Arhīvs

“Ausma” saņem Tarkovska vārdā nosaukto balvu

19. jūnijā noslēdzās Andreja Tarkovska vārdā nosauktais starptautiskais filmu festivāls “Spogulis”, kurā balvu par vizuālo koncepciju saņēma režisores Lailas Pakalniņas spēlfilma “Ausma” (operators Vojteks Starons).

Festivāls dibināts 2007. gadā, kad izcilajam krievu kinorežisoram Andrejam Tarkovskim apritēja 75 gadi, godinot viņa piemiņu. Lai arī Spogulis notiek Ivanovas apgabala Plesā un Ivanovā – divās nelielās pilsētiņās pie Volgas un nevis Maskavā vai Pēterburgā, tas ir nozīmīgs starptautisks pasākums, kas ik gadu piedāvā augstvērtīgu un radošiem eksperimentiem atvērtu filmu programmu. Spogulis demonstrē ap 150 filmu, pulcējot 250 000 skatītāju un viesu.

Šis nenoliedzami ir ļoti kolorīts festivāls arī vietējās vides dēļ. Lai gan Plesas centrā joprojām ir Ļeņina vārdā nosaukta iela,šī pilsētiņa ir tāds kā krievu sapnis – pirmsrevolūcijas paradīze Volgas krastā, kuru gleznoja Levitāns. Savukārt Ivanova ir tekstilrūpniecības pilsēta, kurā joprojām ir ne vien iela, bet arī piemineklis Ļeņinam, taču tur skatītājs jau desmito gadu tiek radināts pie autorkino un ir pierādījums tam, ka šāda tipa kino skatās ne tikai kino speciālisti. Skatītāju sirsnība un vēlme baudīt daudzveidīgu, starptautisku filmu programmu liecina par viņu atvērtību kultūras notikumiem un ārpus valsts notiekošajam.

AUSMA ir režisores Lailas Pakalniņas skatījums uz fanātisma un prāta diktatūras lomu sabiedrības un indivīda dzīvē, kas ietverts tēliem piesātinātā padomju laika groteskā par pionieri Antonu un viņa kolhozam nelojālo tēvu. Tas, ka politiskai ideoloģijai neglaimojošā filma AUSMA gan tika demonstrēta, gan izpelnījās atzinību festivālā Krievijā, ir pierādījums sabiedrības nepieciešamībai pēc atšķirīga skatupunkta uz apkārt notiekošo. Un festivāla balva – pret spoguli izplests putna spārns – joprojām apliecina mākslas spēju pacelties pāri realitātei.

Latvijas-Polijas-Igaunijas kopražojuma filma arī iepriekš saņēmusi atzinību tieši par savu vizuālo ietērpu, kuru radīt režisorei palīdzējis poļu operators Vojteks Starons (Wojciech Staron). Rezumējot prestižajā Sietlas filmu festivālā nupat redzēto, filmu apskatnieks Tonijs Kejs (Tony Kay) filmu AUSMA ierindo starp trim iespaidīgākajām šāgada festivāla filmām, norādot uz tās melnbaltā kadra plūstošo eleganci un pat brutālās epizodēs redzamo pārpasaulīgo skaistumu.

Pasaules pirmizrādi piedzīvojusi 2015. gada nogalē Igaunijā, AUSMA jau pabijusi festivālos Zviedrijā, Itālijā, Lietuvā, Vācijā, Meksikā, Irānā, Slovēnijā un ASV. Pēc izrādīšanas Krievijā tā ceļo uz Peru, kur 30. jūnijā sāksies Limas Starptautiskas filmu festivāls, un Serbiju, Paličas Eiropas filmu festivālu.

Filma tapusi ar Nacionālā Kino centra un Valsts Kultūrkapitāla fonda, Polijas Filmu institūta, Igaunijas Filmu institūta atbalstu.

 

Informācija:
Zanda Dūdiņa,
Kompānija Hargla
26488782
facebook/filmausma

20.06.2016.

19/06/2016