

Latvijā 25. augustā tika demonstrētas divas Lietuvas filmas – vēsturiska spēlfilma Nova Lituania (2019) un vairāk nekā 40 festivālos izrādīta dokumentālā filma Skābes mežs / Acid Forest (2018), Baltijas filmu dienu atklāšanā kopā ar Nacionālā Kino centra vadītāju Ditu Rietumu piedalījās arī Lietuvas vēstniecības konsuls Dr. Donatas Vainalavičius.

Igaunijas dienā, 26. augustā, kaimiņi piedāvāja Latvijas kinoskatītājiem spēlfilmu Skandināvu klusums / Scandinavian Silence (2019), kas veidota kā Igaunijas, Francijas un Beļģijas mazbudžeta kopražojums, un dokumentālo filmu Visu gadu teātrī / The Year Full of Drama (2019), kuru pirms pasākuma sociālajos tīklos īpaši reklamēja Latvijas teātru aprindas, jo filma stāsta par neparastu eksperimentu – Igaunijā ticis izsludināts unikāla darba piedāvājums cilvēkam, kurš nekad nav apmeklējis teātri, piedāvājot uz vienu gadu kļūt par profesionālu teātra skatītāju un pierakstīt savus iespaidus blogā. Fiksējot konkursa uzvarētājas Alisijas dzīvi gada garumā, dokumentālā filma kļūst par uzskatāmu apliecinājumu tam, kā teātris un māksla spēj ietekmēt un pārvērst jauna cilvēka dzīvi.

Baltijas filmu dienas Latvijā organizē Nacionālais Kino centrs, atbalsta Rīgas dome un Kultūras ministrija, Lietuvas Kino centrs un Igaunijas filmu institūts.

 

 

Vairāk informācijas:
Zane Kauliņa,
NKC vecākā referente,
Latvijas filmu starptautiskās aprites koordinatore
(zane.kaulina@nkc.gov.lv, 67358866, 26729414)

 

27.08.2020.

27/08/2020