“ArtDocFest / Riga” izsludina divas konkursa programmas

Tieši pēc mēneša, 2020. gada 26. novembrī Rīgā sāksies Pirmais Starptautiskais dokumentālā kino festivāls “ArtDocFest / Riga” (26.11.- 01.12.), un festivāla komanda izsludina abas konkursa programmas, kas tiks demonstrētas kinoteātrī “Splendid Palace”, – “Baltijas fokuss” un “ArtDocFest.

Programmā Baltijas fokuss iekļauti astoņi izcili Baltijas valstīs vai kopprodukcijā ar tām veidoti darbi, kas Latvijā tiks izrādīti pirmo reizi. Šīm filmām piemīt labākais, kas raksturīgs Baltijas kino – dokumentāla faktualitāte mijiedarbībā ar tēlainu kino valodu.

Kā pirmo festivāla rīkotāji piesaka ilgi gaidīto filmu Lēciens / The Jump (Lietuva, Latvija) par lietuviešu jūrnieka Simas Kudirka izmisīgo lēcienu brīvībā, 1970. gadā burtiski pārlecot no padomju kuģa uz amerikāņu kuģi, un notikumu virkni, ko šis lēciens izraisīja galveno tālaika Aukstā kara pretinieku politiskajās nometnēs. Režisore Giedre Žickīte / Giedre Žickyte meistarīgi rekonstruē notikumus un dod skatītājiem iespēju izsekot to gaitai līdz pat mūsdienām. Filmu kopproducējusi Latvijas studija VFS films – producents Uldis Cekulis, viens no operatoriem ir Valdis Celmiņš. Filma jau ieguvusi Varšavas kinofestivāla balvu kā labākā pilnmetrāžas dokumentālā filma.

Bijušo sajūtu zaudējums / A Loss of Something Ever Felt (Igaunija, Zviedrija, Kolumbija) – aizraujošs un dvēselisks trilleris, kurā spriedze, gaidas un cerības notur skatītāja uzmanību un emocionālo līdzpārdzīvojumu līdz pat beigām. Māsa meklē brāli, kas pazudis Kolumbijas narkomānu pasaules padibenēs. Igaunijā dzīvojošā kolumbiešu izcelsmes režisora Karlosa Lesmes / Carlos E.Lesmes meistardarbs.

Roja Andersona mākslas un vispār savdabīgā ziemeļu humora cienītāji būs laimīgi par režisora Karla Ulsona / Carl Olsson smalko un ambiento darbu Pa to laiku uz zemes / Meanwhile on Earth (Zviedrija, Dānija, Igaunija). Filma vēsta par praktisko, un kā izrādās, ne vienmēr tik praktisko pasauli, kas nodarbojas ar mūsu “pēdējās pieturas šai saulē” sakārtošanu.

Omāru zupa / Lobster Soup ir unikāls globālās kinoindustrijas paraugs – Spānijas, Islandes un Lietuvas kopražojums, kas vēsta par maza Islandes ciematiņa iedzīvotāju dzīvi. Tur it kā nekas nenotiek, un tai pat laikā viss ļoti notiek – tiek atvērta neliela kafejnīca, kurā saimnieko vecie, dzīves pieredzējušie zvejnieki. Silts, jokains un dzīvs pasaules malas un vienlaikus centra portretējums spāņu režisoru Rafa Moles un Pepe Andreu atspoguļojumā.

Igauņu režisores Evas Megi / Eeva Mägi brīnišķīgā Skaistuma smagā nasta / The Weight of All The Beauty ir jaunās paaudzes māksliniecisks piegājiens traģikomiski poētiskam stāstam par ciema vīriem, kas skaistuma piepildīti, un viņu cīņu ar vareno Šņabja Garu.

Lietuviešu režisore Marija Stonīte / Marija Stonyte filmā Viena dzīve / One Life īstenā Baltijas poētiskā kino tradīcijā visu pasaka bez vārdiem – par mūžīgo un viendienīgo, par to, kāda ir dzīvības cena, un par… mums.

Jaunās režisores Elīnas Langes-Jonatamišvili / Elina Lange-Iotanamishvili emocionālā filma Nemierīgās atmiņas / Restless Memories uzņemta Gruzijā, pārvietoto bēgļu nometnē, kas izveidojusies pēc Krievijas-Gruzijas kara 2008. gadā. Par bērniem, kas uzaug trimdā, dzimteni neiepazinuši, par vecākiem, kas nebeidz atcerēties un ilgoties. Par pasauli, kas jau teju piemirsusi un samierinājusies ar tik nesen vēl karstā punkta dziestošajiem pelniem. Filmu kopproducē filmu studija Mistrus Media un Latvijas Kultūras akadēmija.

