Arhīvs

Anša Epnera filma “Es esmu latvietis” 9. maijā Tumē

Katru maija sestdienu Tukuma novadā LKA Rīgas Kino muzejs kopā ar Tukuma novada domi un Rīgas Kinostudiju piedāvā filmu programmu, svinot Imanta Ziedoņa dzimšanas dienu un izrādot ar dzejnieka līdzdalību tapušas filmas. Programmas ietvaros notiek pieci seansi, katrs citā Tukuma novada vietā, filmu seansus papildina kinozinātnieku un kritiķu komentāri. 9. maijā Tumes kultūras namā tiks demonstrēta režisora Anša Epnera dokumentālā lielfilma “Es esmu latvietis”(1990), kurai Imants Ziedonis ir scenārija līdzautors. 

Tolaik tā bija liela drosme – Atmoda vēl tikai sākas, bet kinorežisors Ansis Epners brauc pasaulē, lai vismaz filmā satiktos Latvijas un trimdas latvieši, visi kopā apliecinot: “Es esmu latvietis!”. Pēc divu gadu darba visos kontinentos, kur vien pasaulē latvieši izklīduši, 1990. gadā bija gatava filma – Atmodas sajūtu, brīvības alku un latviskuma esence. Scenāriju Ansis Epners rakstīja kopā ar Imantu Ziedoni, un filmā skan dzejnieka balss – Ziedonis ir sacerējis un ierunājis filmas aizkadra tekstu.

IMG_6 apgriezts

Filmā piedalās daudzi šobrīd labi pazīstami trimdas darbinieki, daudzi no viņiem vēlāk atgriezās Latvijā vai vismaz ar darbiem palīdz savai dzimtenei – filmas varoņi ir toreiz vēl mazpazīstamā dainu pētniece Vaira Vīķe Freiberga, arhitekts Gunārs Birkerts, uzņēmējs Bruno Rubess un viņa ģimene, politiķis Gunārs Meierovics, Venecuēlas dēkainis Aleksandrs Laime, dzejniece Velta Toma, mākslinieks Valdis Kupris, flamenko ģitārists Andris Kārkliņš, mācītāja Vaira Bitēna, lidotājs Gunārs Tannis, Streipu ģimene un daudzi citi.

Filmas operators Kalvis Zalcmanis savulaik teicis – filma “Es esmu latvietis” ir jārāda pēc iespējas bieži, lai celtu un uzturētu latviešu pašlepnumu, lai atkal un atkal pierādītu, cik stipri mēs esam un cik daudz varam. Īpaši jau šajos laikos, kad atkal tik daudzi latvieši pamet savu dzimto zemi un dodas pasaulē. Vai viņi spēs savu latviskumu tāpat nosargāt, kā to prata toreizējie trimdinieki?

Vairāk par Imanta Ziedoņa kinofestivālu Tukuma novadā lasiet šeit.

Vairāk par filmu “Es esmu latvietis” lasiet un skatiet tālāk:

Filmas darba momentu galerija:

Filmas pirmizrādes programmiņa

Raksts par filmu:

Es esmu latvietis”, Neatkarīgās Rīta Avīzes pielikums MĒS, 2007. gada 6. janvāris

05/05/2015