Latvijas filmu maratona programma sākās jau 11:00 ar burbuļmašīnu un priecīgiem bērniem pie kinoteātra ieejas, dziedāšanu līdzi Renāram Kauperam populārajā filmiņā Joka pēc alfabēts un divām jaunām Reiņa Kalnaeļļa un Indras Sproģes animācijas īsfilmām. Skatītāju pilna Lielā zāle pulcējās arī uz Dzintras Gekas dokumentālās filmas Tēvi tur pirmizrādi, uz skatuves kāpa daudzi sirmi filmas varoņi, kuru likteņos rētas atstājis Sibīrijas izsūtījums. Pasaules kinofestivālu elpu piedzīvoja skatītāji seansā Pirmizrādes pieaugušajiem, kur savas jaunākās filmas demonstrēja Vladimirs Leščovs, Jurģis Krāsons, Kārlis Vītols, Signe Birkova un Laila Pakalniņa – Leščova animācijas filma Gaidot Jauno gadu, kuru viņš esot veltījis visām sētniecēm, jūnijā startēs Anesī festivāla konkursa skatē, bet Pakalniņas dokumentālā komēdija Rumba uz Latvijas filmu maratonu ieradās pēc pasaules pirmizrādes Šveices festivālā Vision du Réel. Veiksmīga festivālu dzīve prognozējama arī režisora Jāņa Putniņa dokumentālajai filmai Degošais, kuras pirmizrāde pulcēja plašu Latvijas kultūras darbinieku loku. Kinoteātra Lielajā zālē vakaru noslēdza trīs jaunu režisoru filmas, kas savulaik atbalstītas Nacionālā Kino centra debitantu konkursā; savas debijas filmas rādīja Madara Dišlere, Reinis Spaile un Gints Zilbalodis.
Splendid Palace Mazajā zālē Latvijas filmu maratons sākās ar pārpildītu seansu un ārkārtīgu skatītāju interesi par Dāvja Sīmaņa spēlfilmu Pelnu sanatorija. Visas dienas garumā šajā zālē bija skatāmas labākās filmas no pēdējā gada ražas, bet pēdējo vakara seansu kā vēsturisku notikumu ievadīja Latvijas Kultūras akadēmijas rektore Rūta Muktupāvela, jo seansā tika demonstrēta LKA pirmā kinorežijas kursa diplomdarba spēlfilma Dzīve Nr. 2 jeb Komēta Latavio. Uz skatuves kāpa pieci no desmit režisoriem, kas 1997. gadā beidza šo režijas kursu, – Anna Viduleja, Kristīne Želve, Andis Mizišs, Māra Liniņa un Dzintars Krūmiņš – ar pateicības vārdiem kursa vadītājam Ansim Epneram, kurš esot centies „atvērt viņu personības”. Iemesls šāda seansa sarīkošanai bija fakts, ka 2016. gadā aprit 25 gadi, kopš dibināta Latvijas Kultūras akadēmija, un to gadu gaitā absolvējuši daudzi Latvijas filmu nozarei nozīmīgi cilvēki. LKA studentu filmas bija skatāmas arī vakara brīvdabas seansā kinoteātra priekšpagalmā, kur gandrīz līdz pusnaktij pulcējās kinoskatītāji, riteņbraucēji, vienkārši garāmgājēji un cita ieinteresēta publika.
Latvijas filmu maratona ietvaros pirmizrādi piedzīvoja arī reklāmas klips programmai Latvijas filmas Latvijas simtgadei – iespēja uzzināt, kādas filmas piedzīvos pirmizrādi Latvijas simtgades svinību laikā 2018. gadā. Savukārt ārpus kinoteātra Splendid Palace 4. maija Latvijas filmu maratona ietvaros animācijas filmu seanss bērniem notika arī kultūras pilī Ziemeļblāzma.
Latvijas filmu maratonu organizē Nacionālais Kino centrs, finansē Rīgas Dome un LR Kultūras ministrija, sadarbības partneri – pašvaldības SIA Rīgas nami un Latvijas Kultūras akadēmija. Paldies Latvijas filmu studijām, producentiem un filmu autoriem!
Foto: Agnese Zeltiņa, bilžu galerijas ŠEIT.