Arhīvs

Baltajā naktī Kino muzejs rāda “Kino uz sienas”

Mūsdienu kultūras forumā “Baltā nakts 2015” 5. septembrī Rīgas Kino muzejs piedalās ar projektu “Kino uz sienas” – 20. un 21. gadsimta Rīga filmu fragmentu kolāžās, kas tiks demonstrētas četrās vietās pilsētas centrā (Kino muzejā, Centrāltirgū, pie Saeimas nama un Elizabetes ielā pie Splendid Palace).

Rīgas Kino muzeja projekts “Kino uz sienas” rāda Rīgu no dažādu paaudžu spēlfilmu veidotāju skatpunkta, un pilsētas arhitektūra sniedz plašas interpretācijas iespējas: greznais jūgendstils, padomju laika monumentālie nami un jaunās daudzdzīvokļu ēkas, tāpat arī mūsdienu augstceltnes – tās ir Rīgas dažādās sejas, fons cilvēku attiecību stāstiem.

Projekts norisināsies četrās vietās pilsētas centrā, katrā no tām ģeogrāfiski tuvu uzņemšanas vietām izrādot 15-20 filmu fragmentus, kas uzņemti no 1913. līdz 2014. gadam. Katras programmas garums būs aptuveni 30 minūtes, un tā tiks atkārtota vairākas reizes. Projekta nosaukums “Kino uz sienas” norāda uz izrādīšanas veidu – vairākās norises vietās programmas tiks projicētas uz māju sienām.

iistais vaaks_BN

Lai akcentētu šīgada “Baltās nakts” foruma gaismas tēmu, katras programmas sākumā būs iekļauti fragmenti no kriminālžanra meistara Aloiza Brenča 1974. gada detektīva “Gaisma tuneļa galā”. Šie ievada kadri kalpo kā vispārēja pastkarte Rīgai, to parādot kā dinamisku, noslēpumainu, aizraujošu, reizēm bīstamu, bet vienlaikus pievilcīgu vietu – gaismu tuneļa galā tiem, kuri apmaldījušies, un tiem, kuri cīnās par taisnības uzvaru.

Projekts norisināsies četrās vietās. Sākot no plkst. 18:00 Rīgas Kino muzeja kino zālē, Peitavas ielā 10 (ieeja no Alksnāja ielas), būs iespējams skatīties fragmentus no filmām, kurās parādās Rīgas apkaimes – Zaķusala, Arkādijas parks, Andrejsala, lidosta “Spilve” un citas vietas. Slidotavas, daudzdzīvokļu mājas, veikali, cilvēku pūļi, pēcpusdienas un vakari parkos ar draugiem un domubiedriem – šie un citi piemēri raksturo dzīvi Rīgā, pievēršoties tam, ko rīdzinieki dara brīvajā laikā. Rīgas Kino muzejā programma tiks atkārtota līdz plkst. 21:00.

Turpinājumā, no plkst. 21:00 līdz 01:00 trīs vietās Rīgas centrā būs iespēja redzēt dažādus, konkrētajai vietai pielāgotus fragmentus, kas atlasīti no dažādu periodu filmām, aptverot 101 gadu Latvijas kino vēsturē – vecākā filma, kurā parādās Rīga, ir 1913. gadā tapusī “Kur patiesība? Ebreju kursistes traģēdija”, savukārt jaunākās – 2014. gadā iznākušās filmas “Modris” un “Izlaiduma gads”.

Rīgas Centrāltirgus Sakņu paviljonā būs iespēja noskatīties fragmentu kolāžu, kas parāda tirgu un tā apkārtni – Centrālo staciju, Spīķerus un apkārtējās ielas, sniedzot ieskatu saimnieciskajā Rīgas dzīvē. Daudz politiskāka vide parādās filmās, kurās redzams Rīgas vēsturiskais centrs – Vecrīga -, un pie pašas Latvijas Republikas Saeimas ēkas Jēkaba ielā 11 būs iespēja vērot, kā Vecrīga dažādu periodu filmās parādās kā Rīgas un Latvijas politiskās dzīves centrs. Savukārt pie kinoteātra “Splendid Palace” Elizabetes ielā 61 redzēsim, kā mainījies Rīgas centrs pēdējo 100 gadu laikā.

Ieeja bez maksas. Vairāk informācijas: Rīgas Kino muzeja mājaslapā www.kinomuzejs.lv un Baltās nakts mājaslapā www.baltanakts.lv

Projektu organizē Latvijas Kultūras akadēmijas Rīgas Kino muzejs, atbalsta Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments.

Vairāk informācijas:
Agnese Logina
Rīgas Kino muzeja kuratore
67358872, 26868729,
agnese.logina@kinomuzejs.lv

 

31.08.2015.

31/08/2015