Arhīvs

“Ausmas” maratons Saulrieta bulvārī

18. novembris nosvinēts ne vien Latvijā, bet arī ASV. Par godu valsts svētkiem un filmas “Ausma” dalībai cīņā par ASV Kinoakadēmijas balvu “Oskars” kategorijā “Labākā ārvalstu filma”, 18. novembrī režisore Laila Pakalniņa Losandželosā veica skrējienu pa Sanseta (Saulrieta) bulvāri – no viena tā gala līdz otram, aptuveni 38 km garās distances beigās nonākot pie Klusā okeāna.

 

Skriets tika gan pa gājēju celiņiem, gan taciņām, pa kalniem un lejām, līdzi juta gan vietējā latviešu kopiena, gan skrējēju klubs LA Leggers, kas ar sajūsmu uzņēma režisores oriģinālo ideju. Par skrējiena norisi AUSMAS komanda ziņoja savā Facebook profilā: https://www.facebook.com/filmausma/

Kā jau iepriekš ziņots, šogad 85 ārvalstu filmu konkurencē nominācijā par labāko ārvalstu filmu Latviju pārstāv Lailas Pakalniņas spēlfilma AUSMA (DAWN). Tā ir melnbalta groteska par totalitāra režīma ietekmi uz indivīdu un sabiedrību kopumā. Filmas darbība norisinās padomju laiku kolhozā un tās pamatā ir propagandas stāsts par jaunu puisi, kas nodod savu tēvu padomju varas iestādēm.

Simboliski, ka AUSMAS pirmie seansi Amerikas Kinoakadēmijas biedriem, kas pieņem lēmumus par labākajām filmām, notika ASV prezidenta vēlēšanu noskaņās, un režisores teiktais, pēc seansa atbildot uz profesionāļu jautājumiem, vēlreiz apliecināja gan filmas aktualitāti, gan globālo raksturu.

Ausmas pirmizrāde 2015. gada 18. novembrī notika Tallinā, Black Nights filmu festivālā un, kā jau maratonistei pieklājas, režisore to atzīmēja ar simbolisku skrējienu saules lēktā – no festivāla norises vietas uz bijušo cietumu, norādot uz politisko sistēmu, no kuras Latvijai savulaik ir izdevies atbrīvoties. Tādējādi skrējiens pa Sanseta bulvāri Losandželosā turpina jau agrāk aizsākto veidu, kā filma atzīmē īpašos notikumus.

Starptautiskos filmu festivālos Latvijas, Polijas un Igaunijas kopražojuma filma AUSMA saņēmusi vairākas godalgas par izteiksmīgo vizuālo risinājumu. Šogad tā ieguvusi septiņas Nacionālās kino balvas Lielais Kristaps, tostarp par labāko režiju, operatora un komponista darbu, vairāku aktieru veikumu. Filmā lomas atveido Vilis Daudziņš, Andris Keišs, Liena Šmukste, Ģirts Krūmiņš, Rūdolfs Plēpis, Antons Grauds. Mūzikas autors ir pianists Vestards Šimkus, kuram šī bija debija komponista ampluā.

Akadēmijas biedru vērtējumam Losandželosā AUSMA tiks demonstrēta vēl vairākas reizes. Ar Dienvidkalifornijas Latviešu biedrības un Amerikas Latviešu apvienības palīdzību tā būs skatāma arī vietējiem latviešiem. Savukārt režisore Laila Pakalniņa patlaban atgriežas Latvijā, lai dotos uz Tallinu un piedalītos filmu tirgū ar savu topošās filmas projektu.

Oskara balvas nominantus paziņos 2017. gada 24. janvārī, bet Amerikas Kinoakadēmijas balvu pasniegšanas ceremonija notiks 26. februārī.

19.11.2016.

19/11/2016