Arhīvs

“Ausmas” seansā spēlēs Vestards Šimkus

Kinoteātrī “Splendid Palace” 7. decembrī paredzēts speciāls seanss Lailas Pakalniņas jaunajai spēlfilmai “Ausma” – pirms filmas ievadvārdus teiks un muzicēs pasaulslavenais pianists Vestards Šimkus, filmas “Ausma” mūzikas autors.

Kinoteātris “Splendid Palace” ziņo, ka pirmdien, 7. decembrī plkst. 20:00, režisores Lailas Pakalniņas spēlfilmas Ausma seansā kinoteātrī Splendid Palace piedalīsies īpašs viesis – kinolentes mūzikas autors un virtuozais pianists Vestards Šimkus. Pirms starptautiski atzītās un komplimentiem bagātās padomju pasakas Šimkus sacīs ievadvārdus, kā arī koncertizpildījumā improvizēs par filmas Ausma mūzikas tēmu. Filmas veidotāji sola arī citu radošās komandas pārstāvju klātbūtni un pārsteigumus vakara gaitā.

Spēlfilmai Ausma Šimkus komponēto mūziku ierakstījis Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris ar pašu komponistu pie diriģenta pults – tas ir būtisks notikums gan Šimkus biogrāfijā, gan Latvijas kino vēsturē. “Komponēšanas process bija iedvesmas pārpilns, jo filmas kopējā noskaņa kaut kā īpaši rezonēja ar manu muzikālo domāšanu,” vēsta Šimkus, uzsverot, ka sadarbība ar Lailu Pakalniņu un skaņu režisoru Anriju Krenbergu, tāpat kā viņu paustās norādes, iztēli stimulēja, nevis ierobežoja.

Pakalniņas filmām mūzika nekad līdz šim nav speciāli komponēta un visbiežāk viņa savās filmās nav izmantojusi mūziku, savukārt Šimkus nekad līdz šim nebija komponējis mūziku spēlfilmai, ne arī stājies orķestra priekšā kā diriģents. Šādu ieskaņošanas māksliniecisko vērienu Latvijas filmas piedzīvo ārkārtīgi reti – Rīgas kinostudijā pēdējā filma, kurai mūzika ierakstīta ar orķestri, bija Arvīda Krieva spēlfilma Fotogrāfija ar sievieti un mežakuili (1987) ar Mārtiņa Brauna mūziku, savukārt Latvijas atjaunotās neatkarības laikos orķestris ierakstījis Artura Maskata mūziku Viestura Kairiša filmai Pa ceļam aizejot (2001), arī šo filmu skaņu režisors ir Anrijs Krenbergs.

Starptautiski atzinīgi ir novērtēts Šimkus veikums spēlfilmā Ausma, ko savā recenzijā uzsver The Hollywood Reporter kinokritiķis Stīvens Daltons: “Vestarda Šimkus un Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra greznais muzikālais pavadījums – gan tumšs un disharmonisks, gan līksms un triumfējošs – papildina filmas krāšņos uztveres slāņus.”

Pakalniņas filma Ausma apspēlē arhetipisku stāstu no 20. gadsimta 30. gadu padomju mitoloģijas par Pavļiku Morozovu, kurš nodeva varas iestādēm savu tēvu, un Pavļiku par to nogalināja paša ģimene. Darbība notiek abstraktā sociālisma laiku kolhozā Ausma, kur enerģiskā pioniera vārds ir nevis Pavļiks, bet gan Jānis. Pakalniņa padomju didaktisko stāstu pārrada no jauna un izvērš pasakā, tomēr režisore piekodina, ka solītā pasaka būs skarba. Pasaules pirmizrādi filma piedzīvoja 18. novembrī Tallinas Starptautiskajā kinofestivālā Black Nights, kur filmas operators Vojcehs Starons (Wojciech Staron) tika apbalvots par labāko operatora darbu.

Vairāk informācijas un biļešu iegāde – splendidpalace.lv

Informāciju sagatavoja kinoteātra Splendid Palace pārstāve Dārta Ceriņa
Tālrunis: +371 29478275
Rakstiet uz: Facebook Kino Splendid Palace

4.12.2015.

04/12/2015