Atklāta vēsturiski izglītojoša interneta vietne “dveseluputenis.lv”

Ar diskusiju par latviešu strēlnieku lomu Latvijas brīvības izcīnīšanā un par  vēstures mācīšanu skolās 5. janvārī oficiāli atklāta vēsturiski izglītojoša interneta vietne dveseluputenis.lv, kas veltīta latviešu strēlniekiem un viņu lomai Latvijas vēsturē. Lapā atrodama arī informācija par spēlfilmas “Dvēseļu putenis” uzņemšanas procesu.

 

Vietnes sadaļā Laika līnija bagātīgi atainoti vairāk nekā 60 nozīmīgākie notikumi latviešu strēlnieku cīņu gaitās gan pirms Latvijas valsts pasludināšanas, gan Latvijas Neatkarības kara laikā – sākot no 1914. gada augusta, kad sākās Pirmais pasaules karš, līdz pat 1921. gadam, kad jauno Latviju de iure atzina Antantes Augstākā padome un strēlnieki atgriezās mājās. Karte dod iespēju uzskatāmi izsekot pārmaiņām frontes stāvoklī Latvijas teritorijā, savukārt kompaktie apraksti papildināti ar saitēm uz ārējiem resursiem, kuros rodama vēl padziļinātāka informācija. Vietnē iespējams lasīt populārzinātniskā formā veidotus vēsturnieku aprakstus, skatīt vēsturiskus fotoattēlus, kā arī iepazīties ar strēlnieku dzimtu saglabātajām atmiņām par strēlnieku laiku. Katram notikumam piemeklēts arī atbilstošs Aleksandra Grīna romāna fragments.

“1914.–1920. gads ir viens no dinamiskākajiem un sarežģītākajiem periodiem Latvijas vēsturē. Lapā dveseluputenis.lv mēs mēģinām par tā laika notikumiem runāt mūsdienīgi, vienkārši un saprotami pēc iespējas plašākai sabiedrības daļai,” uzsver mājaslapas galvenais satura veidotājs, vēstures doktors Jānis Šiliņš.

“Es ticu, ka dveseluputenis.lv kļūs par vietni, kur ielūkoties brīžos, kad vajag sev atgādināt strēlnieku laiku notikumu secību un nozīmi – vai nu tas būtu, lasot šo romānu, skatoties filmu vai apmeklējot Rīgas Brāļu kapus un gribot uzzināt stāstus, kas slēpjas zem uzvārdiem uz kapu plāksnēm. Ceru, ka šī vēsturiskā platforma būs vienmēr dzīva un cilvēki neļaus savu vecāku un vecvecāku stāstiem pazust, turpinot ar tiem dalīties šajā vietnē, lai tie saglabātos no paaudzes paaudzē,” par projektu stāsta filmas Dvēseļu putenis režisors Dzintars Dreibergs.

Vietnē dveseluputenis.lv izmantoti materiāli no vairāku muzeju krājumiem (no Latvijas Nacionālā vēstures muzeja, Latvijas Nacionālā arhīva, Latvijas Kara muzeja, Rakstniecības un mūzikas muzeja), kā arī mūsdienu videoliecību, fotogrāfiju un dokumentu apkopojums, kas iegūts no strēlnieku pēctečiem.

“Šeit apkopots ļoti plašs, aptverošs materiāls, kas liek domāt par tiem drosmīgajiem cilvēkiem, kuri cīnījās par mūsu valsti toreiz, kā arī par to, kā mēs paši tādā kritiskā brīdī rīkotos šodien, pārnesot tiltu uz tagadni,” diskusijas laikā atzina strēlnieka un aktiera Ēvalda Valtera dēls Raitis Valters.

