Arhīvs

Animācijas filmu programma visai ģimenei

No 4. – 10. maijam kinoteātrī Daile festivāla Francijas pavasaris ietvaros tiks demonstrēta animācijas filmu programma visai ģimenei. Programmā iekļautas sadarbībā ar Latvijas animācijas filmu studijām Rija un Jet Media tapušās animācijas filmas – režisora Mišela Oslo filmas bērniem Kirikū un burve un Kirikū un zvēri, kā arī režisora Silvēna Šomē Randiņš Belevillā visai ģimenei.

Festivāls piedāvā iespēju Latvijas bērniem noskatīties visā pasaulē iemīļotos režisora Mišela Oslo animācijas stāstus par mazo melnādaino puisīti Kirikū un viņa piedzīvojumiem, kas ieguvuši neskaitāmas balvas filmu festivālos. Filma Kirikū un zvēri Latvijā tiks izrādīta pirmo reizi. Savukārt režisora Silvēna Šomē filma Randiņš Belevillā, kas 2003. gadā tika nominēta ASV Kinoakadēmijas balvai Oskars, ar savu dzirkstošo humoru sagādās ne vienu vien jautru brīdi ne tikai bērniem, bet arī viņu vecākiem.

Mišels Oslo (Michel Ocelot).

Viens no Francijas spilgtākajiem un atzītākajiem animācijas filmu režisoriem.

Dzimis Francijā, bērnību pavadījis Gvinejā, tad atgriezies Francijā un darba gaitas uzsācis Parīzē, kur strādā joprojām. Pabeidzis mākslas studijas, Mišels Oslo nolēma veidot karjeru animācijas filmu pasaulē. Sākotnēji franču animācijas filmu režisors un mākslinieks ir veidojis īsfilmas, animācijas seriālus un reklāmas filmas. Visām savām filmām Oslo pats ir rakstījis scenārijus un veidojis tēlus. Jau pirmā profesionāli veidotā īsfilma Trīs izgudrotāji (Les Trois Inventeurs, 1980) – ieguva kritikas atzinību – tika apbalvota ar britu Oskaru – Britu kino un TV akadēmijas (BAFTA) balvu. Par 1982. gadā radīto īsfilmu Teika par nabaga kuprīti (La Légende de pauvre bossu) M. Oslo tika piešķirta augstākā Francijas kino balva Cēzars.

1994. gadā, četrdesmit piecu gadu vecumā, M. Oslo ķērās pie savas pirmās pilnmetrāžas animācijas filmas Kirikū un burve (Kirikou et la sorcière) veidošanas. Par impulsu kalpoja bērnībā Āfrikā pavadītais laiks – no sešu līdz divpadsmit gadu vecumam M.Oslo pavadīja Gvinejā, kur viņa vecāki strādāja par skolotājiem. No šejienes arī atmiņas – afrikāņu tautas pasakas par puisīti Kirikū un viņa piedzīvojumiem. 1998. gadā filma tika pabeigta un ieguva nedalītu publikas mīlestību un kritiķu atzinību. Šīs filmas panākumi nodrošināja Mišelam nākamo nopietno piedāvājumu, kas atkal guva milzu atsaucību – Prinči un princeses (Princes et princeses), 2000.g. Vēlāk Oslo atgriezās pie sava varoņa Kirikū. Filmas otrā daļa Kirikū un zvēri (Kirikou et les bêtes sauvages) nāca klajā 2005. gadā un tika izrādīta Starptautiskajā Kannu filmu festivālā. Gan filmas Kirikū un burve, gan Kirikū un zvēri tapšanā iesaistījušies latviešu animācijas filmu veidotāji – studiju Rija un Jet Media pārstāvji.

No 1994. līdz 2000. gadam M. Oslo bija Starptautiskās Animācijas filmu asociācijas prezidents.

2006. gadā klajā nāca Mišela Oslo nākamā filma Azurs un Asmārs (Azur et Asmar), 3D animācijas tehnikā veidots stāsts par draudzību un dažādu kultūru līdzās pastāvēšanu.

Šogad Mišels Oslo ir pievērsies jaunai sfērai – pielietojot dažādas tehnikas, radīts mūzikas klipu islandiešu dziedātājai Bjorkai. Savukārt oktobrī Casino de Paris būs pirmizrāde mūziklam, kura pamatā ir stāsts par Kirikū.

Silvēns Šomē (Sylvain Chomet)


Tikpat lielus panākumus kā bērnu auditorijai radītās M. Oslo filmas, ieguvusi arī franču animatora un animācijas filmu režisora Silvēna Šomē filma Randiņš Belevillā lielākiem bērniem un viņu vecākiem. Filmā jūtama režisora aizraušanās ar komiksiem un tā tiek raksturota kā īsta franču humora paudēja.

Lai arī iepriekš par īsfilmu Vecā dāma un baloži S. Šomē ieguva gan britu Oskaru (BAFTA) balvu, gan Grand Prix nozīmīgajā Anesī filmu festivālā un nomināciju Oskaram, tieši režisora pirmā pilnmetrāžas animācijas filma Randiņš Belevillā padarīja viņa vārdu slavenu plašākai auditorijai un kļuva par vienu no veiksmīgākajām franču animācijas filmām.

Filmas

Kirikū un burve (Kirikou et la sorcière)

74 min., krāsaina, Francija / Beļģija / Luksemburga, 1998

rež. Mišels Oslo

Šis ir stāsts par mazo melnādaino puisīti Kirikū un viņa piedzīvojumiem, mēģinot atbrīvot savu dzimto Āfrikas ciemu no ļaunās burves Karabas varas.

Filma tiek demonstrēta ar subtitriem latviešu valodā

2. Kirikū un zvēri (Kirikou et les bêtes sauvages)

74 min., krāsaina, Francija, 2005

rež. Mišels Oslo, Benedikte Galupa

Noskatoties filmiņu Kirikū un zvēri , bērni uzzinās, kā attapīgais Kiriku kļuva par

dārznieku, izmeklētāju, podnieku, tirgoni un dakteri, joprojām paliekot vissīciņākais un brašākais no visiem varoņiem.

Filma ir dublēta latviešu valodā

3. Randiņš Belevillā (Les Triplettes de Belleville)

78 min., krāsaina, Francija/Beļģija/Kanāda/Lielbritānija, 2003

rež. Silvēns Šomē

Čempions ir vientuļš zēns, kuru audzina vecmāmiņa.

Ievērojusi, ka mazdēlam nekas uz pasaules nešķiet aizraujošāks par braukšanu ar velosipēdu, Sūzas kundze enerģiski ķeras pie zēna trenēšanas. Paiet vairāki gadi, un Čempions attaisno savu vārdu. Viņš ir gatavs dalībai pasaulslavenajā Francijas velotūrē.

Sacensību laikā Čempionu nolaupa divi noslēpumaini vīri melnā. Sūzas kundze kopā ar uzticamo suni Bruno dodas viņu glābt. Viņiem pievienojas trīs ekscentriskas dāmas – 30to gadu estrādes zvaigznes – , kas apvienojušās ansamblī Bellevillas Trio.

Filmai nav teksta

01/05/2007