Arhīvs

Atjaunotais “Ceplis” piedzīvo TV pirmizrādi

Tikai četras dienas pagājušas pēc izcilā režisora Rolanda Kalniņa 95 gadu jubilejas atzīmēšanas un filmas “Ceplis” (1972) atjaunotās kopijas kinoteātra pirmizrādes, un leģendārā filma jaunā kvalitātē jau nonāk arī pie TV skatītājiem – kanālā LNT piektdien, 19. maijā pulksten 21:50. Restaurācijas darbi pēc Nacionālā Kino centra iniciatīvas veikti filmu studijā “Lokomotīve”.

Filma Ceplis, kam šogad aprit 45 gadi, ir viens no populārākajām Rolanda Kalniņa darbiem, kas turklāt jau tūlīt pēc uzņemšanas izpelnījās lielu popularitāti un skatītāju mīlestību. Tiesa, tolaik, atbilstoši padomju ideoloģijas vajadzībām, pēc Pāvila Rozīša romāna (1928) uzņemtā filma tika uzskatīta par briesmīgu triecienu “buržuāziskās Latvijas tikumiem, mietpilsoniskajai dzīves patērēšanas tieksmei, melu un mantrausības atmosfērai”, taču 21. gadsimtā redzams, ka cilvēces netikumi un vājības nezaudē aktualitāti arī citā laikmetā.

Filma Ceplis ir iedarbīga ne tikai kā satīra par laikiem un tikumiem, bet arī kā mākslinieciski augstvērtīgs darbs, jau laikabiedriem novērtējot, ka pirmoreiz daudzu gadu laikā vienā filmā apkopotas Latvijas kino labākās īpašības. Tas arī saprotams, jo filmas autoru komanda blakus Rolandam Kalniņam ir īsta Latvijas kinovēstures milžu izlase – scenārija autors Viktors Lorencs, operators Gvido Skulte, mākslinieks Uldis Pauzers, komponists Marģeris Zariņš, kostīmu māksliniece Ieva Kundziņa, grima māksliniece Rasma Prande, lomās arī Helga Dancberga, Regīna Razuma, Gunārs Cilinskis, Rolands Zagorskis, Velta Straume, Aivars Siliņš, Lidija Freimane, Uldis Dumpis un citi. Šo un citu iemeslu dēļ Ceplis ir viena no divām režisora Rolanda Kalniņa filmām, kas iekļautas Latvijas kultūras kanonā.

Filmas atjaunošana ir viens no elementiem pasākumu programmā, kas pieskaņota Rolanda Kalniņa 95 gadu jubilejai (režisors dzimis 1922. gada maijā). Rolands Kalniņš ir viens no pēdējiem un izcilākajiem Latvijas klasiskā kino laikmeta pārstāvjiem, viņš pieredzējis nacionālā kino atdzimšanu pēc Otrā pasaules kara, jau kopš 1947. gada strādājot pie filmu uzņemšanas, un pats aktīvi piedalījies Latvijas kino zelta fonda veidošanā.

Par godu Rolanda Kalniņa jubilejai spēkus apvieno Nacionālais Kino centrs, Latvijas Kinematogrāfistu savienība un LKA Rīgas Kino muzejs, kura komanda izveidojusi mobilu izstādi “Divi kungi – Kalniņš un Ceplis” tirdzniecības centra Galerija Centrs stiklotajā Rīdzenes ielā. Izstāde apskatāma līdz 4. jūnijam, tās māksliniece ir Dace Džeriņa, kuratore – Zane Balčus.

Savukārt spēlfilmas Ceplis restaurācijas darbus pēc Nacionālā Kino centra iniciatīvas un ar Kultūras ministrijas finansējumu veikusi Studija Lokomotīve, izmantojot pieredzi, kas uzkrāta, atjaunojot trīs Jāņa Streiča spēlfilmas un citus meistardarbus.

Filmas anonss un treileris portālā skaties.lv – ŠEIT.

 

19.05.2017.

19/05/2017