Viena no projekta idejas autorēm Ingūna Rībena uzsvēra: “Lai mēs spētu orientēties noteiktā apvidū, izmantojam karti. Šo interneta vietni var pielīdzināt Latvijas valsts tapšanas vēstures ceļakartei, turklāt tā ļauj labāk izprast filmas “Dvēseļu putenis” sižetu. Mājaslapa uzrunā gan ar pārliecinošiem faktiem, gan emocionāli – tur sastopam arī šodienas cilvēkus, kuri iejutušies strēlnieku lomā filmas uzņemšanā vai kurus ar strēlnieku laikmetu saista paaudžu ģimeniskās saites.”

Diskusijas tiešraidi nodrošināja LMT Viedtelevīzija, video ieraksts turpmāk būs pieejams LMT Viedtelevīzijas arhīvā, lietotnē LMT Straume un internetā. Sarunu vadīja žurnālists Ansis Bogustovs un tajā piedalījās filmas Dvēseļu putenis režisors Dzintars Dreibergs, filmas galvenās lomas atveidotājs Oto Brantevics, izglītības uzņēmuma Lielvārds valdes priekšsēdētājs Aivars Gribusts, vēstures doktors un vietnes dveseluputenis.lv galvenais satura veidotājs Jānis Šiliņš, kā arī citi ar izglītības un vēstures nozari saistīti speciālisti. Projekta autori uzsver, ka šī vietne īpaši noderīga būs skolotājiem un skolēniem.

Maija Kārkliņa, Rīgas 64. vidussskolas vēstures skolotāja, uzsvēra: “Šī vietne stāsta ne tikai par vēsturi, tajā rodams ārkārtīgi vērtīgs materiāls visai sabiedrībai kopumā. Tas uzrunā personiski un emocionāli caur dzīvo atmiņu stāstiem ar reāliem cilvēkiem. To nav iespējams izlasīt nevienā vēstures grāmatā, un tas varētu uzrunāt mūsdienu jaunatni.”

Savukārt Arta Tone, strēlnieku dzimtas pēctece un pētītāja, pēc uzaicinājuma dalīties atmiņu stāstos vietnes dveseluputenis.lv izveides laikā atradusi jaunus ģimenes atzarus: “Dvēseļu puteņa interneta vietnes iecere daudzināt un atcerēties Lāčplēša ordeņa kavalierus ļāva satikties diviem lielas vidzemnieku dzimtas zariem.”

Dzintra Liepiņa, Rīgas Juglas vidusskolas vēstures skolotāja, diskusijas laikā atzina: “Šī vietne ir materiāls, ar kura palīdzību mēs katrs varam iziet to ceļu, lai saprastu, kādas izvēles cilvēkiem bija toreiz jāizdara un kā no idejas par savas zemes aizstāvēšanu nonāca līdz idejai par savu valsti.”

Līdzās vēsturiskai informācijai lapā ikviens varēs sekot līdzi filmas Dvēseļu putenis uzņemšanas gaitai un iepazīties ar tās veidotājiem un projektu kopumā. Kinolente top pēc strēlnieka rakstnieka Aleksandra Grīna (1895–1941) tāda paša nosaukuma romāna motīviem un tās pirmizrāde gaidāma 2019.gada 11. novembrī. Interneta vietnes dveseluputenis.lv projekta autori ir topošās filmas veidotāji, studija KULTFILMA.

Vietnes www.dveseluputenis.lv un filmas veidotāji izsaka lielu pateicību vietnes atbalstītājiem – Kultūras ministrijai, Latvijas Radio 1, Latvijas Kara Muzeja pārstāvjiem Dagnim Dedumietim un Ilzei Krīgerei, Oregonas latviešu biedrībai, privātkolekcionāram Andrim Tomašūnam, Rīgas Latviešu biedrībai, kā arī filmas galvenajiem atbalstītājiem – ģenerālsponsoram DEPO, sponsoram LMT, atbalstītājiem Cēsu alus un Jūrmalas pilsētas domei, tāpat visiem strēlnieku dzimtu atmiņu stāstu glabātājiem, ziedotājiem un pārējiem, kuri palīdzēja iecerei īstenoties!

 

Papildus informācija:
Žaklīne Zābere, 26154452
zakline@kultfilma.lv