Otrdien, 30. septembrī plkst. 18.00 kinoteātrī Splendid Palace notiks Rīga – Eiropas kultūras galvaspilsēta programmas projekta Rīgas kino noslēgums, kurā būs skatāmas labākās projekta laikā tapušās īsfilmas un septiņu Eiropas režisoru stāsti par Rīgu filmā Pāri ceļiem un upei, ko producējusi studija Mistrus Media. Ieeja bez maksas.

Projekta ietvaros sešu mēnešu laikā dažādās Rīgas skolās notika deviņas radošas darbnīcas, kurās dalībnieki ar kino profesionāļu palīdzību apguva prasmes filmēšanā un nofilmēja īsfilmas par savu apkaimi. Tagad ir izveidota neatkarīga žūrija, kas novērtēs dalībnieku sasniegumus – oriģinalitāti, radošumu, operatora darbu, komponista darbu u.c. Žūrijā piedalās režisors Aigars Grauba, Starptautiskā Rīgas kino festivāla direktore Sonora Broka, producents Bruno Aščuks, producente Ilona Bičevska un kino kritiķe Kristīne Giluce.

Godalgotās īsfilmas tiks demosntrētas projekta noslēguma seansā kopā ar septiņu Eiropas režisoru filmu Pāri ceļiem un upei. „Pēc būtības šie abi Rīga – Eiropas kultūras galvaspilsēta notikumi ir līdzīgi – Force Majeure. Riga apvieno septiņu Eiropas mūsdienu dokumentālā kino klasiķu stāstus par Rīgu. Arī Rīgas kino dalībnieki veidoja savas īsfilmas, iedvesmojoties no pilsētvides un cilvēkiem, tikai lielākajai daļai no viņiem šī bija pirmā pieredze filmu veidošanā. Esam priecīgi, ka projekta noslēgumā vienā seansā būs redzami gan profesionāļu, gan debitantu darbi. Domāju, ka jaunajiem autoriem tas būs liels notikums – redzēt savu filmu vēsturiskajā kinoteātrī uz lielā ekrāna, turklāt vienā seansā ar Eiropas dokumentālā kino grandiem,” ir pārliecināta Marta Bite, projekta Rīgas kino vadītāja.

Īstenojot projektu Rīgas kino, Nacionālais kino centrs ir uzsācis jaunu iniciatīvu auditorijas izglītošanā kino jomā. „Mēs centāmies dalībniekos atraisīt radošumu, nodarbojāmies ar filmēšanas apmācīšanu, kas bija vērsta uz rezultātu – īsfilmu tapšanu. Daudzi dalībnieki nāca ar idejām, mēs palīdzējām no tām izveidot filmas. Apmācība un filmēšana notika diezgan īsā laikā – ar katru grupu tikāmies vidēji astoņas reizes, bet tā bija iespēja katram pamēģināt būt par režisoru, aktieri vai operatoru un izjust uz savas ādas, ko tas nozīmē. Tā bija efektīga profesionālā orientācija,” stāsta M. Bite.

Rīgas kino animācijas darbnīcās piedalījās bērni vecumā vidēji no 9 līdz 15 gadiem, filmu darbnīcās – jaunieši vecumā no 15 līdz 18 gadiem. Darbnīcu vadītāji bija režisori Ivars Zviedris, Aija Bley, Ilona Brūvere, Mārtiņš Grauds un Dzintars Dreibergs, animatori – Kristīna Ratniece un Ivars Šmits, darbnīcas notika Jaunciemā, Āgenskalnā, Mežaparkā, Vecmīlgrāvī, Daugavgrīvā, Imantā, Purvciemā un Centrā. Aptuveni 200 skolēni nofilmēja 22 īsfilmas un 16 animācijas filmas par Rīgu. Filmas ir veidotas gan dokumentālā, gan spēlfilmu žanrā, filmu vidējais garums ir 3 minūtes.

Projekta ietvaros sadarbībā ar Dānijas Filmu institūtu un Dānijas Kultūras institūtu Rīgas Skolēnu pilī tika uzstādīta interaktīva filmu studija FILM Y, ko izstrādājis Dānijas Filmu institūts ar mērķi parādīt filmu veidošanu kā aizraujošu, izglītojošu un izklaidējošu procesu – īpaši aprīkotā filmu studijā skolēniem bija iespēja pāris stundu laikā nofilmēt un samontēt savas filmas. Rīgā šāda veida kino apmācība tika īstenota pirmo reizi, sešu nedēļu laikā studiju apmeklēja vairāk nekā 1000 skolēni no Rīgas un reģioniem.

Augustā un septembrī Nacionālais kino centrs rīkoja filmu seansus Rīgas apkaimēs, tostarp kultūras vasarnīcā Esplanādē, kuros tika demonstrētas darbnīcās tapušās bērnu un jauniešu īsfilmas, kā arī Latvijas kino klasika par Rīgu. „Arī šajā ziņā tā bija vērtīga pieredze – daudzās Rīgas apkaimēs, piemēram, Jaunciemā, iedzīvotājiem nav brīvā laika pavadīšanas iespēju, nav arī infrastruktūras pasākumu rīkošanai. Savukārt apkaimēs, kurās ir kultūras nami, piemēram, Vecmīlgrāvī Kultūras pils Ziemeļblāzma vai Imantā Kultūras un atpūtas centrs Imanta, ir jāattīsta kultūras baudīšanas tradīcijas, lai iedzīvotājiem būtu vēlme apmeklēt pasākumus ne tikai Rīgas centrā, bet arī savā apkaimē,” uzskata M. Bite.