Arhīvs

ARSENĀLS un Kino centrs solidarizējas ar Gruziju!

Svētdien, 17. augustā, visu dienu kinoteātrī „K. Suns” tiks demonstrētas Gruzijas filmas, kas bijušas iekļautas iepriekšējo „Arsenālu” programmās, kā arī tikušas demonstrētas Nacionālā Kinocentra un Gruzijas Filmu centra rīkotajā Gruzijas filmu programmā 2006. gadā.
Visi biļešu ienākumi tiek ziedoti Gruzijai, pārskaitot to Sarkanajam Krustam, kas sācis vākt ziedojumus Gruzijas-Krievijas militārajā konfliktā cietušo mierīgo iedzīvotāju atbalstam. Seansi – pulksten 14:00, 16:00, 18:00 un 20:00. Biļetes cena – Ls 3. Filmas tiks demonstrētas, nodrošinot tulkojumu latviešu valodā.
2004. gada nogalē Gruzijā nodega nacionālā kinofilmu krātuve, un Starptautiskais Kinocentrs ir teju vai vienīgā vieta pasaulē, kur atrodas daudzas Gruzijas filmu kopijas gruzīnu valodā, tostarp arī mēmās filmas, Otara Joseliani un Tengiza Abuladzes veidoto filmu oriģinālkopijas.

Filmu programma
17. augusts, svētdiena, kinoteātris „K Suns”

Plkst. 14:00 Dokumentālo filmu seanss:
Meidani, pasaules centrs / Maidan, Nave of the World
Režisors Dato Fenelidze
2004., Gruzija, 52 min
Meidani ir Tbilisi vecpilsētas centrs, kur jau gadsimtiem ilgi dzīvojuši dažādu tautību, sociālās izcelsmes un reliģiskās pārliecības cilvēki, daloties savās tradīcijās viens ar otru. Meidani var uzskatīt par pasaules simbolu, kaut arī šī pilsētas daļa ir tikai neliels punkts uz pasaules kartes.
Nīderlandē šai filmai piemērots epitets „dokumentālā pasaka”.
Elektronauti / Electronauts
Režisors Sergi Gvarjaladze
2005., Gruzija, 52 min
Izmantojot tautas mūziku, mūsdienu Gruzijas mūziķi ir sākuši radīt elektronisko mūziku. Pirmās kompozīcijas parādījās astoņdesmito gadu beigās. Deviņdesmitajos gados Gruzijas mūziķiem radās iespēja apmeklēt rietumu valstis, un viņi ieguva jaunas zināšanas par to, kā veidot šādus muzikālus skaņdarbus. Filma stāsta par sešiem Gruzijas mūziķiem – par viņu karjeru mūzikā, kā ari par to, kā viņi izjūt un ko domā par mūzikas industriju un underground kultūru.
 
Plkst. 16:00 – spēlfilma
13 / Tzameti
Režisors Gela Babluani
Lomās: Georgs Babluani, Paskāls Bongārs
2005., Gruzija, Francija, 86 min.
Atzītā gruzīnu režisora Temura Babluani dēls, dzimis Tbilisi, studējis Parīzē. Manāmu iespaidu uz viņa daiļradi atstājis padomju laiku mēmais kino, ko Gela kopā ar tēvu bērnībā vērojis stundām ilgi. 13 (Tzameti) ir Babluani pirmā spēlfilma, kas ieskicē režisora interesi par vardarbības tēmu.
Divdesmitgadīgais Sebastians dzīvo nabadzībā – imigrantu ģimenē katra diena paiet, grabinot naudu vakariņām. Sebastians strādā pie morfīnista Godona, kur noklausās sarunu par kādu iespēju ātri un viegli iegūt kaudzi naudas. Kad narkomāns pēkšņi nomirst, Sebastians, cerībā atrisināt savas un ģimenes problēmas, seko slepus dzirdētajām norādēm. Uzdodamies par Godonu, jauneklis dodas pretim savam draudīgajam liktenim – un nonāk strupceļā, kļūdams par objektu nežēlīgām azarta spēlēm, kur likmes ir cilvēku dzīvības.
Balvas:
Filmai piemīt visi komponenti, kas nepieciešami satraucošam un stilīgam trillerim. Tā bija nominēta 2 nacionālajām Francijas kinobalvām “Cēzars” (labākā debija un daudzsološākais jaunais aktieris Georgs Babluani); Gela Babluani saņēma Eiropas Kino balvu, kā arī tika atzīts par labāko režisoru Tbilisi Starptautiskajā kinofestivālā; kā labākā drāma filma tika godalgota Sandensas kinofestivālā un saņēma 2 īpašās balvas Venēcijas kinofestivālā.
 
Plkst. 18:00 – spēlfilma
Strazda dziesma
RežisorsOtars Joseliani
Lomās: Gela Kandelaki, Gogi Čkheidze
1970., Gruzija, 85 min.
Lielā pilsētā mīt Gija Agladze, orķestra muzikants. Gijam ir ne mazums draugu un paziņu, viņa diena ir steigas un aizņemtības pilna, jāpaspēj tik daudz kas, bet visur viņš kavē… Viņa laiks, viņa enerģija un talants izšķīst dienu burzmā un dzīves sīkumos. Gija iet bojā negadījumā, tā arī nepierakstījis to mūziku, kura skanēja viņa dvēselē tajos retajos brīžos, kad viņš bija viens… Filma saņēmusi Žorža Sadula prēmiju.
Otars Joseliani ir viens no visu laiku slavenākajiem Gruzijas režisors, kurš gan pēdējos gados dzīvo Francijā. Viņa filmas tikušas godalgotas Berlīnes un Venēcijas kinofestivālos, triumfējušas Eiropas Kino balvas pasniegšanas ceremonijā. 1993. gadā Joseliani saņēma Andreja Tarkovska vārdā nosaukto balvu Maskavas Starptautiskajā kinofestivālā, un 1999. gadā viņš saņēma „Nīki”.
 
Plkst. 20:00 – spēlfilma
Ceļojums uz Karabahu
Režisors Levans Tutberidze
2005., Gruzija, Francija, 105 min.
Lomās: Levans Doborginidze, Miša Meški
Divu draugu dzīvē jau tā pietiek nepatikšanu, taču viņi no Tbilisi vēl dodas pēc lētām narkotikām uz kaimiņvalsti Azerbaidžānu. Viens nepareizs pagrieziens, un puiši iemaldās Kalnu Karabahas apgabalā, kur tieši tobrīd risinās azerbaidžāņu un armēņu militārie konflikti. Nonākot partizānu gūstā, abi visu apkārt notiekošo pieņem stoiskā mierā…
Filmas pamatā – Akas Morčiladzes tāda paša nosaukuma romāns. Režisora skatījums uz gruzīnu jauniešu dzīvi un kaimiņu reģiona absurdi traģiskajiem notikumiem atklājas apzināti haotiskā secībā virknētos notikumos un lielā savdabīga humora devā.
Balvas:
„Kinošokā” filma saņēma „Grand Prize”; Tbilisi Starptautiskajā kinofestivālā režisors Levans Tutberidze saņēma FIPRESCI žūrijas balvu.

14/08/2008