Sirds aplis / The Circle – kādas ekoloģiskas komūnas gala un sākuma dokumentējums emocionālā igauņu režisores Margitas Lillakas izpildījumā. Attiecību drāma ar ļoti izteiktu klātesamības efektu. Viena no nu jau reti sastopamām filmām, kas vēsta par to, kā rit dzīve modernajā Igaunijā.

x x x

Konkursa programmā ArtDocFest iekļauta 21 filma no dažādām pasaules valstīm, informācija par visām konkursa filmām un seansiem ŠEIT.

Programmai atlasīta izcilā Viktora Kosakovska Gunda (Norvēģija, ASV), viens no šāgada visgaidītākajiem pasaules lielā dokumentālā kino notikumiem – melnbalta, poētiska filma par cūkām, govīm un vistām. Režisors uzskata, ka pašā sākumā, Bībeles pirmajā lappusē ieviesusies kļūda, un civilizācija aizgājusi pa pieskari.

Rīgā būs skatāma arī Irinas Cilikas / Iryna Tsilyk jau daudzos festivālos apbalvotā Zeme ir zila kā apelsīns / The Earth is Blue as an Orange (Ukraina, Lietuva), kurā vientuļā māte Anna un viņas četri bērni, kas dzīvo netālu no frontes līnijas Donbasā, uzņem filmu par savu dzīvi kara laikā. Kāds spēks piemīt maģiskajai kino pasaulei? Kā ar izdomu atspoguļot karu? Anna un bērni uzskata, ka labākais veids, kā nezaudēt cilvēcību, ir traumu transformēšana mākslā.

Krievijā upes kruīzu kuģus tautā mēdz saukt arī par “peldošajām iepazīšanās aģentūrām”, un poļu izcelsmes zviedru režisors Ježi Sladkovskis uzskata, ka galvenais, ko visi cilvēki tur meklē, ir mīlestība. Tas viss, un vēl dažādi kolorīti tipi – filmā Rūgtā mīla / Bitter Love (Zviedrija, Polija, Somija).

Ārpus konkursa tiks izrādīta festivāla prezidenta, režisora Vitālija Manska jaunākā filma Gorbačovs. Paradīze (Latvija, Čehija). Filma par vīru, kura izraisītās pārmaiņas mainīja pasauli. Viņš bija atklātības / glasnostj un pārbūves / perestroika arhitekts, Berlīnes mūra nojaucējs. Taču arī Černobiļas avārijas noklusētājs, Tbilisi un Baku protestētāju apspiedējs. Padomju impērija sabruka viņa valdīšanas laikā, un viņa paša tauta viņu par to nosoda. Ar pagātnes notikumu nastu plecos vientuļais, nu jau vecais vīrs dzīvo sava mūža pēdējās dienas kādā tukšā Maskavas priekšpilsētas namā…

Abus konkursus vērtēs starptautiskas žūrijas – ArtDocFest konkursa žūrijā strādās kinozinātņu doktore un Nacionālā kino centra vadītāja Dita Rietuma, žurnālists, publicists, ētera personība un akadēmiķis Artemijs Troickis, starptautiski pazīstamais žurnālists un rakstnieks Vladimirs Pozners, bet Baltijas fokusa žūrijā – režisore un producente Alīna Rudņicka, kinokritiķis un Triestes festivāla programmas kurators Massimo Tria, kā arī Tue Stēns Millers – filmu konsultants un “Baltijas dokumentālā kino krusttēvs”.

Baltijas fokusa konkursa programmas uzvarētāji – labākā filma un labākais režisors – saņems festivāla galveno balvu HERCS, kas radīta par godu izcilajam kinorežisoram Hercam Frankam. Balvas dizaina autors – tēlnieks Aigars Zemītis.

Festivāls kā neatkarīga vienība notiek pirmo reizi, to atbalsta Rīgas dome, Valsts Kultūrkapitāla fonds un vairāki starptautiski fondi. Festivāla partneri ir ASV televīzijas kanāls Current Time un vācu televīzijas kanāls Deutche Welle.

ArtDocFest / Riga komandas prioritāte ir drošība un veselība, tāpēc festivāla norise notiks, ievērojot visu valstī noteiktos veselības aizsardzības pasākumus. Sekojiet līdz jaunākajai informācijai www.artdocfest.com!