Arhīvs

Arhīva filmu programma “Latvijas desmitgades hronikās”

No 16. līdz 25. novembrim kinoteātrī Rīga.Latvijas valsts 90. jubilejas dienās Nacionālais Kino centrs un Rīgas Kinomuzejs dāvina iespēju izdzīvot mūsu kopīgās pagātnes 90 gadus, kinoteātrī Rīga noskatoties arhīva filmu programmu Latvijas desmitgades hronikās – katrai desmitgadei veltīts viens kinožurnālu seanss.
 
Atklāšanas seansam 16. novembrī pulksten 17:00 kinoteātra Rīga Mazajā zālē atlasītas kinohronikas, kurās atspoguļotas dažādas jubilejas – Latvijas valsts 10 gadi, 15 gadi, 20 gadi, Padomju Latvijas 8. gadadiena (1948), 60 gadi kopš padomju varas pasludināšanas Latvijā (1979), Latvijas Republikas neatkarības svētki (1992).
 
XX gadsimta 20.gadi būs atšķirīgs seanss, tas notiks kinoteātra Lielajā zālē pulksten 16:00, jo kino tolaik bija bez skaņas, tāpēc kinožurnālus Latvijas filmu hronika un Pēdējā brīdī pavadīs tapieris, un klaviermūzikas improvizāciju skaņās redzēsim dirižabli virs Rīgas torņiem, tilta atklāšanu pār Lielupi Bulduros, Kaucmindes mājturības skolu, 1926/27.gada budžeta pieņemšanu Kārļa Ulmaņa kabinetā un citus sižetus.
 
1931. gadā tiek uzņemta pirmā Latvijas skaņu hronika, tāpēc visi turpmākie seansi Mazajā zālē katru dienu pulksten 17:00 skanēs katras desmitgades raksturīgajās intonācijās un arī dziesmās – gan Pūt, vējiņi!, gan Reiz cēlās strēlnieks sarkanais, gan Suļiko. Tieši valsts dzimšanas dienā – 18. novembrī – uz ekrāna būs skatāmi laimīgie Ulmaņlaiki – 30. gadu kinožurnāli Foksa kinohronika un Latvijas skaņu hronika,
19. novembrī redzēsim, ka 40. gadi ir varbūt dramatiskākā desmitgade Latvijas vēsturē, par ko liecina arī kinožurnālu nosaukumu straujā maiņa – Latvijas skaņu hronika, Nedēļas apskats, Ausland Woche, Rullītis un visbeidzot Padomju Latvija, kas seansos par nākamajām desmitgadēm ir vienīgais kinožurnāla nosaukums – līdz 1989. gadam, kad Atmoda atnes nosaukumu Latvijas hronika.
 
Arhīva filmu programmā sakopoti kinožurnāli no Valsts Kinofotofonodokumentu arhīva un Rīgas Kinomuzeja krājuma, tie stāsta par visdažādākajām tēmām un sižetiem, izceļot gan desmitgades un visas valsts vēstures svarīgākos notikumus, gan dažādas laikmeta nianses un pat sadzīves sīkumus, tā kārtējo reizi pierādot, ka kino ir visautentiskākais laikmeta dokuments.
 
Ieeja uz filmu seansiem – bez maksas!
 
16. novembrī – atklāšanas seanss. Latvijas jubileju filmas no dažādiem gadiem
17. novembrī – XX gadsimta 20. gadi. Mēmo filmu seanss Lielajā zālē ar tapieri
18. novembrī – XX gadsimta 30. gadi   22. novembrī – XX gadsimta 70. gadi
19. novembrī – XX gadsimta 40. gadi   23. novembrī – XX gadsimta 80. gadi
20. novembrī – XX gadsimta 50. gadi   24. novembrī – XX gadsimta 90. gadi
21. novembrī – XX gadsimta 60. gadi   25. novembrī – XXI gadsimta sākums

Programma

10/11/2008